Forma kwadratowa - przechodzenie ze wzoru na macierz

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
El pytacz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 59
Rejestracja: 9 cze 2013, o 17:43
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 21 razy

Forma kwadratowa - przechodzenie ze wzoru na macierz

Post autor: El pytacz »

Witam,

ostatnio przeglądałem trochę formy kwadratowe, badanie ich określoności itd. ale nie rozumiem jednej rzeczy. W jaki sposób przechodzi się ze wzoru na macierz? Przykładowo

\(\displaystyle{ A(h_{1},h_{2},h_{3}) = 2h_{1}^2 + 11h_{2}^2 + 5h_{3}^2 - 8h_{1}h_{2} + 4h_{1}h_{3} - 6h_{2}h_{3}}\)

jest opisana macierzą

\(\displaystyle{ \left[\begin{array}{ccc}2&-4&2\\-4&11&-3\\2&-3&5\end{array}\right]}\)

Oczywiście widać, że współczynniki stojące przy kwadratach kolejnych zmiennych są na głównej przekątnej macierzy. Widzę też pewne związki między pozostałymi liczbami a współczynnikami stojącymi przy iloczynach zmiennych w pierwszych potęgach, ale nie chcę domyślnie układać zależności tylko wiedzieć dokładnie, z czego to wynika. Bardzo proszę o pomoc.
Awatar użytkownika
yorgin
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12762
Rejestracja: 14 paź 2006, o 12:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 17 razy
Pomógł: 3440 razy

Forma kwadratowa - przechodzenie ze wzoru na macierz

Post autor: yorgin »

El pytacz pisze: Oczywiście widać, że współczynniki stojące przy kwadratach kolejnych zmiennych są na głównej przekątnej macierzy.
Zgadza się.
El pytacz pisze: Widzę też pewne związki między pozostałymi liczbami a współczynnikami stojącymi przy iloczynach zmiennych w pierwszych potęgach, ale nie chcę domyślnie układać zależności tylko wiedzieć dokładnie, z czego to wynika. Bardzo proszę o pomoc.
Macierz ma być symetryczna, więc współczynniki \(\displaystyle{ a_{i,j}}\) oraz \(\displaystyle{ a_{j,i}}\) to połowy współczynników stojących przy wyrazie \(\displaystyle{ h_ih_j}\).
El pytacz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 59
Rejestracja: 9 cze 2013, o 17:43
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 21 razy

Forma kwadratowa - przechodzenie ze wzoru na macierz

Post autor: El pytacz »

Wszystko jasne, dzięki za odpowiedź.
ODPOWIEDZ