Reguła Sarrusa

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
Matiks21
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 562
Rejestracja: 20 maja 2013, o 16:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kielce
Podziękował: 98 razy

Reguła Sarrusa

Post autor: Matiks21 »

Witam,

Szukam dowodu na nieprawdziwość reguły Sarrusa dla wszystkich \(\displaystyle{ n>3}\) naturalnych
Awatar użytkownika
leszczu450
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4414
Rejestracja: 10 paź 2012, o 23:20
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Toruń
Podziękował: 1589 razy
Pomógł: 364 razy

Reguła Sarrusa

Post autor: leszczu450 »

Matiks21, dowodu na nieprawdziwość ? Rozpisz sobie wyznacznik z definicji. To ten taki długi wzorek. Wylicz nim wyznacznik dla macierzy \(\displaystyle{ 4\times 4}\) i zobacz, że wyznacznik jest inny niż liczony metodą Sarrusa. Poza tym chyba nie ma na to doowdu. To tylko metoda. Ktoś zauważył, to że można sobie dopisać dwa wiersze(kolumny) i powymnażać tak na krzyź.
bartek118
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5974
Rejestracja: 28 lut 2010, o 19:45
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Toruń
Podziękował: 15 razy
Pomógł: 1251 razy

Reguła Sarrusa

Post autor: bartek118 »

Zamiast rozpisywać abstrakcyjnie wyznacznik, wystarczy na jakimś prostym przykładzie sprawdzić, że nie działa
Matiks21
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 562
Rejestracja: 20 maja 2013, o 16:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kielce
Podziękował: 98 razy

Reguła Sarrusa

Post autor: Matiks21 »

znalazłem taki argument.

Weźmy macierz \(\displaystyle{ \left[\begin{array}{ccc}1&0&0\\0&1&1\\0&1&1\end{array}\right]}\) tworząc macierz kwadratową o stopien wyższy dodajmy wiersz by był to pierwszy wiersz w nowo powstałej macierzy i to tak samo postępujmy z kolumną. Element \(\displaystyle{ a_{(1,1)}}\) niech wynosi 1 , a reszta niech bedzie równa zero. Np dla macierzy kwadratowej stopnia 4 otrzymujemy \(\displaystyle{ \left[\begin{array}{cccc}1&0&0&0\\0&1&0&0\\0&0&1&1\\0&0&1&1\end{array}\right]}\). Wyznacznik takich macierzy zawsze będzie równy zero ponieważ macierze te mają wiersz który się powtarza, a korzystając z reguły Sarrusa dla stopnia \(\displaystyle{ n}\) gdzie \(\displaystyle{ n>3}\) wyznacznik ich jest zawsze równy 1.
Awatar użytkownika
leszczu450
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4414
Rejestracja: 10 paź 2012, o 23:20
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Toruń
Podziękował: 1589 razy
Pomógł: 364 razy

Reguła Sarrusa

Post autor: leszczu450 »

Matiks21, ale tu nie potrzeba niewiadomo jakiego dowodu. Weź jakąs macierz \(\displaystyle{ 4 \times 4}\) i zobacz, że jej wyznacznik liczony metodą Sarrusa nie jest prawdziwnym wyznacznikiem. To nie jest twierdzenie tylko METODA. Nie ma więc po co dumać nad tym, że to nie działa dla większych wyznaczników.
Matiks21
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 562
Rejestracja: 20 maja 2013, o 16:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kielce
Podziękował: 98 razy

Reguła Sarrusa

Post autor: Matiks21 »

To jest metoda memotechniczna. Została zauważona pewna własność, która została sformułowana jako reguła dla wymiaru 2 i 3. Mam wykazać że dla kazdego wymiaru większego od 3 taka macierz nie ma tej własności. Mówisz mi że mam sprawdzać dla wymiaru 4 i to będzie dowód? Nie zrozumiałeś tego co napisałem? Czy napisałem że jest to twierdzenie? Miałem wykazać, więc starałem się to zrobić bez machania rękoma.
Awatar użytkownika
leszczu450
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4414
Rejestracja: 10 paź 2012, o 23:20
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Toruń
Podziękował: 1589 razy
Pomógł: 364 razy

Reguła Sarrusa

Post autor: leszczu450 »

Matiks21, jeśli masz udowodnić, że ta metoda jest nieprawdziwa dla każdego wymiaru większego od \(\displaystyle{ 3 \times 3}\) to wystarczy, że pokażesz kontrprzykład. Pokazałeś jedną taka macierz, dla której nie działa metoda Sarrusa. Oznacza to, że metoda Sarrusa nie wylicza poprawnie wyznacznika dla wszystkich macierzy większych od \(\displaystyle{ 3 \times 3}\). (bo w szczególności nie wylicza tego dla Twojego przykładu.).
Awatar użytkownika
yorgin
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12762
Rejestracja: 14 paź 2006, o 12:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 17 razy
Pomógł: 3440 razy

Reguła Sarrusa

Post autor: yorgin »

leszczu450, jest pewna różnica między tym, co piszesz a tym, czego oczekuje Matiks21.

Wskazanie jednego przykładu dla \(\displaystyle{ n=4}\) oznacza, że reguła jest fałszywa w wymiarze \(\displaystyle{ n=4}\). Nie dowodzi ona jednak niczego na temat reguły w wyższych wymiarach.

Chcąc więc pokazać, że reguła Sarrusa jest fałszywa dla każdego \(\displaystyle{ n>3}\) należy wskazać macierz \(\displaystyle{ n\times n}\) dla każdego \(\displaystyle{ n>3}\) taką, że reguła nie działa.

Wyżej pokazany został przykład dla \(\displaystyle{ n=4}\). Szczęśliwie łatwo jest z niego wyprodukować przykład na dowolne \(\displaystyle{ n}\).
Awatar użytkownika
leszczu450
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4414
Rejestracja: 10 paź 2012, o 23:20
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Toruń
Podziękował: 1589 razy
Pomógł: 364 razy

Reguła Sarrusa

Post autor: leszczu450 »

yorgin, masz racje. Wszystko zależy od tego, jak brzmi dokładnie teza. Ja założyłem, że teza brzmi: Dla każdego \(\displaystyle{ n>3}\) metoda działa. Pokazałem kontrprzykład i koniec. Ale macie racje. Teza brzmi inaczej. Metoda Sarrusa jest nieprawdziwa dla każdej macierzy o rozmiarze \(\displaystyle{ n >3}\). Zatem pokazanie, że nie dziala dla \(\displaystyle{ n=4}\) nie kończy dowodu. Zwracam honor autorowi tematu.
ODPOWIEDZ