Baza a współrzędne i kolejność wektorów

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
f[X]
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: 15 sie 2013, o 07:17
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: 0-22
Podziękował: 2 razy

Baza a współrzędne i kolejność wektorów

Post autor: f[X] »

Z algebry liniowej jestem cienki, co zapewne zaraz się ujawni przy opisie mojego problemu

W skrypcie baza przestrzeni liniowej zdefiniowana jest jako "układ wektorów", spełniający wiadome założenia. Z biegiem czasu na uczelni zaczęto zapisywać bazy jako zbiory wektorów (także na wikipedii baza jest z definicji zbiorem).

No ale przykładowo wektor \(\displaystyle{ (1, 2, 3)}\) w bazie standardowej ma w bazie \(\displaystyle{ e_3, e_2, e_1}\) współrzędne \(\displaystyle{ (3, 2, 1)}\), więc kolejność ma znaczenie w tym przypadku. Czy to są inne bazy?

Sprawia mi problem zrozumienie tego, czym jest "układ wektorów" i dlaczego baza jest traktowana jako zbiór, a nie ciąg. To jest pewnie jakaś bardzo prosta rzecz, ale męczy mnie to już od dłuższego czasu i nie mogę sobie z tym poradzić.
Ostatnio zmieniony 3 sty 2014, o 12:35 przez Vardamir, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Temat umieszczony w złym dziale.
Awatar użytkownika
niebieska_biedronka
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 397
Rejestracja: 8 paź 2011, o 15:31
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 96 razy
Pomógł: 19 razy

Baza a współrzędne i kolejność wektorów

Post autor: niebieska_biedronka »

Tak naprawdę zwykle posługujemy się (domyślnie) tzw. reperem bazowym, czyli bazą, w której została ustalona kolejność wektorów. Dlatego baza standardowa (kanoniczna) to \(\displaystyle{ (e_1, e_2, e_3)}\) i nie inaczej (zauważ nawiasy - okrągłe, a nie klamrowe, jak w zwykłym zbiorze!).

Szczerze mówiąc, rzadko w literaturze spotykam się z pojęciem repera bazowego, raczej po prostu mówi się o bazie. Myślę, że większość autorów po prostu domyślnie zakłada ustalenie kolejności wektorów, bo inaczej rzeczywiście byłby problem z identyfikacją współrzędnych dowolnego wektora z przestrzeni.
Awatar użytkownika
yorgin
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12762
Rejestracja: 14 paź 2006, o 12:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 17 razy
Pomógł: 3440 razy

Baza a współrzędne i kolejność wektorów

Post autor: yorgin »

Parę słów dodatku od siebie:
niebieska_biedronka pisze:Tak naprawdę zwykle posługujemy się (domyślnie) tzw. reperem bazowym, czyli bazą, w której została ustalona kolejność wektorów. Dlatego baza standardowa (kanoniczna) to \(\displaystyle{ (e_1, e_2, e_3)}\) i nie inaczej (zauważ nawiasy - okrągłe, a nie klamrowe, jak w zwykłym zbiorze!).
I dlatego też ma znaczenie kolejność wektorów bazowych, które determinują również współrzędne danego wektora w bazie i tej czy innej kolejności.

Można też zauważyć, że przynajmniej w przypadku skończonych wymiarów przestrzeni, zmianie kolejności wektorów bazowych odpowiada izomorfizm, który jest zwykłą permutacją.
niebieska_biedronka pisze: Szczerze mówiąc, rzadko w literaturze spotykam się z pojęciem repera bazowego, raczej po prostu mówi się o bazie.
A w geometrii różniczkowej pojęcie repera jest dość popularne. Pierwszy z brzegu - reper Freneta. Słowo to jeszcze wiele razy obijało mi się o uszy w czasie wykładu właśnie z geometrii różniczkowej.
ODPOWIEDZ