rząd macierzy

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
marika331
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 395
Rejestracja: 22 paź 2009, o 09:51
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Kutno
Podziękował: 11 razy
Pomógł: 38 razy

rząd macierzy

Post autor: marika331 »

Witam
i prosze o podpowiedź jak policzyć rząd tej macierzy? - nie mogę doprowadzić do postaci schodkowej:(
\(\displaystyle{ \left[\begin{array}{ccc}25-143\\-31201\\416-1-1\\\\\-23049\end{array}\right]}\)
szw1710

rząd macierzy

Post autor: szw1710 »

Rząd tej macierzy to 1. Przecież to macierz o jednej kolumnie i czterech wierszach.
Ukryta treść:    
marika331
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 395
Rejestracja: 22 paź 2009, o 09:51
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Kutno
Podziękował: 11 razy
Pomógł: 38 razy

rząd macierzy

Post autor: marika331 »

Nie.
Poprostu nie znam latexa i xle napisałam. Sa tu 4 wiersze i 5 kolumn...
szw1710

rząd macierzy

Post autor: szw1710 »

Rząd macierzy jest np. największym stopniem niezerowego minora. Można wykonywać operacje elementarne na wierszach/kolumnach zyskując kolumny jednostkowe, w których jedynki występują na różnych miejscach. Wtedy rzędem jest liczba jedynek.
marika331
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 395
Rejestracja: 22 paź 2009, o 09:51
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Kutno
Podziękował: 11 razy
Pomógł: 38 razy

rząd macierzy

Post autor: marika331 »

to wiem i tak próbuje robić, ale jak narazie bez efektu:(
Wiem też, że rząd jest równy 4 tylko nie moge do tego dojść.
szw1710

rząd macierzy

Post autor: szw1710 »

No to więcej nie potrafię pomóc. Doświadczenia nie da się nauczyć. Trzeba je zdobyć samemu.

Najlepiej zerować kolumny konsekwentnie, a nie z przypadku. Zająć się pierwszą, potem drugą itd. Jeśli będziemy skakać z kolumny na kolumnę i z wiersza na wiersz, właśnie tak się zapętlimy, że w końcu odpuścimy uznając zadanie za nierozwiązywalne. Tymczasem wystarczy odrobina samodyscypliny w działaniu.
ODPOWIEDZ