Macierz odwrotna

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
ratini
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 25 lis 2013, o 14:56
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Płock

Macierz odwrotna

Post autor: ratini »

Pomoże mi ktoś zrobić macierz odwrotną wraz z rozwiązaniem krok po kroku do przykładu:
\(\displaystyle{ \left[\begin{array}{cccc}1&3&4&5\\3&0&0&2\\5&1&2&7\\2&0&0&3\end{array}\right]}\)
Awatar użytkownika
rtuszyns
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2042
Rejestracja: 29 gru 2006, o 23:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Zamość
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 229 razy

Macierz odwrotna

Post autor: rtuszyns »

Dodaj wiersz drugi do czwartego. Potem odejmij od czwartej kolumny pierwszą. Łatwo teraz obliczyć wyznacznik.
Następnie postępuj wg wzoru na macierz odwrotną...
ratini
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 25 lis 2013, o 14:56
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Płock

Macierz odwrotna

Post autor: ratini »

Uprzedzam że jestem z macierzy ciemny. Nie rozumiem po co mam obliczać wyznacznik do macierzy odwrotnej.
Awatar użytkownika
rtuszyns
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2042
Rejestracja: 29 gru 2006, o 23:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Zamość
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 229 razy

Macierz odwrotna

Post autor: rtuszyns »

ratini pisze:Nie rozumiem po co mam obliczać wyznacznik do macierzy odwrotnej.
To spójrz na wzór na macierz odwrotną. Tam jest wyznacznik macierzy i dużo od niego zależy...
Wymówka, że "jesteś ciemny z macierzy" nie stoi na przeszkodzie aby wykazać trochę chęci.
Gotowca nie dostaniesz...
Znajdź wzór na macierz odwrotną - właśnie od tego zacznij...
ratini
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 25 lis 2013, o 14:56
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Płock

Macierz odwrotna

Post autor: ratini »

rtuszyns pisze: To spójrz na wzór na macierz odwrotną.
I właśnie patrzę może nie na wzór ale na przykłady robione przez profesora na zajęciach, i które robiliśmy grupą i jakoś [ciach] w ani jednym przykładzie nie widzę liczenia wyznacznika. Więc wybacz mi bardzo ale bardzo bym jednak prosił o gotowca bo już sam nie wiem jak to zrobić.
Ostatnio zmieniony 15 gru 2013, o 18:55 przez yorgin, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Raczej nie miałeś na myśli rodzaju choroby, więc bądź ostrożniejszy w doborze słów.
Awatar użytkownika
rtuszyns
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2042
Rejestracja: 29 gru 2006, o 23:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Zamość
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 229 razy

Macierz odwrotna

Post autor: rtuszyns »

Gotowca i tak nie będzie.
Napisz tu ten wzór jaki masz na macierz odwrotną i coś będziemy działać...
ratini
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 25 lis 2013, o 14:56
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Płock

Macierz odwrotna

Post autor: ratini »

Czystego wzoru nie mam. Nauczyłem się odwracać na lekcji oglądając jak to było robione. Ten przykład robiłem kilka razy i mi za każdym źle wychodziło. Mam w zeszycie zapisane ok. 9 stron pisania tego przykładu z czego jeden raz wyszły mi 2 kolumny dobrze. Dlatego uważam że gotowiec dobre objaśniony będzie w sam raz dla mnie, który uczy się rozwiązywać takie zadania wzrokowo. Ew. mogę podesłać skan w którym miałem te 2 kolumny dobre.
kocorrr
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23
Rejestracja: 15 gru 2013, o 18:25
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Toruń
Podziękował: 5 razy

Macierz odwrotna

Post autor: kocorrr »

Najpierw musisz obliczyć wyznacznik tej macierzy
\(\displaystyle{ \left[\begin{array}{cccc}1&3&4&5\\3&0&0&2\\5&1&2&7\\2&0&0&3\end{array}\right]}\)

\(\displaystyle{ K_{2} - 3K_{1}}\)
od kolumny 2 odejmij 3x kolumna 1\(\displaystyle{ K_{3} - 4K_{1}}\)od kolumny 3 odejmij 4x kolumna 1\(\displaystyle{ K_{4} - 5K_{3}}\)od kolumny 4 odejmij 5x kolumna 1

wyjdzie ci coś takiego

\(\displaystyle{ \left[\begin{array}{cccc}1&0&0&0\\3&-9&-12&-13\\5&-14&-18&-18\\2&-6&-8&-7\end{array}\right]}\)

korzystajac z rozwiniecia Laplace'a: skreslamy 1 wiersz i 1 kolumne i mamy:

\(\displaystyle{ \left[\begin{array}{ccc}-9&-12&-13\\-14&-18&-18\\-6&-8&-7\end{array}\right] \cdot 1 \cdot (-1)^{1+1}}\)

teraz korzystasz z twierdzenia Sarusa i wyliczasz wyznacznik (wynik to 10 \(\displaystyle{ \neq0}\) czyli macierz odwrotna istnieje

jezeli masz juz wyznacznik to musisz policzyc dopelnienie kazdego elementu czyli \(\displaystyle{ a_{11}, a_{12}, a_{13}, a_{21}, .... a_{44}}\)
Nastepnie tworzysz macierz tych dopelnień(transponujesz ją czyli zamieniasz wiersze z kolumnami) i mnozysz przez 1/wyznacznik
Awatar użytkownika
rtuszyns
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2042
Rejestracja: 29 gru 2006, o 23:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Zamość
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 229 razy

Macierz odwrotna

Post autor: rtuszyns »

ratini pisze: który uczy się rozwiązywać takie zadania wzrokowo.
Przez przyglądanie się matematyki nie nauczysz...


Postaram się wyjaśnić:
Mamy macierz \(\displaystyle{ A}\) i potrzebujemy wyznaczyć macierz odwrotną \(\displaystyle{ A^{-1}}\).
Wzór (metodą dopełnień algebraicznych) na macierz odwrotną do macierzy \(\displaystyle{ A}\) jest postaci
\(\displaystyle{ A^{-1}=\frac{1}{\det A}A_{ij}^T}\),
gdzie
\(\displaystyle{ \det A}\) - wyznacznik macierzy \(\displaystyle{ A}\),
\(\displaystyle{ A_{ij}}\) - macierz dopełnień algebraicznych macierzy \(\displaystyle{ A}\),
\(\displaystyle{ \dots^T}\) - transpozycja macierzy
Kolejność postępowania:
1. Obliczamy wyznacznik macierzy \(\displaystyle{ A}\) (jeżeli \(\displaystyle{ \det A=0}\), to macierz \(\displaystyle{ A}\) jest nieodwracalna)
2. Wyznaczamy dopełnienia algebraiczne dla elementów macierzy \(\displaystyle{ A}\)
\(\displaystyle{ A_{ij}=\left( \begin{array}{cccc}A_{11}&A_{12}&A_{13}&\dots\\
A_{21}&A_{22}&A_{23}&\dots\\
A_{31}&A_{32}&A_{33}&\dots\\
\vdots&\vdots}&\vdots&\ddots\end{array}\right)}\)

wg wzoru
\(\displaystyle{ A_{ij}=(-1)^{i+j}M_{ij}}\),
gdzie \(\displaystyle{ M_{ij}}\) jest wyznacznikiem macierzy (podmacierzy) powstałej ze skreślenia \(\displaystyle{ i}\)-tego wiersza i \(\displaystyle{ j}\)-tej kolumny w macierzy \(\displaystyle{ A}\)
3. Transpozycja macierzy \(\displaystyle{ A_{ij}}\) (zamiana wierszy na kolumny)
4. Pomnożenie tak otrzymanej macierzy przez \(\displaystyle{ \frac{1}{\det A}}\)

Poprawność wyznaczenia macierzy odwrotnej można sprawdzić wykonując mnożenie macierzy
\(\displaystyle{ AA^{-1}=I}\),
gdzie \(\displaystyle{ I}\) - macierz jednostkowa.
Awatar użytkownika
Mariusz M
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6909
Rejestracja: 25 wrz 2007, o 01:03
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: 53°02'N 18°35'E
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 1246 razy

Macierz odwrotna

Post autor: Mariusz M »

rtuszyns pisze:Dodaj wiersz drugi do czwartego. Potem odejmij od czwartej kolumny pierwszą. Łatwo teraz obliczyć wyznacznik.
Następnie postępuj wg wzoru na macierz odwrotną...

Jak już wykonywac operacje elementarne to może od razu dołączyc do odwracanej macierzy macierz
jednostkową i na powstałej w ten sposób macierzy wykonywac operacje elementarne
Awatar użytkownika
rtuszyns
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2042
Rejestracja: 29 gru 2006, o 23:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Zamość
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 229 razy

Macierz odwrotna

Post autor: rtuszyns »

mariuszm pisze:
rtuszyns pisze:Dodaj wiersz drugi do czwartego. Potem odejmij od czwartej kolumny pierwszą. Łatwo teraz obliczyć wyznacznik.
Następnie postępuj wg wzoru na macierz odwrotną...

Jak już wykonywac operacje elementarne to może od razu dołączyc do odwracanej macierzy macierz
jednostkową i na powstałej w ten sposób macierzy wykonywac operacje elementarne
Jest to obojętne.
ODPOWIEDZ