Równanie macierzowe

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
Mikus933
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 34
Rejestracja: 27 paź 2013, o 16:57
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Inowrocław
Podziękował: 9 razy

Równanie macierzowe

Post autor: Mikus933 »

Witam. Mam problem z równaniem macierzowym \(\displaystyle{ X\left[\begin{array}{ccc}1&1&2\\0&1&1\end{array}\right]=\left[\begin{array}{ccc}1&1&2\\3&5&8\end{array}\right]}\). W poprzednich przykładach pod X podstawiłem \(\displaystyle{ \left[\begin{array}{ccc}a&b&c\\d&e&f\\g&h&j\end{array}\right]}\) następnie wymnożyłem. Lecz w tym przykładzie mnożenie jest niemożliwe. Pomożecie mi to ugryźć ?
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9833
Rejestracja: 18 gru 2007, o 03:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 90 razy
Pomógł: 2632 razy

Równanie macierzowe

Post autor: »

Zastanów się jaki wymiar może mieć \(\displaystyle{ X}\) żeby mnożenie było wykonalne.

Q.
Mikus933
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 34
Rejestracja: 27 paź 2013, o 16:57
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Inowrocław
Podziękował: 9 razy

Równanie macierzowe

Post autor: Mikus933 »

X powinien być 3x2. Czyli \(\displaystyle{ X=\left[\begin{array}{cc}a&b\\c&d\\e&f\end{array}\right]}\). Czemu na to wcześniej nie wpadłem? Dzięki
Awatar użytkownika
kropka+
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4389
Rejestracja: 16 wrz 2010, o 14:54
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 787 razy

Równanie macierzowe

Post autor: kropka+ »

Źle.
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9833
Rejestracja: 18 gru 2007, o 03:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 90 razy
Pomógł: 2632 razy

Równanie macierzowe

Post autor: »

Mikus933 pisze:X powinien być 3x2.
Żeby działanie po lewej stronie było wykonalne, istotnie to wystarczy, albo ogólniej: żeby po lewej stronie była macierz o wymiarach \(\displaystyle{ n\times 2}\).
Ale teraz trzeba jeszcze zadbać o to, żeby wynik mnożenia po lewej stronie był tego samego wymiaru co macierz po prawej stronie.

Q.
ODPOWIEDZ