Dowód - jednoznaczność rozkładu wektora w bazie

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
adam94
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: 18 paź 2013, o 15:43
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa

Dowód - jednoznaczność rozkładu wektora w bazie

Post autor: adam94 »

Witam,

Pomimo przeanalizowania definicji bazy, jądra, tego czym jest rozkład wektora w bazie itp. nie jestem w stanie do końca tego zrozumieć. Czy moglibyście mi to w przystępny sposób przybliżyć?

Mam do zrobienia taki dowód (zapewne dość elementarny, ale bez zrozumienia definicji nie jestem w stanie go zrobić). Nie do końca rozumiem też, co to znaczy, że rozkład jest jednoznaczny (czy oznacza to, że wektor można przedstawić tylko i wyłącznie w jeden sposób?)

Wykaż że rozkład dowolnego wektora w ustalonej bazie przestrzeni liniowej jest jednoznaczny.

Czy dobrze rozumiem, że np. układ wersorów \(\displaystyle{ \vec{i}, \vec{j}, \vec{k}}\) jest bazą przestrzeni \(\displaystyle{ R^{3}}\), bo każdy wektor można zapisać za ich pomocą? Np. \(\displaystyle{ \vec{v}=[1,2,-1]}\) można zapisać jako \(\displaystyle{ \vec{v}=1 \cdot \vec{i} + 2 \cdot \vec{j} - 1 \cdot \vec{k}}\)?
Awatar użytkownika
Spektralny
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3976
Rejestracja: 17 cze 2011, o 21:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Praga, Katowice, Kraków
Podziękował: 9 razy
Pomógł: 929 razy

Dowód - jednoznaczność rozkładu wektora w bazie

Post autor: Spektralny »

Niech \(\displaystyle{ \{x_i\colon i\in I\}}\) będzie bazą przestrzeni \(\displaystyle{ V}\) oraz

\(\displaystyle{ x = \sum_{i\in I}a_ix_i =\sum_{i\in I}b_i x_i}\)

dla pewnych skalarów \(\displaystyle{ a_i, b_i\;(i\in I)}\). Mamy

\(\displaystyle{ 0 = x-x = \sum_{i\in I}(a_i-b_i)x_i}\)

Ponieważ wektory \(\displaystyle{ \{x_i\colon i\in I\}}\) są liniowo niezależne, mamy

\(\displaystyle{ a_i - b_i = 0}\)

dla każdego \(\displaystyle{ i\in I}\), tj. \(\displaystyle{ a_i = b_i\;(i\in I)}\).
ODPOWIEDZ