układ równań nieoznaczony macierzy

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
Szyma1
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 24 paź 2013, o 21:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gorlice

układ równań nieoznaczony macierzy

Post autor: Szyma1 »

Witam, mam problem z tym oto układem równań macierzy:
\(\displaystyle{ \begin{cases}x+y+z=0 \\
-2x+3y-3z=0 \\
-x+4y-2z=0 \end{cases}}\)



Wyszło mi ze rząd macierzy A równa się 2 tak samo jak rząd macierzy Uzupełnionej a liczba wyrazów wolnych jest większa od rzędu macierzy, czyli układ jest nieoznaczony .Mam prośbę, jeśli ktoś mógłby mi rozpisać krok po kroku jak to rozwiązać to byłbym wdzięczny.
Ostatnio zmieniony 24 paź 2013, o 21:22 przez bakala12, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości. Nieczytelny zapis - brak LaTeX-a. Proszę zapoznaj się z instrukcją: http://matematyka.pl/latex.htm .
chris_f
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2727
Rejestracja: 14 paź 2004, o 16:26
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: podkarpacie
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 945 razy

układ równań nieoznaczony macierzy

Post autor: chris_f »

Nietrudno zauważyć, że drugie równanie otrzymamy odejmując pierwsze od trzeciego (które równanie jest zależne od pozostałych i tak zawsze wyjdzie przy liczeniu rzędów, któryś wiersz macierzy musi się wyzerować).
Odrzucamy zatem drugie równanie i dostajemy
\(\displaystyle{ \begin{cases}
x+y+z=0\\
-x+4y-2z=0\end{cases}}\)

Teraz możemy zauważyć, że niezerowy minor stopnia drugiego tworzą współczynniki przy \(\displaystyle{ x}\) i \(\displaystyle{ y}\), a zatem \(\displaystyle{ z}\) przenosimy na prawą stronę otrzymując
\(\displaystyle{ \begin{cases}
x+y=-z\\
-x+4y=2z\end{cases}}\)

Rozwiązujemy ten układ równań (traktując \(\displaystyle{ z}\) jako parametr) dowolną metodą, ja np. dodam stronami
\(\displaystyle{ 5y=z}\)
\(\displaystyle{ y=\frac15z}\)
Wstawiam do pierwszego i mam
\(\displaystyle{ x+\frac15z=-z}\)
\(\displaystyle{ x=-\frac65z}\)
W miejsce \(\displaystyle{ z}\) podstawiam parametr \(\displaystyle{ t\in\mathbb{R}}\) i otrzymuję jednoparametrową rodzinę rozwiązań
\(\displaystyle{ \begin{cases}x=-\frac65t\\y=\frac15t\\z=t\end{cases}}\)
Szyma1
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 24 paź 2013, o 21:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gorlice

układ równań nieoznaczony macierzy

Post autor: Szyma1 »

Dziękuje serdecznie
ODPOWIEDZ