Potęgowanie macierzy - liczenie wektorów własnych

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
cezarg1410
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22
Rejestracja: 17 mar 2013, o 18:52
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1 raz

Potęgowanie macierzy - liczenie wektorów własnych

Post autor: cezarg1410 »

\(\displaystyle{ P^{-1} \cdot J = \begin{bmatrix} -\frac{32}{3} & -\frac{80}{3} & -\frac{2}{3} \\32&80&1\\ -\frac{64}{3} & -\frac{64}{3} & -\frac{4}{3} \end{bmatrix}}\)
oraz to przemnożone przez macierz \(\displaystyle{ P}\) daje:

\(\displaystyle{ \begin{bmatrix} -\frac{250}{3} & -22 & -\frac{80}{3} \\253&65&80\\ -\frac{308}{3} & -44 & -\frac{64}{3} \end{bmatrix}}\)

czyli totalny kosmos. jestem chyba na to za głupi
Awatar użytkownika
yorgin
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12762
Rejestracja: 14 paź 2006, o 12:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 17 razy
Pomógł: 3440 razy

Potęgowanie macierzy - liczenie wektorów własnych

Post autor: yorgin »

Wcześniej nie miałem czasu tego sprawdzić, ale...
cezarg1410 pisze: \(\displaystyle{ P= \begin{bmatrix} 3&2&0\\-2&0&1\\3&1&0\end{bmatrix}}\)

\(\displaystyle{ J=\begin{bmatrix} 2&1&0\\0&2&0\\0&0&-1\end{bmatrix}}\)
No tutaj jedno drugiemu przeczy. Dwie ostatnie kolumny macierzy \(\displaystyle{ P}\) odpowiadają wartości własnej \(\displaystyle{ \lambda =-2}\), która to w takim układzie powinna okupować miejsca w dwóch ostatnich kolumnach macierzy \(\displaystyle{ J}\), a tak nie jest. Taka samowolka właśnie prowadzi do kłopotów i braku sensowności obliczeń.
cezarg1410
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22
Rejestracja: 17 mar 2013, o 18:52
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1 raz

Potęgowanie macierzy - liczenie wektorów własnych

Post autor: cezarg1410 »

no jasne... mój błąd.
jeszcze jedno pytanie: jeśli mam w zadaniu znaleźć bazę w której macierz przekształcenia ma macierz w postaci kanonicznej jordana to mam po prostu znaleźć wektory własne tej macierzy przekształcenia czy tak>
Kartezjusz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7330
Rejestracja: 14 lut 2008, o 08:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Z Bielskia-Białej
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 961 razy

Potęgowanie macierzy - liczenie wektorów własnych

Post autor: Kartezjusz »

Tak, jak najbardziej.
cezarg1410
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22
Rejestracja: 17 mar 2013, o 18:52
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1 raz

Potęgowanie macierzy - liczenie wektorów własnych

Post autor: cezarg1410 »

jeszcze dopytam, bo trochę jest coś dla mnie nie jasne: przy potęgowaniu macierzy np do setnej potęgi mnożę: \(\displaystyle{ P \cdot J ^{100} \cdot P^{-1}}\) gdzie P to macierz wektorów własnych, a J to macierz diagonalna (czyli same wartości własne bez tych "jedynek" tak??
bo według słow kolegi yorgin powinienem: \(\displaystyle{ P^{-1} \cdot Jk ^{100} \cdot P}\) gdzie Jk to macierz w postaci kanonicznej Jordana (czyli z tymi "jedynkami" nad przekątną).
która forma jest poprawna? bo już mam mini mętlik w głowie
Awatar użytkownika
yorgin
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12762
Rejestracja: 14 paź 2006, o 12:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 17 razy
Pomógł: 3440 razy

Potęgowanie macierzy - liczenie wektorów własnych

Post autor: yorgin »

Ja napiszę tak: Jeżeli tylko jakaś macierz jest postaci \(\displaystyle{ A=P^{-1}JP}\), gdzie \(\displaystyle{ J}\) to macierz Jordana (ale może być również jakąkolwiek inną macierzą!), to \(\displaystyle{ A^n=P^{-1}J^nP}\), co wręcz banalnie indukcyjnie możesz wykazać.
cezarg1410
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22
Rejestracja: 17 mar 2013, o 18:52
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1 raz

Potęgowanie macierzy - liczenie wektorów własnych

Post autor: cezarg1410 »

okej chyba rozumiem już wszystko po prostu zastanawiało mnie to z tego względu że masa zadań (na pewno takie będę miał na egzaminie) jest typu: wyznacz \(\displaystyle{ A ^{100}}\). wtedy jeśli mamy w macierzy jordana jedynki nad przekątną to potęgowanie staje się... uciążliwe
ODPOWIEDZ