Kwadratowe równanie macierzowe, macierz odwrotna

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
Awatar użytkownika
ares41
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6499
Rejestracja: 19 sie 2010, o 08:07
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 142 razy
Pomógł: 922 razy

Kwadratowe równanie macierzowe, macierz odwrotna

Post autor: ares41 »

Wykazać, że jeśli macierz \(\displaystyle{ A=\bold{1}+XY^T}\), gdzie \(\displaystyle{ X,Y}\) są niezerowymi kolumnami, spełnia równanie \(\displaystyle{ A^2+\alpha A+\beta\bold{1}=0}\) to \(\displaystyle{ A^{-1}=\bold{1}-(1+Y^TX)^{-1}XY^T}\).

Oczywistym jest, że \(\displaystyle{ A^{-1}}\) istnieje wtedy i tylko wtedy gdy \(\displaystyle{ \beta\neq 0}\) i wyraża się przez \(\displaystyle{ -\frac{1}{\beta} (A+\alpha \bold{1})}\). Tylko nie widzę jak tutaj dojść do żądanej postaci.

PS. Nie można korzystać z wyznaczników.
Awatar użytkownika
yorgin
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12762
Rejestracja: 14 paź 2006, o 12:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 17 razy
Pomógł: 3440 razy

Kwadratowe równanie macierzowe, macierz odwrotna

Post autor: yorgin »

Zadanie przyznaję niezłe, rozwiązanie techniczne, wymagające ciekawych przekształceń.

Nie wiem, czy spodziewasz się wskazówki, czy może całego rozwiązania, więc wydzieliłem poszczególne fragmenty mojego dowodu i je ukryłem. Na bazie tego, co przeczytasz możesz spróbować sam dalej robić, a może znajdziesz dowód trochę krótszy albo wymagający mniej przekształceń.

\(\displaystyle{ A^{-1}}\) wyznaczyłeś, i tego będę używać.

Oznaczam dla prostoty macierz jednostkową przez \(\displaystyle{ I}\) .
Ukryta treść:    
Ukryta treść:    
Ukryta treść:    
Ukryta treść:    
Ukryta treść:    
Ukryta treść:    
P.S. Liczę na to, że nie ma tu literówek - symbole mi się zlewają przez senność.
Kamaz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 127
Rejestracja: 13 kwie 2013, o 13:44
Płeć: Kobieta
Pomógł: 21 razy

Kwadratowe równanie macierzowe, macierz odwrotna

Post autor: Kamaz »

Założenie o spełnianiu równania wygląda na podpuchę, bo bez niego też wychodzi, o ile się nie pomyliłam.

\(\displaystyle{ A(\bold{1}-(1+Y^TX)^{-1}XY^T)=
(\bold{1}+XY^T)(\bold{1}-(1+Y^TX)^{-1}XY^T)=\\\\=
\bold{1}+XY^T-(1+Y^TX)^{-1}(XY^T+XY^TXY^T).}\)


Teraz wystarczy zauważyć, że \(\displaystyle{ Y^TX}\) jest liczbą i można ją wyłączyć z \(\displaystyle{ XY^TXY^T}\). Otrzymujemy ostatecznie

\(\displaystyle{ \ldots=\bold{1}+XY^T-(1+Y^TX)^{-1}(1+Y^TX)XY^T=\bold{1}.}\)
Awatar użytkownika
ares41
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6499
Rejestracja: 19 sie 2010, o 08:07
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 142 razy
Pomógł: 922 razy

Kwadratowe równanie macierzowe, macierz odwrotna

Post autor: ares41 »

Kamaz, ale tutaj trzeba dojść do tej postaci, samo sprawdzenie jest oczywiste
Kamaz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 127
Rejestracja: 13 kwie 2013, o 13:44
Płeć: Kobieta
Pomógł: 21 razy

Kwadratowe równanie macierzowe, macierz odwrotna

Post autor: Kamaz »

Dlaczego nie wystarczy sprawdzić?
Awatar użytkownika
ares41
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6499
Rejestracja: 19 sie 2010, o 08:07
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 142 razy
Pomógł: 922 razy

Kwadratowe równanie macierzowe, macierz odwrotna

Post autor: ares41 »

Fakt, powinienem podać kontekst. Mam dane to równanie i znam \(\displaystyle{ A}\). I teraz mam znaleźć \(\displaystyle{ A^{-1}}\). Tylko tyle jest dane. Krótko mówiąc: Chcę pokazać implikację z lewej na prawą.
A tak naprawdę chcę znaleźć analogiczną wersję dla dowolnych \(\displaystyle{ X\in\mathbb{K}^{m \times n}, \ Y\in \mathbb{K}^{n \times m}}\).
Awatar użytkownika
yorgin
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12762
Rejestracja: 14 paź 2006, o 12:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 17 razy
Pomógł: 3440 razy

Kwadratowe równanie macierzowe, macierz odwrotna

Post autor: yorgin »

Kamaz, a skąd wiesz, że mając
\(\displaystyle{ A(\bold{1}-(1+Y^TX)^{-1}XY^T)= \bold{1}}\)
możesz przepisać to do postaci z tezy? W jaki sposób zagwarantujesz sobie odwracalność macierzy \(\displaystyle{ A}\)?

Tutaj ingeruje dodatkowy warunek. Dzięki temu ja w swoim rozumowaniu mogłem pomnożyć obustronnie przez \(\displaystyle{ A^{-1}}\) a tak naprawdę, co na jedno wychodzi, przez \(\displaystyle{ -\frac{1}{\beta}(A+\alpha I)}\).
Kamaz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 127
Rejestracja: 13 kwie 2013, o 13:44
Płeć: Kobieta
Pomógł: 21 razy

Kwadratowe równanie macierzowe, macierz odwrotna

Post autor: Kamaz »

yorgin pisze:Kamaz, a skąd wiesz, że mając
\(\displaystyle{ A(\bold{1}-(1+Y^TX)^{-1}XY^T)= \bold{1}}\)
możesz przepisać to do postaci z tezy?
\(\displaystyle{ A^{-1}=\bold{1}-(1+Y^TX)^{-1}XY^T}\), to jest właśnie postać z tezy. Nie rozumiem pytania.
yorgin pisze: W jaki sposób zagwarantujesz sobie odwracalność macierzy \(\displaystyle{ A}\)?
Skoro istnieje macierz odwrotna do \(\displaystyle{ A}\), to \(\displaystyle{ A}\) jest odwracalna. Co prawda sprawdziłam tylko, że \(\displaystyle{ \bold{1}-(1+Y^TX)^{-1}XY^T}\) jest prawostronną odwrotnością \(\displaystyle{ A}\), ale
1. dla macierzy (skończony wymiar) to wystarcza,
2. sprawdzenie z drugiej strony wygląda tak samo.
Awatar użytkownika
yorgin
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12762
Rejestracja: 14 paź 2006, o 12:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 17 razy
Pomógł: 3440 razy

Kwadratowe równanie macierzowe, macierz odwrotna

Post autor: yorgin »

Chodziło mi właśnie o to, że przepisać postać

\(\displaystyle{ A(\bold{1}-(1+Y^TX)^{-1}XY^T)= \bold{1}}\)

do tej z postaci tezy można tylko przy wiedzy, że istnieje macierz odwrotna do \(\displaystyle{ A}\).

Masz rację co do prawostronnej odwrotności.

Ale mimo wszystko zapytam, co zrobisz w sytuacji takiej:

\(\displaystyle{ X^T= [1,0], Y^T=[-1,0]}\)

Jak teraz sobie poradzisz?



I w tym momencie mam również wątpliwość i pytanie do ares41, co zakładamy o \(\displaystyle{ \alpha}\) oraz \(\displaystyle{ \beta}\) ? \(\displaystyle{ \beta=0}\) implikuje, że \(\displaystyle{ \det A=0}\) albo \(\displaystyle{ -\alpha}\) jest wartością własną \(\displaystyle{ A}\). Odwracalność \(\displaystyle{ A}\) mamy tylko wtedy, gdy \(\displaystyle{ \beta\neq 0}\) oraz \(\displaystyle{ -\alpha}\) nie jest wartością własną.

To zadanie ma chyba o wiele więcej osobliwości.
Kamaz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 127
Rejestracja: 13 kwie 2013, o 13:44
Płeć: Kobieta
Pomógł: 21 razy

Kwadratowe równanie macierzowe, macierz odwrotna

Post autor: Kamaz »

Rzeczywiście przeoczyłam fakt, że \(\displaystyle{ 1+Y^TX}\) może być zerem. Zatem być może o to chodziło w założeniu o spełnianiu równania, ale słusznie Pan zauważył, że brakuje założenia \(\displaystyle{ \beta\ne0}\).
Awatar użytkownika
ares41
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6499
Rejestracja: 19 sie 2010, o 08:07
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 142 razy
Pomógł: 922 razy

Kwadratowe równanie macierzowe, macierz odwrotna

Post autor: ares41 »

Rzeczywiście, zapomniałem o tym. Bierzemy \(\displaystyle{ A\neq \lambda \bold{1}}\) takie, aby można było znaleźć macierz odwrotną, czyli po drodze musimy założyć, że \(\displaystyle{ \beta\neq 0}\), co de facto możemy wywnioskować już z równania.
Awatar użytkownika
yorgin
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12762
Rejestracja: 14 paź 2006, o 12:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 17 razy
Pomógł: 3440 razy

Kwadratowe równanie macierzowe, macierz odwrotna

Post autor: yorgin »

Wygląda na to, że teraz wiele stało się jaśniejsze. W szczególności dzięki powyższym założeniom mamy gwarancję istnienia odwrotnej, a bez nich jej nie ma.
ares41 pisze:A tak naprawdę chcę znaleźć analogiczną wersję dla dowolnych\(\displaystyle{ X\in\mathbb{K}^{m \times n}, \ Y\in \mathbb{K}^{n \times m}}\).
Ukryta treść:    
Z mojego rozumowania, ani z tego przedstawionego przez Kamaz nic nie wyjdzie, gdyż oboje wyciągamy \(\displaystyle{ Y^TX}\) jako skalar przed macierz.
Awatar użytkownika
ares41
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6499
Rejestracja: 19 sie 2010, o 08:07
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 142 razy
Pomógł: 922 razy

Kwadratowe równanie macierzowe, macierz odwrotna

Post autor: ares41 »

To może, żeby jak już zacząłem z tym uogólnieniem, to zapiszę co jest dane.
Mamy \(\displaystyle{ X\in\mathbb{K}^{m \times n}, \ Y\in \mathbb{K}^{n \times m}}\) oraz wiemy, że istnieje \(\displaystyle{ \left( \bold{1}_{m}+XY \right) ^{-1}}\). Chcemy wykazać, że istnieje macierz \(\displaystyle{ \left( \bold{1}_{n}+YX \right) ^{-1}}\) i pokazać, że wyraża się ona przez \(\displaystyle{ \bold{1}_{n}-Y \left( \bold{1}_{m}+XY \right) ^{-1}X}\).

Edit:
Ukryta treść:    
Awatar użytkownika
yorgin
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12762
Rejestracja: 14 paź 2006, o 12:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 17 razy
Pomógł: 3440 razy

Kwadratowe równanie macierzowe, macierz odwrotna

Post autor: yorgin »

Tutaj można pokazać, podobnie jak to Kamaz uczyniła, że

\(\displaystyle{ \left( \bold{1}_n+YX \right) \left( \bold{1}_n-Y \left( \bold{1}_m+XY \right) ^{-1}X \right) =\bold{1}_n}\)

oraz że komutując otrzymamy również identyczność. Ale w tym momencie jestem tak zamieszany, że nie jestem pewien, czy to gwarantuje odwracalność \(\displaystyle{ \bold{1}_n+YX}\).

Wcześniej był problem z odwracalnością macierzy \(\displaystyle{ A}\). Gwarancję zapewniał dodatkowy warunek. Tutaj mamy założone a priori istnienie odwrotnej do \(\displaystyle{ \bold{1}_m+XY}\) i pokazujemy istnienie odwrotnej do \(\displaystyle{ \left( \bold{1}_n+YX \right)}\). Wystarczą iloczyny równe identyczności? Oświeć mnie ktoś...
Ukryta treść:    
Awatar użytkownika
ares41
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6499
Rejestracja: 19 sie 2010, o 08:07
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 142 razy
Pomógł: 922 razy

Kwadratowe równanie macierzowe, macierz odwrotna

Post autor: ares41 »

yorgin pisze:Tutaj mamy założone a priori istnienie odwrotnej do \(\displaystyle{ \left( \bold{1}_m+XY \right) ^{-1}}\)
Raczej istnienie odwrotnej do \(\displaystyle{ \bold{1}_m+XY}\) czyli \(\displaystyle{ \left( \bold{1}_m+XY \right) ^{-1}}\)

Ja robiłem tak:
Niech \(\displaystyle{ Z=\left( \bold{1}_{m}+XY \right) ^{-1}}\)
Wtedy musi zachodzić \(\displaystyle{ \left( \bold{1}_{m}+XY \right)Z=\bold{1}_{m}}\) oraz \(\displaystyle{ Z\left( \bold{1}_{m}+XY \right)=\bold{1}_{m}}\)
Bierzemy pierwszą równość i mnożymy lewostronnie przez \(\displaystyle{ Y}\) i prawostronnie przez \(\displaystyle{ X}\):
\(\displaystyle{ Y\left( \bold{1}_{m}+XY \right)ZX=YX\\ YZX+YXYZX=YX\\ \left( \bold{1}_{n}+YX \right) YZX=YX\\ \left( \bold{1}_{n}+YX \right) YZX=\bold{1}_{n}+YX-\bold{1}_{n}\\ \left( \bold{1}_{n}+YX \right) \left( \bold{1}_{n}-YZX \right) =\bold_{1}_{n}}\)

Analogicznie dla równości \(\displaystyle{ Z\left( \bold{1}_{m}+XY \right)=\bold{1}_{m}}\) otrzymujemy \(\displaystyle{ \left( \bold{1}_{n}-YZX \right) \left( \bold{1}_{n}+YX \right) =\bold_{1}_{n}}\)

Łącząc to mamy \(\displaystyle{ \left( \bold{1}_{n}+YX \right) \left( \bold{1}_{n}-YZX \right)=\left( \bold{1}_{n}-YZX \right) \left( \bold{1}_{n}+YX \right) =\bold_{1}_{n}}\)

Czyli \(\displaystyle{ \left( \bold{1}_n+YX \right)^{-1}}\) istnieje i jest równa \(\displaystyle{ \bold{1}_{n}-YZX=\bold{1}_{n}-Y\left( \bold{1}_{m}+XY \right) ^{-1}X}\)
ODPOWIEDZ