Przekrój podprzestrzeni liniowych

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
MakCis
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1023
Rejestracja: 10 lut 2008, o 15:45
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 72 razy
Pomógł: 15 razy

Przekrój podprzestrzeni liniowych

Post autor: MakCis »

Czy istnieją trzy dwuwymiarowe liniowe podprzestrzenie \(\displaystyle{ \mathbb{R}^4}\), takie że przekrój każdych dwóch z nich jest podprzestrzenią zerową? Podaj przykład takich trzech podprzestrzeni lub udowodnij, że takie podprzestrzenie nie istnieją.

Wybrałem następujące podprzestrzenie:

\(\displaystyle{ S_1 = \left\{ (a,b,0,0): a,b \in \mathbb{R} \right\} \\ S_2 = \left\{ (0,0,a,b): a,b \in \mathbb{R} \right\} \\ S_3 = \left\{ (2a+b,a,0,0): a,b \in \mathbb{R} \right\}}\)

Wygląda na to, że przekrój każdej z nich daje \(\displaystyle{ \left\{ (0,0,0) \right\}}\). Ponieważ jednak nie mam żadnej przykładowej odpowiedzi do tego zadania, to bardzo proszę o weryfikację.
robertm19
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1847
Rejestracja: 8 lip 2008, o 21:16
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Staszów/Warszawa
Podziękował: 7 razy
Pomógł: 378 razy

Przekrój podprzestrzeni liniowych

Post autor: robertm19 »

Przekrój 1 i 3 nie daje zerowej przestrzeni. Są identyczne.
Awatar użytkownika
yorgin
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12762
Rejestracja: 14 paź 2006, o 12:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 17 razy
Pomógł: 3440 razy

Przekrój podprzestrzeni liniowych

Post autor: yorgin »

W powyższym zadaniu można wskazać nawet więcej niż zakłada się (ciekawy problem - ile maksymalnie?), ale ograniczmy się do trzech.

Pierwsze dwie podprzestrzenie mogą pozostać. Trzecią trzeba trochę zmodyfikować.

Wskazówką niech będzie taki zapis:

\(\displaystyle{ S_1=\mbox{lin}\{(1,0,0,0),(0,1,0,0)\}\\
S_2=\mbox{lin}\{(0,0,1,0),(0,0,0,1)\}}\)
MakCis
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1023
Rejestracja: 10 lut 2008, o 15:45
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 72 razy
Pomógł: 15 razy

Przekrój podprzestrzeni liniowych

Post autor: MakCis »

robertm19 pisze:Przekrój 1 i 3 nie daje zerowej przestrzeni. Są identyczne.
A jak to zauważyć? Chodzi o to, że obie są generowane przez \(\displaystyle{ \mbox{lin}\{(1,0,0,0),(0,1,0,0)\}}\) ?

Czy zatem może być np. \(\displaystyle{ S_3 = \mbox{lin}\{(0,1,0,0),(0,0,1,0)\}}\). Z tego co rozumiem, ta podprzestrzeń jest różna od dwóch poprzednich i w przekroju z nimi daje wektor zerowy.
Awatar użytkownika
yorgin
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12762
Rejestracja: 14 paź 2006, o 12:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 17 razy
Pomógł: 3440 razy

Przekrój podprzestrzeni liniowych

Post autor: yorgin »

MakCis pisze: A jak to zauważyć? Chodzi o to, że obie są generowane przez \(\displaystyle{ \mbox{lin}\{(1,0,0,0),(0,1,0,0)\}}\) ?
Pierwsza jest generowana przez wektory \(\displaystyle{ \{(1,0,0,0),(0,1,0,0)\}}\), natomiast trzecia przez \(\displaystyle{ \{(2,1,0,0),(1,0,0,0)\}}\) ale są układy takie, że w każdym każdy jest wektor liniowo zależny z wektorami z drugiego układu.
MakCis pisze: Czy zatem może być np. \(\displaystyle{ S_3 = \mbox{lin}\{(0,1,0,0),(0,0,1,0)\}}\). Z tego co rozumiem, ta podprzestrzeń jest różna od dwóch poprzednich i w przekroju z nimi daje wektor zerowy.
Nie, gdyż wtedy \(\displaystyle{ S_3\cap S_1 = \mbox{lin}\{(0,1,0,0)\}}\) oraz \(\displaystyle{ S_3\cap S_2 = \mbox{lin}\{(0,0,1,0)\}}\) co łatwo widać, gdyż mają wspólny wektor bazowy.


Ukryta treść:    
robertm19
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1847
Rejestracja: 8 lip 2008, o 21:16
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Staszów/Warszawa
Podziękował: 7 razy
Pomógł: 378 razy

Przekrój podprzestrzeni liniowych

Post autor: robertm19 »

Takie chyba działają (do sprawdzenia, bo najpierw dwie godziny próbowałem udowodnić, że się nie da )
\(\displaystyle{ S_{1}=lin\{(1,0,0,0);(0,1,0,0)\}}\)
\(\displaystyle{ S_{2}=lin\{(0,0,1,0);(0,0,0,1)\}}\)
\(\displaystyle{ S_{3}=lin\{(0,1,1,0);(1,0,0,1)\}}\)
Ostatnio zmieniony 13 lip 2013, o 22:56 przez robertm19, łącznie zmieniany 1 raz.
MakCis
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1023
Rejestracja: 10 lut 2008, o 15:45
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 72 razy
Pomógł: 15 razy

Przekrój podprzestrzeni liniowych

Post autor: MakCis »

yorgin, rozumiem już dlaczego mój przykład był zły, ale nie mam pojęcia jak skorzystać z twojej wskazówki. Trochę jej nie rozumiem, bo szukamy płaszczyzn w \(\displaystyle{ \mathbb{R}^4}\), zaś wskazany przez Ciebie układ generuje podprzestrzeń \(\displaystyle{ \mathbb{R}^3}\). Wygląda na to, że czegoś nie widzę.-- 13 lipca 2013, 22:57 --robertm19, wygląda na to, że jest ok, ale wolałbym jakoś samemu do tego dojść .
Awatar użytkownika
yorgin
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12762
Rejestracja: 14 paź 2006, o 12:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 17 razy
Pomógł: 3440 razy

Przekrój podprzestrzeni liniowych

Post autor: yorgin »

robertm19 pisze:Takie chyba działają (do sprawdzenia, bo najpierw dwie godziny próbowałem udowodnić, że się nie da )
\(\displaystyle{ S_{1}=lin\{(1,0,0,0);(0,1,0,0)\}}\)
\(\displaystyle{ S_{2}=lin\{(0,0,1,0);(0,0,0,1)\}}\)
\(\displaystyle{ S_{3}=lin\{(0,1,1,0);(1,0,0,1)\}}\)
Jest ok.
dwie godziny próbowałem udowodnić, że się nie da )
Intuicja zawodzi w wyższych wymiarach zwłaszcza, gdy nie da się tego narysować
MakCis pisze:yorgin, rozumiem już dlaczego mój przykład był zły, ale nie mam pojęcia jak skorzystać z twojej wskazówki. Trochę jej nie rozumiem, bo szukamy płaszczyzn w \(\displaystyle{ \mathbb{R}^4}\), zaś wskazany przez Ciebie układ generuje podprzestrzeń \(\displaystyle{ \mathbb{R}^3}\). Wygląda na to, że czegoś nie widzę.
.
Chodziło mi o to, że generowanie przestrzeni dwuwymiarowej nie musi odbywać się za pomocą wektorów mających tylko jedną niezerową współrzędną. Albo dwie niezerowe. Każde dwa liniowo niezależne wektory o dowolnych współrzędnych dają dwuwymiarową przestrzeń. Stąd można dopisywać jedynki do wektorów z przestrzeni \(\displaystyle{ S_1, S_2}\) by dostać nowe podprzestrzenie o trywialnym przekroju. Albo można przekształcać jedną współrzędną wektora na inną. By to lepiej zobaczyć na banalnym przykładzie, rozważ sobie na przykład zbiór wektorów postaci \(\displaystyle{ (\cos t,\sin t)}\) dla \(\displaystyle{ t\in \left(0,\frac{\pi}{2}\right)}\). Można łatwo pokazać, że każde dwa będą liniowo niezależne, ale jest ich nieprzeliczalnie wiele. I to w płaskim przypadku. Boję się zaryzykować, że w \(\displaystyle{ \RR^4}\) jest nieprzeliczalnie wiele płaszczyzn spełniających warunki zadania.
Kamaz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 127
Rejestracja: 13 kwie 2013, o 13:44
Płeć: Kobieta
Pomógł: 21 razy

Przekrój podprzestrzeni liniowych

Post autor: Kamaz »

yorgin pisze:Boję się zaryzykować, że w \(\displaystyle{ \RR^4}\) jest nieprzeliczalnie wiele płaszczyzn spełniających warunki zadania.
Proszę się nie bać. Oto proste uogólnienie Pańskiego dwuwymiarowego przykładu: \(\displaystyle{ S_t=\mathrm{lin}\{(\cos t, \sin t, 0, 0), (0, 0, \cos t, \sin t)\}}\)
MakCis
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1023
Rejestracja: 10 lut 2008, o 15:45
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 72 razy
Pomógł: 15 razy

Przekrój podprzestrzeni liniowych

Post autor: MakCis »

A jak to zadanie mogłoby wyglądać w przestrzeni \(\displaystyle{ \mathbb{R}^3}\) ? Chodzi mi o to, ile jest płaszczyzn, których przekrój jest tylko punktem zerowym? Czy takich płaszczyzn nie ma w ogóle, gdyż w wyniku przekroju dwóch płaszczyzn dostaniemy prostą (ewentualnie zbiór pusty lub tę samą płaszczyznę) ?
Awatar użytkownika
yorgin
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12762
Rejestracja: 14 paź 2006, o 12:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 17 razy
Pomógł: 3440 razy

Przekrój podprzestrzeni liniowych

Post autor: yorgin »

MakCis, każde dwie płaszczyzny w \(\displaystyle{ \RR^3}\) są albo równe, albo równoległe, albo przecinają się wzdłuż pewnej prostej. Punktu nie dostaniemy.
ODPOWIEDZ