wyznacznik grama, objętość równoległościanu

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
szt
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 25 lut 2013, o 16:18
Płeć: Kobieta

wyznacznik grama, objętość równoległościanu

Post autor: szt »

mamy przestrzeń \(\displaystyle{ n}\)-wymiarową i równoległościan rozpięty na \(\displaystyle{ k}\) (\(\displaystyle{ k<n}\)) wektorach. jak obliczyć jego objętość?
wiem, że gdyby było ich \(\displaystyle{ n}\), szukana odległość to wyznacznik grama. czy mogę w tym przypadku uzupełnić dany układ wektorów do bazy, policzyć wyznacznik grama i wynik podzielić przez wyznacznik grama dodanych (\(\displaystyle{ n-k}\)) wektorów? nigdzie nie znalazłam podobnego zadania.
Ostatnio zmieniony 20 cze 2013, o 11:33 przez smigol, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Całe wyrażenia matematyczne umieszczaj w tagach [latex] [/latex].
Awatar użytkownika
Spektralny
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3976
Rejestracja: 17 cze 2011, o 21:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Praga, Katowice, Kraków
Podziękował: 9 razy
Pomógł: 929 razy

wyznacznik grama, objętość równoległościanu

Post autor: Spektralny »

\(\displaystyle{ n}\)-wymiarowa objętość równoległościaniu rozpiętego przez mniej niż \(\displaystyle{ n}\) wektorów jest równa 0. Jeżeli dopełnisz sztucznie ten układ do \(\displaystyle{ n}\) wektorów używając kombinacji liniowych wektorów z wyjściowego układu, to nowopowstały układ będzie liniowo zależny, a więc jego macierz Grama będzie osobliwa, dając Ci zerowy wyznacznik.
szt
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 25 lut 2013, o 16:18
Płeć: Kobieta

wyznacznik grama, objętość równoległościanu

Post autor: szt »

dziękuję
joannach
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 1 gru 2015, o 13:24
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska

wyznacznik grama, objętość równoległościanu

Post autor: joannach »

Witam.Potrzebuję książek do algebry z wyznacznikiem Grama po polsku i po angielsku? Jakieś tytuły?
Z góry dziękuje.
ODPOWIEDZ