przecięcie przestrzeni zerowych

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
maszynaz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 24
Rejestracja: 6 paź 2010, o 15:27
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: POLSKA

przecięcie przestrzeni zerowych

Post autor: maszynaz »

Mam dwie macierze \(\displaystyle{ A}\) i \(\displaystyle{ B}\). Z nich liczę macierz schodkową a potem zredukowaną macierz schodkową. Następnie liczę wektory bazowe. I teraz chciałbym wyznaczyć przecięcie \(\displaystyle{ N \left( A \right) \cap N \left( B \right)}\). Jak to się robi?
1
ight) Jeśli mam wyznaczone przykładowe wektory bazowe:
\(\displaystyle{ N \left( A \right) = span \left( \left[\begin{array}{ccc}1\\3\\-2\\7\end{array}\right], \left[\begin{array}{ccc}-1\\0\\1\\3\end{array}\right] \right)}\) i \(\displaystyle{ N \left( B \right) = span \left( \left[\begin{array}{ccc}1\\3\\8\\5\end{array}\right] \right)}\)
To jak będzie wyglądać przecięcie \(\displaystyle{ N \left( A \right) \cap N \left( B \right)}\)? Jak się je wyznacza?
2. Na stronie wyczytałem, że bazę przecięcia można również obliczyć sklejając macierze w macierz \(\displaystyle{ \left[ A,B \right]}\). Tyle, że nie wiem co się dalej robi. Przykład na stronie jest dla mnie niejasny.
Pomoże ktoś?
Ostatnio zmieniony 23 kwie 2013, o 21:11 przez smigol, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Skaluj nawiasy.
maszynaz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 24
Rejestracja: 6 paź 2010, o 15:27
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: POLSKA

przecięcie przestrzeni zerowych

Post autor: maszynaz »

Wytłumaczy mi ktoś jak policzyć część wspólną (przekrój) tych przestrzeni zerowych?
lukasz1804
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4438
Rejestracja: 17 kwie 2007, o 13:44
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 12 razy
Pomógł: 1313 razy

przecięcie przestrzeni zerowych

Post autor: lukasz1804 »

Aby dużo nie pisać oznaczmy:\(\displaystyle{ N(A)=\mbox{span}(u,v), N(B)=\mbox{span}(w)}\).
Zauważ, że \(\displaystyle{ z\in N(A)\cap N(B)\iff\exists_{\alpha,\beta,\gamma\in\RR}z=\alpha u+\beta v=\gamma w}\). Rozwiąż układ równań \(\displaystyle{ \alpha u+\beta v=\gamma w}\) o niewiadomych \(\displaystyle{ \alpha,\beta,\gamma}\). Wówczas \(\displaystyle{ N(A)\cap N(B)=\{\gamma z\}}\) (lub równoważnie \(\displaystyle{ N(A)\cap N(B)=\{\alpha u+\beta v\}}\)).
maszynaz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 24
Rejestracja: 6 paź 2010, o 15:27
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: POLSKA

przecięcie przestrzeni zerowych

Post autor: maszynaz »

Czyli jak wyliczyć to równanie?
ODPOWIEDZ