wektory własne

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
lokas
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 462
Rejestracja: 29 sty 2012, o 15:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Zamość
Podziękował: 27 razy
Pomógł: 45 razy

wektory własne

Post autor: lokas »

Witam, mam problrm ze znalezieniem trzeciego wektora własnego
\(\displaystyle{ X ^{'}(t)=X(t) \cdot A ;\quad A=$$\left[\begin{array}{ccc}
2 &1& 3\\
0&2&-1\\
0&0&2
\end{array}\right]}\)

Znalazłem potrójną wartość własną \(\displaystyle{ \lambda =2}\)
Standardowo znalazłem pierwszy wektor własny \(\displaystyle{ V _{1}}\)
Drugi wektor własny \(\displaystyle{ V _{2}}\) wyznaczyłem z warunku \(\displaystyle{ (A-\lambda I)V _{2}=V _{1}}\)

Moje pytanie, jak znaleźć trzeci wektor własny?
Awatar użytkownika
RyHoO16
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1822
Rejestracja: 22 paź 2006, o 20:38
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: WLKP
Podziękował: 46 razy
Pomógł: 487 razy

wektory własne

Post autor: RyHoO16 »

Z podobnego równania jak ułożyłeś wcześniej

\(\displaystyle{ (A-I\lambda)V_3=V_2}\)
lokas
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 462
Rejestracja: 29 sty 2012, o 15:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Zamość
Podziękował: 27 razy
Pomógł: 45 razy

wektory własne

Post autor: lokas »

Dzięki
haris2222
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 26 kwie 2013, o 09:38
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków

wektory własne

Post autor: haris2222 »

Witam. Mam podobny przypadek z potrójną wartością własną równą 2 jednak jej krotność geometryczna wynosi 2. Czyli w macierzy Jordana mam jedną jedynkę nad przekątną, mam dwa parametry opisujące jądro, wyznaczyłem dwa wektory własne, próbowałem trzeci metodą uogólnionych wektorów własnych, ale dochodzę do sprzeczności. Prosiłbym żeby ktoś mi wyjaśnił jak zastosować tą metodę w takim przypadku. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Dasio11
Moderator
Moderator
Posty: 10225
Rejestracja: 21 kwie 2009, o 19:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 40 razy
Pomógł: 2362 razy

wektory własne

Post autor: Dasio11 »

Od tej strony może nie wyjść. Na przykład, gdyby macierz miała postać:

\(\displaystyle{ A= \left( \begin{array}{ccc}
1 & 0 & 1 \\
0 & 1 & 1 \\
0 & 0 & 1
\end{array} \right)}\)


w bazie \(\displaystyle{ (b_1, b_2, b_3),}\) to wzięcie rzucających się w oczy wektorów własnych \(\displaystyle{ b_1, b_2}\) prowadzi w ślepy zaułek, bo żaden z tych wektorów nie należy do obrazu przekształcenia \(\displaystyle{ A-\mathrm{I}.}\)

Dlatego jak szukasz bazy jordanowskiej (o podanej przez ciebie postaci) dla macierzy \(\displaystyle{ A}\) i wartości własnej \(\displaystyle{ \lambda,}\) to lepiej najpierw wziąć byle jaki wektor \(\displaystyle{ b_{1, 2},}\) który nie należy do \(\displaystyle{ \ker(A - \lambda \mathrm{I}),}\) potem wziąć

\(\displaystyle{ b_{1, 1} = (A-\lambda \mathrm{I}) b_{1, 2}}\)

i na końcu wziąć byle jaki niezależny z nimi liniowo wektor \(\displaystyle{ b_{2, 1}.}\)
haris2222
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 26 kwie 2013, o 09:38
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków

wektory własne

Post autor: haris2222 »

Myślałem że jest jakaś ogólna maszynka pozwalająca wyliczać też takie przypadki, ale rozumiem i dziękuję za pomoc

Edit: chyba jednak nie do końca rozumiem. Mógłbyś opisać dokładniej w jaki sposób wybierasz wektor \(\displaystyle{ b_{1, 2}}\) ? Bo zupełnie dowolny, nie należący do jądra przekształcenia raczej być nie może bo jak tak brałem to się nie zgadza.
Awatar użytkownika
Dasio11
Moderator
Moderator
Posty: 10225
Rejestracja: 21 kwie 2009, o 19:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 40 razy
Pomógł: 2362 razy

wektory własne

Post autor: Dasio11 »

Przekształcenie oznaczmy przez \(\displaystyle{ F.}\)
Wtedy: tak - \(\displaystyle{ b_{1, 2}}\) jest byle jakim wektorem, który nie należy do \(\displaystyle{ \ker(F - \lambda \mathrm{Id}).}\) Potem

\(\displaystyle{ b_{1, 1} = (F-\lambda \mathrm{Id}) b_{1, 2}}\)

a \(\displaystyle{ b_{2, 1}}\) jest byle jakim liniowo niezależnym z \(\displaystyle{ b_{1, 1}}\) elementem \(\displaystyle{ \ker(F - \lambda \mathrm{Id}).}\)

\(\displaystyle{ \bullet}\) Taki układ wektorów stworzy bazę:
Skoro wymiar przestrzeni wynosi \(\displaystyle{ 3,}\) to wystarczy pokazać, że ta trójka wektorów jest liniowo niezależna. Załóżmy więc, że

\(\displaystyle{ \alpha_{1, 1} b_{1, 1} + \alpha_{1, 2} b_{1, 2} + \alpha_{2, 1} b_{2, 1} = 0.}\)

Wtedy, skoro \(\displaystyle{ b_{1, 1}, b_{2, 1} \in \ker (F-\lambda \mathrm{Id}),}\) to

\(\displaystyle{ \alpha_{1, 1} \overbrace{(F-\lambda \mathrm{Id}) b_{1, 1}}^{=0} \: + \: \alpha_{1, 2} (F-\lambda \mathrm{Id}) b_{1, 2} + \alpha_{2, 1} \overbrace{(F-\lambda \mathrm{Id}) b_{2, 1}}^{=0} \\ \\
= (F-\lambda \mathrm{Id}) ( \alpha_{1, 1} b_{1, 1} + \alpha_{1, 2} b_{1, 2} + \alpha_{2, 1} b_{2, 1} ) = (F-\lambda \mathrm{Id}) 0 = 0,}\)


ale \(\displaystyle{ (F-\lambda \mathrm{Id}) b_{1, 2} \neq 0}\) (bo \(\displaystyle{ b_{1, 2} \notin \ker (F-\lambda \mathrm{Id})}\)), zatem \(\displaystyle{ \alpha_{1, 2} = 0.}\) Czyli

\(\displaystyle{ \alpha_{1, 1} b_{1, 1} + \alpha_{2, 1} b_{2, 1} = 0,}\)

a to oznacza, że \(\displaystyle{ \alpha_{1, 1} = \alpha_{2, 1} = 0,}\) bo \(\displaystyle{ b_{1, 1}}\) i \(\displaystyle{ b_{2, 1}}\) były liniowo niezależnymi elementami jądra.


\(\displaystyle{ \bullet}\) W tej bazie macierz przekształcenia ma postać Jordana:

To jest jasne, bo

\(\displaystyle{ (F-\lambda \mathrm{Id}) b_{1, 1} = 0 \\
(F-\lambda \mathrm{Id}) b_{1, 2} = b_{1, 1} \\
(F-\lambda \mathrm{Id}) b_{2, 1} = 0,}\)


czyli macierz przekształcenia w bazie \(\displaystyle{ (b_{1, 1}, b_{1, 2}, b_{2, 1})}\) to

\(\displaystyle{ \left( \begin{array}{ccc}
\lambda & 1 & 0 \\
0 & \lambda & 0 \\
0 & 0 & \lambda
\end{array} \right).}\)
haris2222
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 26 kwie 2013, o 09:38
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków

wektory własne

Post autor: haris2222 »

Dziękuję bardzo za obszerne rozpisanie
ODPOWIEDZ