Wyznacznik macierzy jest kwadratem

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
Marcinek665
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1824
Rejestracja: 11 sty 2007, o 20:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Katowice, Warszawa
Podziękował: 73 razy
Pomógł: 228 razy

Wyznacznik macierzy jest kwadratem

Post autor: Marcinek665 »

Niech \(\displaystyle{ A}\) będzie macierzą nad ciałem \(\displaystyle{ \mathbb{K}}\), którego charakterystyka jest różna od dwóch. Udowodnić, że jeśli \(\displaystyle{ A = -A^T}\), to \(\displaystyle{ \det A = p^2}\) dla pewnego \(\displaystyle{ p \in \mathbb{K}}\).
tometomek91
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2959
Rejestracja: 8 sie 2009, o 23:05
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 281 razy
Pomógł: 498 razy

Wyznacznik macierzy jest kwadratem

Post autor: tometomek91 »

Niech \(\displaystyle{ A=-A^T}\). Wtedy

\(\displaystyle{ \det A^T= \det A = \det (-A^T) = - \det A^T}\)

czyli \(\displaystyle{ \det A^T+ \det A^T=0}\), a że \(\displaystyle{ \mathbb{K}}\) jest charakterystyki różnej od dwóch, to \(\displaystyle{ \det A^T=0}\).
Marcinek665
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1824
Rejestracja: 11 sty 2007, o 20:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Katowice, Warszawa
Podziękował: 73 razy
Pomógł: 228 razy

Wyznacznik macierzy jest kwadratem

Post autor: Marcinek665 »

Kombinowałem podobnie, ale ten dowód przechodzi tylko dla macierzy wymiaru nieparzystego. W przypadku wymiaru parzystego mamy:

\(\displaystyle{ \det A^T= \det A = \det (-A^T) = \det A^T}\),

czyli tak naprawdę nic
Awatar użytkownika
yorgin
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12762
Rejestracja: 14 paź 2006, o 12:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 17 razy
Pomógł: 3440 razy

Wyznacznik macierzy jest kwadratem

Post autor: yorgin »

tometomek91 pisze: \(\displaystyle{ \det A^T= \det A = \det (-A^T) = - \det A^T}\)
Klasyczny błąd

\(\displaystyle{ \det (-A)=(-1)^n\det A}\), gdzie \(\displaystyle{ n=\dim A}\)

Co do macierzy parzystego wymiaru, może indukcja ze względu na wymiar + postać wyznacznika dla macierzy blokowej pomoże? Luźna sugestia.-- 21 lipca 2013, 18:24 --Zupełnie inne podejście:

Lemat:
Wartości własne macierzy skośnie symetrycznej są czysto urojone.

Stosujemy lemat wyznaczając postać Jordana macierzy \(\displaystyle{ A}\), skąd widać, że jest ona postaci

\(\displaystyle{ J = \begin{bmatrix} \begin{matrix}0 & \lambda_1\\ -\lambda_1 & 0\end{matrix} & 0 & \cdots & 0 \\ 0 & \begin{matrix}0 & \lambda_2\\ -\lambda_2 & 0\end{matrix} & & 0 \\ \vdots & & \ddots & \vdots \\ 0 & 0 & \cdots & \begin{matrix}0 & \lambda_k\\ -\lambda_k & 0\end{matrix} \\ & & & & \begin{matrix}0 \\ & \ddots \\ & & 0 \end{matrix} \end{bmatrix}}\)

Jeśli \(\displaystyle{ n}\) (wymiar macierzy) jest nieparzyste, to zawsze zostanie wiersz z zerem, stąd wyznacznik jest zerowy. Jeśli jest parzyste, to... ?
Marcinek665
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1824
Rejestracja: 11 sty 2007, o 20:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Katowice, Warszawa
Podziękował: 73 razy
Pomógł: 228 razy

Wyznacznik macierzy jest kwadratem

Post autor: Marcinek665 »

Możesz podpowiedzieć, jak udowodnić ten lemat?

Poza tym na pewno jest to postać Jordana? Na przekątnej powinny być wartości własne, a zaraz powyżej zera lub jedynki, a w Twojej postaci tak nie jest.
Kamaz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 127
Rejestracja: 13 kwie 2013, o 13:44
Płeć: Kobieta
Pomógł: 21 razy

Wyznacznik macierzy jest kwadratem

Post autor: Kamaz »

Lemat wynika z twierdzenia Schura o unitarnym podobieństwie do macierzy trójkątnej i z tego, że samosprzężoność jest niezmiennikiem unitarnego podobieństwa.

Edycja: Przepraszam za pomyłkę. Chodziło mi o inne twierdzenie. Macierz samosprzężona jest unitarnie diagonalizowalna, a macierz diagonalna samosprzężona musi mieć czysto urojone wartości na przekątnej.

Ale czy to podejście da się zastosować do dowolnego ciała charakterystyki różnej od dwóch? Jak rozumiem, rozważamy rozszerzenie ciała \(\displaystyle{ \mathbb{K}}\) o pierwiastki wielomianu charakterystycznego. I co dalej?
Ostatnio zmieniony 21 lip 2013, o 20:50 przez Kamaz, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
yorgin
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12762
Rejestracja: 14 paź 2006, o 12:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 17 razy
Pomógł: 3440 razy

Wyznacznik macierzy jest kwadratem

Post autor: yorgin »

Marcinek665 pisze:Możesz podpowiedzieć, jak udowodnić ten lemat?
Macierz jest antysymetryczna, więc

\(\displaystyle{ \forall\ x,y\ \ \langle Ax,y\rangle =-\langle x, Ay\rangle}\)

a co za tym idzie:

\(\displaystyle{ \lambda \langle x,x \rangle = \left\langle Ax, x\right\rangle = -\left\langle x, Ax\right\rangle=
-\left\langle x,\lambda x\right\rangle=-\overline{\lambda}\left\langle x,x\right\rangle}\)


skąd

\(\displaystyle{ \lambda =-\overline{\lambda}}\)
Marcinek665 pisze: Poza tym na pewno jest to postać Jordana? Na przekątnej powinny być wartości własne, a zaraz powyżej zera lub jedynki, a w Twojej postaci tak nie jest.
Masz całkowitą rację. Jakoś przy przepisywaniu w głowie miałem tylko wartości własne jednokrotne i zupełnie o jedynkach zapomniałem.-- 21 lipca 2013, 20:36 --Tak w ogóle zdałem sobie sprawę, że ja to robię dla ciał \(\displaystyle{ \RR}\) i \(\displaystyle{ \CC}\). W pierwszym przypadku macierz Jordana jest jak wypisałem wyżej. W drugim przypadku nie ma czego dowodzić.
ODPOWIEDZ