baza przestrzeni rozwiazan

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
myszka9
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1185
Rejestracja: 13 paź 2012, o 17:34
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: tu i tam
Podziękował: 528 razy
Pomógł: 5 razy

baza przestrzeni rozwiazan

Post autor: myszka9 »

yorgin, a jesteś pewny, że ona jest dobra?

Podstawiając pod \(\displaystyle{ x}\),\(\displaystyle{ y}\),\(\displaystyle{ t}\),\(\displaystyle{ z}\) w \(\displaystyle{ 3}\) równaniu wychodzi :

\(\displaystyle{ -10=6}\)


Apropo 2 zadania, to tworzysz układ równań mnożać \(\displaystyle{ \alpha_1 \cdot x}\) , \(\displaystyle{ \alpha_2 \cdot y}\) , \(\displaystyle{ \alpha_3 \cdot z}\), \(\displaystyle{ \beta}\) podstawiasz jako kolumnę wyrazów wolnych i sprawdzasz dla jakich \(\displaystyle{ a}\) i \(\displaystyle{ b}\) układ jest niesprzeczny.
Ostatnio zmieniony 15 kwie 2013, o 19:47 przez smigol, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Całe wyrażenia matematyczne umieszczaj w tagach [latex] [/latex]. Punkt 2.7 instrukcji LaTeX-a. Funkcje matematyczne należy zapisywać: sinus - \sin, logarytm - \log, logarytm naturalny - \ln itd.
Awatar użytkownika
yorgin
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12762
Rejestracja: 14 paź 2006, o 12:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 17 razy
Pomógł: 3440 razy

baza przestrzeni rozwiazan

Post autor: yorgin »

myszka9 pisze:yorgin, a jesteś pewny, że ona jest dobra?

Podstawiając pod \(\displaystyle{ x}\),\(\displaystyle{ y}\),\(\displaystyle{ t}\),\(\displaystyle{ z}\) w \(\displaystyle{ 3}\) równaniu wychodzi :

\(\displaystyle{ -10=6}\)
No mnie wszystko wychodzi dobrze.

myszka9 pisze: Apropo 2 zadania, to tworzysz układ równań mnożać \(\displaystyle{ \alpha_1 *x}\) , \(\displaystyle{ \alpha_2*y}\) , \(\displaystyle{ \alpha_3*z}\), eta podstawiasz jako kolumnę wyrazów wolnych i sprawdzasz dla jakich \(\displaystyle{ a}\) i \(\displaystyle{ b}\) układ jest niesprzeczny.
A to jest poprawne, i sprowadza się do tego samego, co ja zaproponowałem wyżej.
niebieski93
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 70
Rejestracja: 16 gru 2011, o 13:33
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 1 raz

baza przestrzeni rozwiazan

Post autor: niebieski93 »

tylko trochę dla mnie jest niejasne dlaczego muszę sprawdzać liniową niezależnosc, skoro mam sprawdzić czy sa kombinacja liniowa, a mogą być liniowo zależne i liniowo niezależne przecież
Awatar użytkownika
yorgin
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12762
Rejestracja: 14 paź 2006, o 12:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 17 razy
Pomógł: 3440 razy

baza przestrzeni rozwiazan

Post autor: yorgin »

Mogą również być liniowo zależne.

Zauważ, że jeśli te 3 wektory są liniowo zależne, to \(\displaystyle{ \beta}\) jest kombinacją albo jednego, albo dwóch wektorów.

Kombinacje jednego wektora łatwo sprawdzić - \(\displaystyle{ b=1}\) daje, że \(\displaystyle{ \alpha_2=\beta}\). I to wszystko.

Dwa wektory - trzy przypadki. Tu chyba trzeba na piechotę liczyć.
ODPOWIEDZ