Dowód. Wymiar.

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
myszka9
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1185
Rejestracja: 13 paź 2012, o 17:34
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: tu i tam
Podziękował: 528 razy
Pomógł: 5 razy

Dowód. Wymiar.

Post autor: myszka9 »

Potwierdziłeś, że \(\displaystyle{ lin(W)=W}\) , już od godziny siedzę i próbuję zrozumieć istotę \(\displaystyle{ lin(W)}\) i nie potrafię, bo czym dowiaduje się, że to po prostu \(\displaystyle{ W}\)? Zastanawiam się nad sensem pisania \(\displaystyle{ lin(W)}\), skoro można pisać \(\displaystyle{ W}\). Po co takie utrudnienia?
Ostatnio zmieniony 22 mar 2013, o 23:33 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości.
Awatar użytkownika
yorgin
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12762
Rejestracja: 14 paź 2006, o 12:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 17 razy
Pomógł: 3440 razy

Dowód. Wymiar.

Post autor: yorgin »

To nie są utrudnienia. W ogólności dla dowolnego zbioru \(\displaystyle{ X}\) nie jest prawdą, że \(\displaystyle{ X=lin X}\) co natychmiast wyklucza przykład \(\displaystyle{ X=\{(1,1)\}}\). \(\displaystyle{ lin X}\) jest tu przestrzenią generowaną przez wszystkie elementy tego zbioru, czyli \(\displaystyle{ lin X=\{(x,x):x\in\RR\}}\) (jest to wykres funkcji \(\displaystyle{ y=x}\)).

Natomiast jeśli \(\displaystyle{ X}\) jest przestrzenią liniową, to tak się pięknie składa, że \(\displaystyle{ X=lin X=lin\{b_i:i\in I\}}\) gdzie \(\displaystyle{ \{b_i:i\in I\}}\) jest dowolną bazą \(\displaystyle{ X}\).
myszka9
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1185
Rejestracja: 13 paź 2012, o 17:34
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: tu i tam
Podziękował: 528 razy
Pomógł: 5 razy

Dowód. Wymiar.

Post autor: myszka9 »

Hmm.. w tym semestrze zaczęłam algebrę liniową i totalnie nie rozumiem tego co napisałeś..
Czy lin(A) odnosi się do czegoś po za przestrzeniami liniowymi? I czy na tym poziome możliwe jest, abym o tym wiedziała?

-- 21 mar 2013, o 22:17 --
Wtedy \(\displaystyle{ \{b_i\}\cup \{x\}}\) jest układem wektorów liniowo niezależnych
Skąd ta pewność?

-- 21 mar 2013, o 22:23 --
Korzystałem tylko z tego, że jeśli do układu liniowo niezależnych wektorów \(\displaystyle{ \{b_i: i \in I\}}\) dołączę wektor \(\displaystyle{ \{x\}\not\in lin\{b_i: i \in I\}}\), to nowy układ \(\displaystyle{ \{x\}\cup\{ b_i :i\in I\}}\) będzie liniowo niezależny. To jest elementarna własność.
No, a : \(\displaystyle{ V=lin([1,2,3],[2,4,6],[1,1,1])}\) , a \(\displaystyle{ W=([1,1,1])}\) i \(\displaystyle{ x=[2,4,6]}\) to to nie ma sensu...

-- 21 mar 2013, o 22:25 --

Chociaż jak patrzę tak na to, nie wiem, czy w ogóle moje V spełnia warunki na przestrzeń liniową, a W na podprzestrzeń..-- 21 mar 2013, o 22:27 --nie no wszystko zależy chyba od działań jakie określę, więc z takimi elementarnymi V jest ok, ale W odpada jako podprzestrzeń, tak?
Awatar użytkownika
yorgin
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12762
Rejestracja: 14 paź 2006, o 12:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 17 razy
Pomógł: 3440 razy

Dowód. Wymiar.

Post autor: yorgin »

myszka9 pisze:Hmm.. w tym semestrze zaczęłam algebrę liniową i totalnie nie rozumiem tego co napisałeś..
Czy lin(A) odnosi się do czegoś po za przestrzeniami liniowymi? I czy na tym poziome możliwe jest, abym o tym wiedziała?
\(\displaystyle{ lin A}\) jest przestrzenią rozpiętą na wektorach z \(\displaystyle{ A}\). Nie wiem, czy było to pojęcie, skoro dopiero co poznajesz algebrę liniową, ale dziwi mnie mowa o wymiarach przestrzeni, czyli o bazach, jeśli nie wie się co to jest \(\displaystyle{ lin A}\).
myszka9 pisze: -- 21 mar 2013, o 22:17 --
Wtedy \(\displaystyle{ \{b_i\}\cup \{x\}}\) jest układem wektorów liniowo niezależnych
Skąd ta pewność?

-- 21 mar 2013, o 22:23 --
Pisałem o tym już kilka razy.
myszka9 pisze:
Korzystałem tylko z tego, że jeśli do układu liniowo niezależnych wektorów \(\displaystyle{ \{b_i: i \in I\}}\) dołączę wektor \(\displaystyle{ \{x\}\not\in lin\{b_i: i \in I\}}\), to nowy układ \(\displaystyle{ \{x\}\cup\{ b_i :i\in I\}}\) będzie liniowo niezależny. To jest elementarna własność.
No, a : \(\displaystyle{ V=lin([1,2,3],[2,4,6],[1,1,1])}\) , a \(\displaystyle{ W=([1,1,1])}\) i \(\displaystyle{ x=[2,4,6]}\) to to nie ma sensu...

-- 21 mar 2013, o 22:25 --

Chociaż jak patrzę tak na to, nie wiem, czy w ogóle moje V spełnia warunki na przestrzeń liniową, a W na podprzestrzeń..
\(\displaystyle{ V}\) jest przestrzenią wektorową, dokładniej to \(\displaystyle{ V=lin\{(1,2,3),(1,1,1)\}}\). \(\displaystyle{ W}\) jest jej podprzestrzenią, to nie ma wątpliwości. Wszystko się zgadza z tym, co napisałem, bo \(\displaystyle{ x\not\in W}\).
myszka9
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1185
Rejestracja: 13 paź 2012, o 17:34
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: tu i tam
Podziękował: 528 razy
Pomógł: 5 razy

Dowód. Wymiar.

Post autor: myszka9 »

\(\displaystyle{ dimV=\{[1,2,3],[1,1,1]\}}\) ale dodając wektor x to już nie jest baza.
Awatar użytkownika
yorgin
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12762
Rejestracja: 14 paź 2006, o 12:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 17 razy
Pomógł: 3440 razy

Dowód. Wymiar.

Post autor: yorgin »

\(\displaystyle{ dim V}\) w wypisanym przez Ciebie przykładzie wynosi \(\displaystyle{ 2}\). Poza tym, Twój \(\displaystyle{ x}\) nie spełnia mojego założenia, by \(\displaystyle{ x\not\in V}\). Tutaj niestety tak nie jest.
rafalpw
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2203
Rejestracja: 15 lis 2012, o 00:13
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 43 razy
Pomógł: 526 razy

Dowód. Wymiar.

Post autor: rafalpw »

yorgin pisze: \(\displaystyle{ W}\) jest jej podprzestrzenią, to nie ma wątpliwości.
Przecież \(\displaystyle{ W=\left( \left[ 1,1,1\right] \right)}\) nie może być podprzestrzenią, skoro nie jest przestrzenią.
myszka9
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1185
Rejestracja: 13 paź 2012, o 17:34
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: tu i tam
Podziękował: 528 razy
Pomógł: 5 razy

Dowód. Wymiar.

Post autor: myszka9 »

To nie rozumiem dowodu, myślałam, że \(\displaystyle{ x \notin W}\) , ale \(\displaystyle{ x \in V}\) ...
Skąd wytrzasnęliśmy x?
Awatar użytkownika
yorgin
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12762
Rejestracja: 14 paź 2006, o 12:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 17 razy
Pomógł: 3440 razy

Dowód. Wymiar.

Post autor: yorgin »

rafalpw, Tam zapewne miało być \(\displaystyle{ W=lin ((1,1,1))}\).

myszka9, stąd, że \(\displaystyle{ V\setminus W\neq \emptyset}\)
myszka9
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1185
Rejestracja: 13 paź 2012, o 17:34
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: tu i tam
Podziękował: 528 razy
Pomógł: 5 razy

Dowód. Wymiar.

Post autor: myszka9 »

Podsumowując cały dowód :

\(\displaystyle{ W \le V \Rightarrow dimW<dimV}\)

1) \(\displaystyle{ W=V \Rightarrow dimW=dimV}\) , oczywistość
2) \(\displaystyle{ W<V}\),
Ust \(\displaystyle{ x\in V}\) i \(\displaystyle{ x\notin W}\) . X nie należy do W, więc jest liniowo niezależny razem z wektorami należącymi do W, bo gdyby był to byłby częścią linW, co w przypadku, gdy W jest przestrzenią liniową jest niemożliwe, bo musiałby należeć do W, co jest sprzeczne z założeniem. ...

I kolejne pytanie : nie czuję się przekonana, że to dowodzi, że baza V jest większa, przecież x nie musi należeć do bazy V.

-- 21 mar 2013, o 23:00 --

rozumiem....albo mi sie wydaje
\(\displaystyle{ lin\{[1,1,1],[2,2,2],[3,3,3],[1,2,3],[2,4,6]\}=lin\{[1,1,1],[1,2,3]\} \neq dim\{[1,1,1],[1,2,3]\}=2}\) ?
Awatar użytkownika
yorgin
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12762
Rejestracja: 14 paź 2006, o 12:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 17 razy
Pomógł: 3440 razy

Dowód. Wymiar.

Post autor: yorgin »

I kolejne pytanie : nie czuję się przekonana, że to dowodzi, że baza V jest większa, przecież x nie musi należeć do bazy V.
Baza jest większa, gdyż zawiera w sobie wektor \(\displaystyle{ x}\) który nie należy do bazy \(\displaystyle{ W}\). Tzn baza \(\displaystyle{ W}\) plus wektor \(\displaystyle{ x}\) są elementami jakieś bazy \(\displaystyle{ V}\).
\(\displaystyle{ lin\{[1,1,1],[2,2,2],[3,3,3],[1,2,3],[2,4,6]\}=lin\{[1,1,1],[1,2,3]\} \neq dim\{[1,1,1],[1,2,3]\}=2}\)
Pierwsza i ostatnia równość ok. Ale druga jest bez sensu, a to dlatego, że porównujesz przestrzeń wektorową z liczba.
myszka9
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1185
Rejestracja: 13 paź 2012, o 17:34
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: tu i tam
Podziękował: 528 razy
Pomógł: 5 razy

Dowód. Wymiar.

Post autor: myszka9 »

2 to nierównośc-- 21 mar 2013, o 23:24 --A czy w takim razie :
\(\displaystyle{ W=\{[1,2,3]\} = V = \{[2,4,6]\}}\)? ? ?
Awatar użytkownika
yorgin
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12762
Rejestracja: 14 paź 2006, o 12:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 17 razy
Pomógł: 3440 razy

Dowód. Wymiar.

Post autor: yorgin »

Nierówność czy równość - bez znaczenia, gdyż i tak dotyczy dwóch całkowicie różnych obiektów, których nie ma sensu porównywać.

W związku z kolejnym pytanie, czy

\(\displaystyle{ W=\{[1,2,3]\} = V = \{[2,4,6]\}}\)

odpowiadam negatywnie. To są zbiory złożone z pojedynczych wektorów, nie ma szans na równość. Tym bardziej nie są to przestrzenie liniowe.
myszka9
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1185
Rejestracja: 13 paź 2012, o 17:34
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: tu i tam
Podziękował: 528 razy
Pomógł: 5 razy

Dowód. Wymiar.

Post autor: myszka9 »

Czyli to lin to jest kombinacja liniowa tego co jest w \(\displaystyle{ \{\}}\) ?
Awatar użytkownika
yorgin
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12762
Rejestracja: 14 paź 2006, o 12:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 17 razy
Pomógł: 3440 razy

Dowód. Wymiar.

Post autor: yorgin »

Tak. \(\displaystyle{ lin}\) oznacza przestrzeń liniową wszystkich kombinacji liniowych z tego, co jest w klamerkach.
ODPOWIEDZ