Liniowa niezależność funkcji wymiernych

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
rafalpw
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2203
Rejestracja: 15 lis 2012, o 00:13
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 43 razy
Pomógł: 526 razy

Liniowa niezależność funkcji wymiernych

Post autor: rafalpw »

Sprawdzić, czy funkcje: \(\displaystyle{ \frac{1}{x}, \frac{1}{x-1}, \frac{1}{x-2}... \frac{1}{x-n}}\) są liniowo niezależne w przestrzeni \(\displaystyle{ \mathbb{Q}(x)}\) wszystkich funkcji wymiernych nad ciałem \(\displaystyle{ \mathbb{Q}}\)

Aby sprawdzić, liniową niezależność biorę dowolne \(\displaystyle{ a_1,a_2,...,a_{n+1} \in \mathbb{Q}}\) takie, że \(\displaystyle{ a_1\cdot \frac{1}{x}+a_2\cdot \frac{1}{x-1}+...+a_{n+1}\cdot \frac{1}{x-n}=0}\) i chcę pokazać, że \(\displaystyle{ a_1=a_2=...=a_{n+1}=0}\).

Zastanawia mnie, czy jeśli funkcja \(\displaystyle{ a_1\cdot \frac{1}{x}+a_2\cdot \frac{1}{x-1}+...+a_{n+1}\cdot \frac{1}{x-n}}\) ma być tożsamościowa równa \(\displaystyle{ 0}\) to czy to oznacza, że nie może być "luk" w dziedzinie?

Chodzi mi o to:

\(\displaystyle{ \forall_{x \in \mathbb{Q}}a_1\cdot \frac{1}{x}+a_2\cdot \frac{1}{x-1}+...+a_{n+1}\cdot \frac{1}{x-n}=0}\) , zatem biorę \(\displaystyle{ x=0}\) , więc \(\displaystyle{ a_1}\) musi wynosić \(\displaystyle{ 0}\) , bo w przeciwnym wypadku funkcja nie byłaby określona w \(\displaystyle{ 0}\) .

I tak już po kolei: biorę \(\displaystyle{ x=1}\) , biorę \(\displaystyle{ x=2}\) i tak dalej. Czy można w ten sposób wywnioskować liniową niezależność?
bartek118
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5974
Rejestracja: 28 lut 2010, o 19:45
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Toruń
Podziękował: 15 razy
Pomógł: 1251 razy

Liniowa niezależność funkcji wymiernych

Post autor: bartek118 »

Niestety nie. Musisz brać \(\displaystyle{ x}\) z dziedziny.
ODPOWIEDZ