Baza złożona z wektorów własnych endomorfizmu

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
saute
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: 23 lut 2013, o 22:25
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Krk
Podziękował: 4 razy

Baza złożona z wektorów własnych endomorfizmu

Post autor: saute »

Wykaż, że jeśli \(\displaystyle{ \phi : R ^{2} \rightarrow R ^{2}}\) jest endomorfizmem liniowym takim, że \(\displaystyle{ dim \phi(R ^{2})=1}\), to \(\displaystyle{ R ^{2}}\) ma bazę złożoną z wektorów własnych endomorfizmu \(\displaystyle{ \phi}\).

Wiem, że aby \(\displaystyle{ R ^{2}}\) miało bazę złożoną z wektorów własnych tego endomorfizmu to suma wymiarów przestrzeni własnych tego endomorfizmu musi być równa 2. Natomiast nie wiem jak z faktu, że \(\displaystyle{ dim \phi(R ^{2})=1}\) wyciągnąć potrzebne wnioski.
ando713
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 21
Rejestracja: 14 lis 2012, o 21:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 10 razy
Pomógł: 2 razy

Baza złożona z wektorów własnych endomorfizmu

Post autor: ando713 »

Ja rozumiem to w ten sposób, że jeżeli \(\displaystyle{ dim \phi(R ^{2})=1}\) to wiemy, że przekształcenie \(\displaystyle{ \phi}\) przyporządkowuje wektorom przestrzeni \(\displaystyle{ R ^{2}}\) jakieś punkty.
W szczególności:
\(\displaystyle{ \phi\left( \left( 1,0\right) \right) = \lambda \left( 1,0)\right}\)
\(\displaystyle{ \phi\left( \left( 0,1\right) \right) = \lambda \left( 0,1)\right}\)
Stąd wynika, że wektory \(\displaystyle{ (1,0)}\) i \(\displaystyle{ (0,1)}\) są wektorami własnymi przekształcenia \(\displaystyle{ \phi}\).
I tego nie jestem do końca pewny, bo nie wiemy co robi przekształcenie \(\displaystyle{ \phi}\). Może być, np. tak, że:
\(\displaystyle{ \phi\left( \left( 1,0\right) \right) = \lambda \left( 0,1)\right}\)
\(\displaystyle{ \phi\left( \left( 0,1\right) \right) = \lambda \left( 1,0)\right}\)

Wtedy wymiar się zgadza, ale nie mamy już wektorów własnych. Więc nie wiem czy moje rozumowanie jest poprawne. Mógłby się ktoś wypowiedzieć?
ODPOWIEDZ