Wyznacznik główny jest równy zero.

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
goku94
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 33
Rejestracja: 10 kwie 2012, o 13:13
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Opole
Podziękował: 12 razy

Wyznacznik główny jest równy zero.

Post autor: goku94 »

Mam przedstawić jeden, konkretny wektor trójwymiarowy w postaci kombinacji liniowej konkretnych trzech innych. Układam równanie, ale wyznacznik główny jest równy zero. To znaczy, że mam albo nieskończoną ilość rozwiązań, albo nie mam ani jednego. Jak teraz sprawdzić, która to opcja? Nie uśmiecha mi się rozwiązywanie tego układu przez podstawianie, ani szukanie tej kombinacji liniowej na oślep.
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9833
Rejestracja: 18 gru 2007, o 03:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 90 razy
Pomógł: 2632 razy

Wyznacznik główny jest równy zero.

Post autor: »

Można użyć wzorów Cramera, ale najwygodniej użyć metody eliminacji Gaussa.

Q.
goku94
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 33
Rejestracja: 10 kwie 2012, o 13:13
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Opole
Podziękował: 12 razy

Wyznacznik główny jest równy zero.

Post autor: goku94 »

Niestety nie znam takiej metody, dopiero zaczynam studiowanie. A wzory Cramera nie działają, bo wyznacznik główny jest równy zero. Chyba, że ja czegoś nie wiem...
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9833
Rejestracja: 18 gru 2007, o 03:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 90 razy
Pomógł: 2632 razy

Wyznacznik główny jest równy zero.

Post autor: »

Policzyłeś już trzy pozostałe wyznaczniki? Jeśli któryś jest niezerowy, to układ jest sprzeczny. Jeśli natomiast wszystkie się zerują, to policz wyznaczniki wszystkich czterech podmacierzy \(\displaystyle{ 2\times 2}\) macierzy głównej. Jeśli którykolwiek jest niezerowy, to układ ma rozwiązanie, a jeśli wszystkie się zerują (co raczej się nie zdarzy), to możesz policzyć wyznaczniki wszystkich podmacierzy \(\displaystyle{ 2\times 2}\) macierzy rozszerzonej - jeśli któryś będzie niezerowy, to układ jest sprzeczny.

Natomiast w przypadku gdy układ ma rozwiązanie, znaleźć jakiekolwiek jest bardzo łatwo - wystarczy wykreślić niewykorzystany w minorze wiersz i niewykorzystaną kolumnę.

Q.
goku94
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 33
Rejestracja: 10 kwie 2012, o 13:13
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Opole
Podziękował: 12 razy

Wyznacznik główny jest równy zero.

Post autor: goku94 »

I to jest to. Nie zrozumiałem wszystkiego, ale powychodziło, jak tylko wykonałem pierwszy krok. Tylko w jednym przykładzie musiałem zgadnąć rozwiązanie, bo wyznaczniki się zerowały, ale nie było to trudne. Dzięki.
ODPOWIEDZ