Oblicz wyznacznik macierzy- jak to sie JE?

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
Dovv90
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 243
Rejestracja: 12 mar 2011, o 15:39
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 153 razy

Oblicz wyznacznik macierzy- jak to sie JE?

Post autor: Dovv90 »

Witam, mam w zadaniu taką macierz i za pomocą metody Laplace'a obliczyć jej wyznaczniki.

\(\displaystyle{ \left[\begin{array}{cccc}-1&2&-3&4\\0&5&-3&-7\\1&3&-5&9\\2&-2&4&6\end{array}\right]}\)

Zatem, z tego co rozumiem to wybieram linijkę, ktora ma najwięcej zer, u mnie będze to druga od góry, czyli cyfry:

\(\displaystyle{ 0\\5\\-3\\-7}\)

Teraz, zgodnie z zasadami pierwsze mam zero, więc:
\(\displaystyle{ 0+5*(-1)^{2+2} *\left[\begin{array}{ccc}-1&-3&4\\1&-5&9\\2&4&6\end{array}\right]
\begin{vmatrix} -1&-3\\1&-5\\2&4\end{vmatrix}}\)


Ta mniejsza macierz powstala mi z usunięcia kolumny oraz rzedu, gdzie mam \(\displaystyle{ 5}\), a ta mini macierz obok to ta mniejsza macierz pozbawiona ostatniej kolumny (nie rzędu!). UWAGA: ta mniejsza macierz jest z obu stron otoczona pionowymi kreskami, gdyż w kursie latexa nie jest jasno wyjaśnione jak zrobić kreskę tylko z prawej strony, tak jak w poniższym video tutorialu (moment 0:43):




Resztę robie tak samo, czyli:

\(\displaystyle{ -3*(-1)^{2+3}*\left[\begin{array}{ccc}-1&2&4\\1&3&9\\2&-2&6\end{array}\right]
\begin{vmatrix} -1&2\\1&3\\2&-2\end{vmatrix}}\)


I tak dalej aż do końca cyfr z tego rzędu. Schody zaczynają się tutaj gdzie pojawiają się obliczenia dla wyznacznika pierwszej macierzy (na video tutorialu jest to moment od 2:20):

\(\displaystyle{ 5*((-1)*(-5)*6+(-3)*9*2+4*1*4-4*(-5)*2-(-1)*9*4-(-3)*1*6)}\)

Może mi ktoś łopatologiczne wyjaśnić skąd wzięły się te cyfry? Tylko od tego momentu nie rozumiem i byłbym zobowiązany za udzielenie pomocy :).
Z góry dziekuje
Pozdrawiam
konrad509
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1841
Rejestracja: 5 mar 2012, o 14:08
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska :D
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 323 razy

Oblicz wyznacznik macierzy- jak to sie JE?

Post autor: konrad509 »

"Zrób" sobie jak najwięcej zer w którymś wierszu lub kolumnie i wtedy dopiero licz według tego wiersza/kolumny.

EDIT:
Odnośnie tych obliczeń z 2:20, to jest to metoda Sarrusa.
Dovv90
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 243
Rejestracja: 12 mar 2011, o 15:39
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 153 razy

Oblicz wyznacznik macierzy- jak to sie JE?

Post autor: Dovv90 »

Nie wiem jak mam "zrobić" sobie zera, powtarzam że chodzi mi o odpowiedź na pytanie skąd wzieły się te cyfry:
\(\displaystyle{ 5*((-1)*(-5)*6+(-3)*9*2+4*1*4-4*(-5)*2-(-1)*9*4-(-3)*1*6)}\)
Tylko i wyłącznie to, jak zacznę rozgrzebywać temat w kilku miejscach to do niczego nie dojdę.

EDIT: Ok
Teraz widze, że to metoda Sarrusa :D Dzieki konrad!. Mam tylko pytanie- czy do metody LaPlace'a muszę wykorzystać metodę Sarrusa? W tym podanym video tutorialu tak zrobili, chyba że da się jakoś inaczej.
Z góry dziekuję
Pozdrawiam
konrad509
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1841
Rejestracja: 5 mar 2012, o 14:08
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska :D
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 323 razy

Oblicz wyznacznik macierzy- jak to sie JE?

Post autor: konrad509 »

No to też już napisałem, skąd się wzięło.
Możesz liczyć wyznacznik i od razu z macierzy wyjściowej, ale więcej musisz się naliczyć.

EDIT:
Jak lubisz liczyć to możesz też metodą Laplace'a :D
Dovv90
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 243
Rejestracja: 12 mar 2011, o 15:39
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 153 razy

Oblicz wyznacznik macierzy- jak to sie JE?

Post autor: Dovv90 »

To znaczy, tylko że ja w tym video tutorialu mam część laplace'a i częśc tego sarrusa. A jak to się robi w stu procentach Laplace'm? Ponieważ w poleceniu mam żeby użyć dokładnie tej metody :).
konrad509
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1841
Rejestracja: 5 mar 2012, o 14:08
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska :D
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 323 razy

Oblicz wyznacznik macierzy- jak to sie JE?

Post autor: konrad509 »

Tak samo się robi Ale jak dochodzisz już do macierzy stopnia trzeciego, to robisz już Sarrusem.
Dovv90
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 243
Rejestracja: 12 mar 2011, o 15:39
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 153 razy

Oblicz wyznacznik macierzy- jak to sie JE?

Post autor: Dovv90 »

Aaa rozumiem .
Ok,dzięki konrad509! Jesteś pomocnym uzytkownikiem.
ODPOWIEDZ