Macierz przekształcenia liniowego

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
nalesniki
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 7 gru 2012, o 17:08
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: wro

Macierz przekształcenia liniowego

Post autor: nalesniki »

Cześć!
Potrzebuję rozwiązania poniższych dwóch przykładów:
Wyznaczyć macierz przekształcenia liniowego L, jeśli:
a) \(\displaystyle{ L(1,1)=(1,1), \ \ L(1,-1)=(3,-3)}\)
b) \(\displaystyle{ L(1,0,0)=(1,1), \ \ L(0,-1,1)=(2,-3), \ \ L(1,-1,0)=(3,0)}\).

Bardziej zależy mi na sposobie rozwiązywania takich zadań niż na samym wyniku. A i domyślam się, że to jest banalnie łatwe, ale od 5 lat nie miałam do czynienia z algebrą i trochę mi umknęły pewne rzeczy

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 7 gru 2012, o 18:37 przez kamil13151, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Całe wyrażenia matematyczne umieszczaj w tagach [latex] [/latex].
szw1710

Macierz przekształcenia liniowego

Post autor: szw1710 »

Spróbuj przypomnieć sobie, jaka jest ogólna postać odwzorowania liniowego.

Albo bardziej wymyślnie, choć po tym co piszę, nie sądzę, żeby było to dla Ciebie oczywiste.

a) Wektory \(\displaystyle{ (1,1)}\) i \(\displaystyle{ (1,-1)}\) są liniowo niezależne, a więc tworzą bazę płaszczyzny. Przedstaw wektory \(\displaystyle{ e_1=(1,0)}\) i \(\displaystyle{ e_2=(0,1)}\) jako kombinacje liniowe tych dwóch wektorów i następnie zastosuj definicję odwzorowania liniowego. Dostaniesz obrazy wektorów bazy kanonicznej. Współrzędne tych obrazów tworzą kolejne kolumny macierzy odwzorowania \(\displaystyle{ L}\).

b) j.w.
ODPOWIEDZ