Iloczyn macierzy

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
Ninteh
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 13 paź 2012, o 15:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław

Iloczyn macierzy

Post autor: Ninteh »

Obliczyć wartość dziennej produkcji każdego z trzech wydziałów produkcyjnych firmy produkującej cztery produkty, jeżeli macierz produkcji dziennej
\(\displaystyle{ M}\) jest postaci:

\(\displaystyle{ \begin{bmatrix} 150&0&50\\250&200&0\\0&80&20\\180&20&150\end{bmatrix}}\)

Natomiast wektor cen jednostkowych produktów
\(\displaystyle{ p=\begin{bmatrix} 5\\2\\10\\3\end{bmatrix}}\)

Sądzę, że chodzi o działanie iloczynowe macierzy jednak nie wiem od której strony rozgryźć to zadanie ponieważ w macierze wchodzę dopiero jako student. Nie proszę o rozwiązanie całego zdania lecz o wytłumaczenie abym zrobił je sobie sam.
Ostatnio zmieniony 13 paź 2012, o 16:52 przez lukasz1804, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Między tagami [latex], [/latex] umieszczaj całe wyrażenia matematyczne, a nie tylko ich fragmenty. Poprawa wiadomości.
Awatar użytkownika
lightinside
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 796
Rejestracja: 25 lis 2011, o 22:25
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Poznań/Łódź
Podziękował: 111 razy
Pomógł: 29 razy

Iloczyn macierzy

Post autor: lightinside »

Nie znam się na ekonomi a już napewno nie w takim zakresie, jednak umiem mnożyć macierze a przynajmniej mnie się tak wydaję, i zawsze mi się zdawało że aby móc pomnożyć macierze, liczba wierszy musi być równa liczbie kolumn a w tym wypadku tak nie ma, jesteś pewny że to tak powinno wyglądać?

Mało tego tu kolejność MA znaczenie co innego wyjdzie jak pomnożysz macierz A przez B a co innego B przez A, więc zastanów się czy aby napewno masz to zadanie dobrze napisane, chodzi mi o częśc matematyczną.

Może i istnieję jakiś sposób by mnożyć takie macierze, ale z mojej wiedzy wynika że raczej nie.
ODPOWIEDZ