bazy przestrzeni macierzy

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
pla
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 22 sty 2012, o 21:05
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: warszawa
Podziękował: 1 raz

bazy przestrzeni macierzy

Post autor: pla »

Dana jest macierz:

\(\displaystyle{ A=\left|\begin{array}{ccccc}2&-4&4&-6&2\\0&0&1&-1&1\\1&-2&0&-1&-1\end{array}\right|}\)

polecenie brzmi "znajdź bazy przestrzeni \(\displaystyle{ R(A)}\) i \(\displaystyle{ N(A)}\)". Mój problem polega na tym, że nie wiem co owe \(\displaystyle{ R(A)}\) oznaczają, w związku z czym nie mogę nawet spróbować rozwiązać zadania, a wyjaśnień tych oznaczeń nigdzie znaleźć nie mogę. Czym są \(\displaystyle{ R(A)}\) i \(\displaystyle{ N(A)}\) i jak się je liczy?
Ostatnio zmieniony 2 paź 2012, o 21:55 przez MichalPWr, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości.
Awatar użytkownika
Spektralny
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3976
Rejestracja: 17 cze 2011, o 21:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Praga, Katowice, Kraków
Podziękował: 9 razy
Pomógł: 929 razy

bazy przestrzeni macierzy

Post autor: Spektralny »

Zapewne \(\displaystyle{ R(A)}\) (range) to obraz przekształcenia \(\displaystyle{ A}\) a \(\displaystyle{ N(A)}\) to jego jądro (null-space).
pla
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 22 sty 2012, o 21:05
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: warszawa
Podziękował: 1 raz

bazy przestrzeni macierzy

Post autor: pla »

Czy tak ogólne stwierdzenie jak 'przekształcenie' bez dalszych informacji powinnam rozumieć macierz A transponowaną? A to jądro?
Awatar użytkownika
Spektralny
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3976
Rejestracja: 17 cze 2011, o 21:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Praga, Katowice, Kraków
Podziękował: 9 razy
Pomógł: 929 razy

bazy przestrzeni macierzy

Post autor: Spektralny »

Macierz traktujemy tutaj jako przekształcenie liniowe z \(\displaystyle{ \mathbb{R}^5}\) do \(\displaystyle{ \mathbb{R}^3}\).
ODPOWIEDZ