postać Jordana macierzy, macierz przejścia P

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
kraudia
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22
Rejestracja: 10 kwie 2012, o 02:52
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Sopot
Podziękował: 2 razy

postać Jordana macierzy, macierz przejścia P

Post autor: kraudia »

Witam. Mam ogromny problem z zadaniami typu "Znajdź postać Jordana macierzy A=... oraz prowadzącą do niej macierz przejścia P". Potrafię znaleźć postać Jordana, ale nie mam pojęcia jak znaleźć tą macierz przejścia??? Mógłby mi ktoś to jakoś jasno wytłumaczyć, podać jakąś metodę? Nie umiem tego nigdzie znaleźć, a mam egzamin za 2 dni. Proszę o pomoc!
bartek118
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5974
Rejestracja: 28 lut 2010, o 19:45
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Toruń
Podziękował: 15 razy
Pomógł: 1251 razy

postać Jordana macierzy, macierz przejścia P

Post autor: bartek118 »

Początkom klatek zawsze odpowiadają wektory własne dla poszczególnych wartości własnych. Jeśli klatki są większe, to musisz policzyć przestrzenie \(\displaystyle{ \ker (A-I\cdot \lambda)^{p}}\), gdzie \(\displaystyle{ p}\) przebiega liczby naturalne od \(\displaystyle{ 1}\) do wielkości klatki odpowiadającej wartości własnej \(\displaystyle{ \lambda}\). W pewnym momencie liczba wektorów bazowych zacznie się zmieniać - właśnie te dodatkowe wektory bazowe, o które będą różnić się poszczególne przestrzenie będą kolejnymi wektorami w kolumnach macierzy przejścia dla tej klatki.
wawek91
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 795
Rejestracja: 2 cze 2010, o 08:56
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Tarnów
Podziękował: 14 razy
Pomógł: 66 razy

postać Jordana macierzy, macierz przejścia P

Post autor: wawek91 »

Hm no tak więc macierz P to macierz wektorów własnych tak? Wyliczasz wartości własne macierzy A następnie istnieje wzór do obliczania kolejnych wektorów własnych. Jak już policzysz wektory własne to 'składasz' je w jedną macierz, w kolejności od lewej tak jak liczyłaś. Ten wzór jeśli dobrze pamiętam to \(\displaystyle{ (A - \lambda_{i}I)\cdot x_{i} = 0}\) gdzie wyliczasz x czyli wektor własny. Oczywiście może pojawić się podwójna wartość własna i wtedy musisz liczyć z wektora głównego, ale ogólna zasadę podałem.
kraudia
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22
Rejestracja: 10 kwie 2012, o 02:52
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Sopot
Podziękował: 2 razy

postać Jordana macierzy, macierz przejścia P

Post autor: kraudia »

Ok, rozumiem już o co chodzi. Ale nie mam pojęcia jak wyznaczyć te wektory własne jeśli wartości własne są więcej niż 1krotne. Dla przykładu:
... C+2%7D+%7D

Wartość własna to 2 i jest ona trzykrotna. Dostajemy macierz przejścia S... 1 kolumna wiem skąd się wzięła, ale druga i trzecia??? Jak to się liczy??? Skąd się to bierze???
wawek91
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 795
Rejestracja: 2 cze 2010, o 08:56
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Tarnów
Podziękował: 14 razy
Pomógł: 66 razy

postać Jordana macierzy, macierz przejścia P

Post autor: wawek91 »

Tak jak napisałem wtedy liczysz z wektorów głównych i wzór wygląda tak \(\displaystyle{ (A-\lambda_{i}I)\cdot x_{i} = x_{i-1}}\) czyli po prostu zamiast przyrównywać do wektora zerowego przyrównujesz do wektora poprzedniego (chyba dobrze pamiętam wzór, ale jak coś proszę mnie poprawić).
ODPOWIEDZ