Diagonalizacja macierzy

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
michal9245
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 48
Rejestracja: 20 lut 2012, o 21:43
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 1 raz

Diagonalizacja macierzy

Post autor: michal9245 »

Witam, mam takie zadanie do zrobienia:
Wykazać, żę macierz A jest diagonalizowalna oraz znaleźć macierz diagonalną D i nieosobliwą P spełniającą warunek \(\displaystyle{ D=P^-1AP}\)

\(\displaystyle{ A =\left[\begin{array}{ccc}0&0&0\\2&-1&3\\4&-2&6\end{array}\right]}\)

Szukam najpierw wartości i wektorów własnych, w tym wypadku
\(\displaystyle{ \lambda=0}\) \(\displaystyle{ k=2}\)

\(\displaystyle{ \lambda=5}\) \(\displaystyle{ k=1}\)
Czyli należy sprawdzić czy wymiar dla wartości własnej \(\displaystyle{ \lambda=0}\) jest równy 2, jak się później okazuje rzeczywiście tak jest bo rząd macierzy utworzonej po tej wzmiance jest równy 1. Wychodzi, że macierz diagonalna prezentuję się tak:

\(\displaystyle{ A =\left[\begin{array}{ccc}0&0&0\\2&-1&3\\4&-2&1\end{array}\right]}\)
I dalej zaczyna się mój problem, mam znaleźć macierz nieosobliwą...

Dla \(\displaystyle{ \lambda= 0}\) otrzymuję
\(\displaystyle{ \left [\begin{array}{ccc}0&0&0\\0&0&0\\2&-1&3\end{array}\right] \cdot \left[\begin{array}{c}x&y&z\\\\\end{array}\right]=\left[\begin{array}{c}0&0&0\\\\\end{array}\right]}\)
Z tego wychodzi: \(\displaystyle{ (x,y,z)=(-2x,-y,3z)=(0,0,0)}\) czyli \(\displaystyle{ (x,y,z)=(0,0,0)}\) a powinno być jeszcze jedno rozwiązanie bo krotność tego wymiaru jest równa 2, czyli 2 wektory powinny "budować" tą przestrzeń?
Co do drugiej wartości \(\displaystyle{ \lambda=5}\) to już wyszło chyba lepiej:
\(\displaystyle{ (0, \alpha ,0) , \alpha \in R}\)
Wychodzi na to, że brakuje mi jednego wektora żęby napisać macierz nieosobliwą...
Bardzo bym prosił o jakieś podpowiedzi, sugestie...
Ostatnio zmieniony 24 cze 2012, o 20:56 przez MichalPWr, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Nieczytelny zapis - brak LaTeX-a. Proszę zapoznaj się z instrukcją: http://matematyka.pl/latex.htm .
AdamL
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 379
Rejestracja: 21 sty 2012, o 01:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Lublin/Warszawa
Pomógł: 44 razy

Diagonalizacja macierzy

Post autor: AdamL »

Wybacz, że na razie tak po prostacku, bo samemu mi się przeliczać nie chciało:
... %2C6%29%29

Zasadniczo załóż, że macierz A jest w bazie standardowej, macierz Jordana ma bazę złożoną z wektorów własnych. Ta macierz P to macierz przejścia z jednej bazy do drugiej.

W Twoim obliczaniu wekt. wł. jest błąd - 1 równanie - 3 niewiadome - 2 wektory powinny byc ;p
Awatar użytkownika
MarkoseK
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 97
Rejestracja: 8 paź 2011, o 20:39
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 17 razy

Diagonalizacja macierzy

Post autor: MarkoseK »

michal9245 pisze: Dla \(\displaystyle{ \lambda= 0}\) otrzymuję
\(\displaystyle{ \left [\begin{array}{ccc}0&0&0\\0&0&0\\2&-1&3\end{array}\right] \cdot \left[\begin{array}{c}x&y&z\\\\\end{array}\right]=\left[\begin{array}{c}0&0&0\\\\\end{array}\right]}\)
A skąd Ci się wzięła ta nowa macierz?
octahedron
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3568
Rejestracja: 7 mar 2011, o 22:16
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Pomógł: 910 razy

Diagonalizacja macierzy

Post autor: octahedron »

\(\displaystyle{ \lambda=0\\\\
\begin{bmatrix}0&0&0\\2&-1&3\\4&-2&6\end{bmatrix}\begin{bmatrix}x\\y\\z\end{bmatrix}=\begin{bmatrix}0\\0\\0\end{bmatrix}\\\\
2x-y+3z=0 \Rightarrow y=2x+3z\\\\
\vec{u}_0=c_1\begin{bmatrix}1\\2\\0\end{bmatrix}+c_2\begin{bmatrix}0\\3\\1\end{bmatrix}\\\\
\lambda=5\\\\
\begin{bmatrix}-5&0&0\\2&-6&3\\4&-2&1\end{bmatrix}\begin{bmatrix}x\\y\\z\end{bmatrix}=\begin{bmatrix}0\\0\\0\end{bmatrix}\\\\
\begin{cases}x=0\\ z=2y\end{cases}\\\\
\vec{u}_5=c_3\begin{bmatrix}0\\1\\2\end{bmatrix}\\\\
D=\begin{bmatrix}0&0&0\\0&0&0\\0&0&5\end{bmatrix},\quad P=\begin{bmatrix}1&0&0\\2&3&1\\0&1&2\end{bmatrix}}\)
ODPOWIEDZ