Opracowanie odpowiedzi do kilku pytań teorytycznych

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
Krystian_22
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 23 maja 2012, o 00:52
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk

Opracowanie odpowiedzi do kilku pytań teorytycznych

Post autor: Krystian_22 »

Witam,

Bardzo proszę o pomoc w opracowaniu kilku pytań o zagadnieniu teorytycznym, które obowiązują mnie na egzaminie. Musiałem opracować około 100 pytań, zostało mi tych kilka, co do których mam wątpliwości, szukałem odpowiedzi na google jednak bez zadowalających rezultatów. Do większości pytań wystarczy krótka odpowiedź, jeśli znasz odpowiedzi chociaż na jedno czy dwa pytania, proszę napisz

1. Wymień operacje elemntarne na wierszach macierzy rozszerzonej współczynników układu równań.

2. W jaki sposób zmienia się zbiór rozwiązań układu równań przy zastosowaniu operacji elementarnych na wierszach macierzy rozszerzonej?

3. W jaki sposób zmienia się zbiór rozwiązań układu równań przy zastosowaniu operacji elementarnych na kolumnach macierzy rozszerzonej?

4. Jaki jest związek macierzy z przekształceniami liniowymi?

5. Jakie macierze można transponować?

6. Czym jest dopełnienie algebraiczne elementu macierzy? Jakie macierze posiadają dopełnienia algebraiczne swoich elementów?

7. Co to jest dopełnienie algebraiczne?

8. Jakie układy równań można rozwiązać metodą wyznaczników?

9. Jak operacje elementarne na wierszach macierzy wpływają na wartość jej wyznacznika?

10. Jak się zmieni wyznacznik macierzy po pomnożeniu wszystkich jej elementów przez dwa?

11. Jak się zmieni wyznacznik macierzy po pomnożeniu wszystkich jej elementów przez trzy

12. Jak się zmieni wyznacznik macierzy po pomnożeniu jednego wiersza elementów przez dwa?

13. Jak za pomocą odwracania macierzy rozwiązać układ równań?

14. Co to jest równanie macierzowe?

15. Kiedy równanie macierzowe A*X=B gdzie A i B są macierzami n*n jest rozwiązywalne i jak znaleźć rozwiązanie?

16. Kiedy równanie macierzowe X*A=B gdzie A i B są macierzami n*n jest rozwiązywalne i jak znaleźć rozwiązanie?

17. Wymień własności długości wektora (nie chodzi o wzór na długość)

18. Podaj definicję iloczynu skalarnego w R^3 ( nie chodzi o wzór)


Dziękuję uprzejmie za wszelką pomoc
miodzio1988

Opracowanie odpowiedzi do kilku pytań teorytycznych

Post autor: miodzio1988 »

Jaja sobie chłopi robisz.
1. Wymień operacje elemntarne na wierszach macierzy rozszerzonej współczynników układu równań.
Tego w google nie znalazłeś? A co wpisywałeś?
Krystian_22
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 23 maja 2012, o 00:52
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk

Opracowanie odpowiedzi do kilku pytań teorytycznych

Post autor: Krystian_22 »

Tak jak napisałem powyżej, do niektórych pytań mam odpowiedzi jednak nie jestem co do nich pewien tak jest i w tym przypadku, nie mogłem znaleźć potwierdzenia czy opisane operacje elementarne mają zastosowanie także do macierzy rozszerzonej. Zależy mi aby było te pytania były poprawnie opracowane a dla kogoś kto zna dobrze temat, jest to kwestia napisania dwóch zdań.

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 23 maja 2012, o 16:16 przez Krystian_22, łącznie zmieniany 1 raz.
miodzio1988

Opracowanie odpowiedzi do kilku pytań teorytycznych

Post autor: miodzio1988 »

Przedstaw zatem te odpowiedzi
Krystian_22
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 23 maja 2012, o 00:52
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk

Opracowanie odpowiedzi do kilku pytań teorytycznych

Post autor: Krystian_22 »

Wymień operacje elemntarne na wierszach macierzy rozszerzonej współczynników układu równań.
- dodanie do dowolnego wiersza innego wiersza pomnożonego przez liczbę,
- zamiana miejscami dwóch wierszy,
- pomnożenie dowolnego wiersza przez liczbę różną od zera (w ogólności: element odwracalny).



Jakie macierze można transponować?
Możemy transponować dowolną macierz



Czym jest dopełnienie algebraiczne elementu macierzy? Jakie macierze posiadają dopełnienia algebraiczne swoich elementów?
dopełnienie algebraiczne elementu aij danej macierzy kwadratowej A stopnia n jest to iloczyn (-1)j+i oraz minora Mij czyli wyznacznika podmacierzy stopnia n-1 powstałego z usunięcia i-tego wiersza oraz j-tej kolumny macierzy A.. Dop. Algebraiczne posiadają macierze kwadratowe.

Jak operacje elementarne na wierszach macierzy wpływają na wartość jej wyznacznika?
Operacje elementarne przyspieszenia obliczania wyznaczników macierzy kwadratowych (poprzez wygenerowanie dużej liczby zer w rozwinięciu Laplace'a)dodanie do dowolnego wiersza/kolumny innego wiersza/kolumny pomnożonej przez liczbę nie zmienia wyznacznika,zamiana miejscami dwóch wierszy/kolumn zmienia znak wyznacznika na przeciwny,pomnożenie dowolnego wiersza/kolumny przez liczbę różną od zera (element odwracalny) mnoży wyznacznik przez tę liczbę,


Jak za pomocą odwracania macierzy rozwiązać układ równań?
\(\displaystyle{ AX = B \\
A^{-1} AX = A^{-1}B \\
X=A^{-1}B \\
A^{-1}A=I}\)

\(\displaystyle{ I}\) - macierz jednostkowa
Ostatnio zmieniony 24 maja 2012, o 09:00 przez scyth, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód: Nieczytelny zapis - brak LaTeX-a. Proszę zapoznaj się z instrukcją: http://matematyka.pl/latex.htm .
miodzio1988

Opracowanie odpowiedzi do kilku pytań teorytycznych

Post autor: miodzio1988 »

No i widzisz jak ładnie.

Następne to samo
Krystian_22
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 23 maja 2012, o 00:52
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk

Opracowanie odpowiedzi do kilku pytań teorytycznych

Post autor: Krystian_22 »

Ok dzięki Zatem dwa pierwsze pytania mam opracowane, wrzuciłem w poście wyżej znalezione przeze mnie odpowiedzi wobec, których brakuje mi pewności, prosiłbym o weryfikację.

Pozdrawiam
miodzio1988

Opracowanie odpowiedzi do kilku pytań teorytycznych

Post autor: miodzio1988 »

Jakie macierze można transponować?
Możemy transponować dowolną macierz
No...
Czym jest dopełnienie algebraiczne elementu macierzy? Jakie macierze posiadają dopełnienia algebraiczne swoich elementów?
dopełnienie algebraiczne elementu aij danej macierzy kwadratowej A stopnia n jest to iloczyn (-1)j+i oraz minora Mij czyli wyznacznika podmacierzy stopnia n-1 powstałego z usunięcia i-tego wiersza oraz j-tej kolumny macierzy A.. Dop. Algebraiczne posiadają macierze kwadratowe.
no...
Reszta też ok. Dalej analogicznie wszystko jest w necie
ODPOWIEDZ