rząd macierzy

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
pacia1620
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 665
Rejestracja: 11 sty 2011, o 16:06
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: poznań
Podziękował: 67 razy

rząd macierzy

Post autor: pacia1620 »

Mam pytanie co do rzędu macierzy jeśli wyznacznik wyjdzie mi równy zero wtedy rzad macierzy jest mniejszy od 3 ? jeśli wyznacznik jest równy zero to wtedy rzad jest równy 3 ?

jedno jeśli mam wyznacznik jest równy zero to macierz jest nieodwracalna?i jeszcze jedno jeśli wyznacznik mi wyjdzie równy zero to wtedy układ równań nie ma rozwiązania czy jest nieskoczenie wiele rozwiązań ?
Awatar użytkownika
miki999
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8691
Rejestracja: 28 lis 2007, o 18:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 36 razy
Pomógł: 1001 razy

rząd macierzy

Post autor: miki999 »

Mam pytanie co do rzędu macierzy jeśli wyznacznik wyjdzie mi równy zero wtedy rzad macierzy jest mniejszy od 3 ? jeśli wyznacznik jest równy zero to wtedy rzad jest równy 3 ?
Nie. Ponadto istnieją również inne macierze niż \(\displaystyle{ 3 \times 3}\).
jedno jeśli mam wyznacznik jest równy zero to macierz jest nieodwracalna?
Tak.
jeszcze jedno jeśli wyznacznik mi wyjdzie równy zero to wtedy układ równań nie ma rozwiązania czy jest nieskoczenie wiele rozwiązań ?
Twierdzenie Kroneckera- Capelliego o tym rozstrzyga. Może wystąpić 1 z tych dwóch sytuacji.
pacia1620
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 665
Rejestracja: 11 sty 2011, o 16:06
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: poznań
Podziękował: 67 razy

rząd macierzy

Post autor: pacia1620 »

a mozesz mi jeszcze powiedzieć kiedy wektor jest liniowo zależny i liniowo niezależny , na zajęciach mielismy ze wektor jest liniowo niezależy jeśli wszytki \(\displaystyle{ x _{1} =0,x _{2} =0}\) itp. lub jeśli rząd macierzy jest równy 3 a liniowo zależny jeśli rzad macierzy jest mniejszy od 2 ?
Ostatnio zmieniony 17 kwie 2012, o 22:49 przez ares41, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Całe wyrażenia matematyczne umieszczaj w tagach [latex] [/latex].
Awatar użytkownika
miki999
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8691
Rejestracja: 28 lis 2007, o 18:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 36 razy
Pomógł: 1001 razy

rząd macierzy

Post autor: miki999 »

To niewiele pożytku przyniosły Ci te zajęcia.

Można mówić o liniowej zależności kombinacji liniowej wektorów, a nie o tym czy wektor jest liniowo zależny.

Układ wektorów \(\displaystyle{ v_1,\, v_2,\,...,\, v_n}\) jest liniowo niezależny wtedy i tylko wtedy, gdy:
\(\displaystyle{ a_1 v_1+a_2 v_2 +...a_n v_n=0}\) zachodzi wyłącznie dla \(\displaystyle{ a_1=a_2=...=a_n=0}\).
Kiedy tak się dzieje? Dla układu wektorów z \(\displaystyle{ \mathbb{R}^m}\) wystarczy właśnie zbadać rząd macierzy złożonej z tych wektorów (co jest konsekwencją odpowiedzi na pytania zadane w 1. poście).
pacia1620
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 665
Rejestracja: 11 sty 2011, o 16:06
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: poznań
Podziękował: 67 razy

rząd macierzy

Post autor: pacia1620 »

czyli to co napisała w pierwszym poscie dotyczy tylko macirzy 3X3 ??
Awatar użytkownika
miki999
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8691
Rejestracja: 28 lis 2007, o 18:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 36 razy
Pomógł: 1001 razy

rząd macierzy

Post autor: miki999 »

Tak. Tylko napisałaś 2 sprzeczne ze sobą zdania, więc tylko 1 z nich może być prawdziwe.
ODPOWIEDZ