Rząd macierzy - niezrozumienie treści zadania

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
macieq44
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 91
Rejestracja: 22 paź 2009, o 21:23
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 15 razy
Pomógł: 1 raz

Rząd macierzy - niezrozumienie treści zadania

Post autor: macieq44 »

Witam serdecznie ;)

Mam pewien problem ze zrozumieniem treści zadania - niezrozumienie wynika bowiem, z niezrozumienia pewnego zapisu, a mianowicie:

Niech \(\displaystyle{ \mathbb{K}}\) będzie dowolnym ciałem oraz niech \(\displaystyle{ A\in M_{n,n}(\mathbb{K})}\) i \(\displaystyle{ B\in M_{m,m}(\mathbb{K})}\). Wykazać, że dla dowolnej macierzy \(\displaystyle{ C\in M_{m,n}(\mathbb{K})}\) rząd macierzy
\(\displaystyle{ \begin{pmatrix}
A & C\\
0 & B
\end{pmatrix}}\)

jest równy \(\displaystyle{ r(A)+r(B)}\).

Nie rozumiem do końca jak zinterpretować zapis:
\(\displaystyle{ \begin{pmatrix}
A & C\\
0 & B
\end{pmatrix}}\)

:(

Prosiłbym o wytłumaczenie tego zapisu, natomiast prosiłbym o nie podawanie rozwiązania. Wszak cała zabawa poszłaby na marne ;) hehe

pozdrawiam :)
szw1710

Rząd macierzy - niezrozumienie treści zadania

Post autor: szw1710 »

Chodzi o to, że macierz jest blokowa. Po prostu wstawiasz wszystkie wyrazy odpowiednich macierzy.
macieq44
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 91
Rejestracja: 22 paź 2009, o 21:23
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 15 razy
Pomógł: 1 raz

Rząd macierzy - niezrozumienie treści zadania

Post autor: macieq44 »

aaaa... no tak ;) w sumie to logiczne :)

o. I chyba nawet już wiem, jak przeprowadzić dowód ;)

dziękuję za pomoc :)
PoisonPrince
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: 13 mar 2012, o 15:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Jarocin

Rząd macierzy - niezrozumienie treści zadania

Post autor: PoisonPrince »

Witam wszystkich!

A ja poprosiłbym o pomoc w przeprowadzeniu tego dowodu bo nie mam zielonego pojęcia jak go zrobić.

Pozdrowienia

EDIT:

Mimo, że napisałem tu posta oczywiście nie oznacza, że się poddałem Doszedłem do takiego czegoś:
Skoro \(\displaystyle{ A\in M_{n,n}(\mathbb{K})}\) i \(\displaystyle{ B\in M_{m,m}(\mathbb{K})}\) są macierzami kwadratowymi to ich rzędy będą wynosić odpowiednio co najwyżej n i m. Macierz blokowa utworzona z tych dwóch macierzy i macierzy C będzie miała m+n wierszy i tyle samo kolumn, czyli będzie co najwyżej rzędu m+n. W tym momencie pokazałbym prawdziwość zadanej równości udowadniając nierówność trójkąta w obie strony. Czy moje rozumowanie jest poprawne? Mam co do tego małe wątpliwość, ale wychodzę z założenia, że lepiej próbować niż poddać się bez walki
ODPOWIEDZ