Baza ortogonalna podprzestrzeni.

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
Kalumniatoris
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 30 wrz 2009, o 18:17
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Woj. Pomorskie

Baza ortogonalna podprzestrzeni.

Post autor: Kalumniatoris »

Witam, mam problem z pewnym zadaniem, przykro mi to pisać ale nie rozumiem tego zagadnienia.
Wyznaczyć bazę podprzestrzeni \(\displaystyle{ V = L( (1,1,1,-1),(1,1,-1,1),(1,-1,-1,1),(3,1,-1,1),(1,1,0,0))}\)(przestrzeni\(\displaystyle{ R^{4}}\) ze standardowym iloczynem skalarnym). Następnie, ze wskazanej bazy, metodą Grama-Shmidta utworzyć bazę ortogonalną podprzestrzeni V.
Najpierw wpisałem kolumnowo wektory do macierzy
\(\displaystyle{ \begin{bmatrix} 1&1&1&3&1\\1&1&-1&1&1\\1&-1&-1&-1&0\\-1&1&1&1&0\end{bmatrix}}\) potem przy użyciu operacji elementarnych na kolumnach udaje mi się doprowadzić do postaci \(\displaystyle{ \begin{bmatrix}1 & 0 & 0 & 0 & 0\cr 0 & 0 & -2 & 0 & 0\cr 0 & -2 & 0 & 0 & 0\cr 0 & 0 & 0 & 4 & 0\end{bmatrix}}\)
Z tego wychodzi że jedną z baz danej podprzestrzeni są wektory: \(\displaystyle{ ((1,0,0,0),(0,0,-2,0),(0,-2,0,0),(0,0,0,4))}\).

W tym miejscu moje pomysły na temat tego zadania się urywają, tworzenia bazy ortogonalnej nie rozumiem.

Pozdrawiam
bartek118
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5974
Rejestracja: 28 lut 2010, o 19:45
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Toruń
Podziękował: 15 razy
Pomógł: 1251 razy

Baza ortogonalna podprzestrzeni.

Post autor: bartek118 »

Zauważ, że Twoja baza jest już ortogonalna (o ile jest dobrze policzona).
Kalumniatoris
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 30 wrz 2009, o 18:17
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Woj. Pomorskie

Baza ortogonalna podprzestrzeni.

Post autor: Kalumniatoris »

Czyli, próbując wyznaczyć bazę, przypadkiem wyznaczyłem ortogonalną nawet o tym nie wiedząc. Muszę więcej poczytać na ten temat. Zostaje tylko pytanie czy dobrze policzyłem, gdyż baza, która mi wyszła mogłaby według mnie być bazą dla dowolnych wektorów w \(\displaystyle{ R^4}\)-- 19 lut 2012, o 19:15 --
Awatar użytkownika
miki999
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8691
Rejestracja: 28 lis 2007, o 18:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 36 razy
Pomógł: 1001 razy

Baza ortogonalna podprzestrzeni.

Post autor: miki999 »

Zostaje tylko pytanie czy dobrze policzyłem, gdyż baza, która mi wyszła mogłaby według mnie być bazą dla dowolnych wektorów w \(\displaystyle{ R^4}\)
No bo to jest baza \(\displaystyle{ \mathbb{R}^4}\). W ten sposób otrzymałeś bazę ortogonalną (bo wektory są prostopadłe). Aby baza była ortonormalna, należałoby jeszcze każdy z wektorów podzielić przez jego długość, w wyniku czego otrzymałbyś klasyczny zbiór wersorów \(\displaystyle{ \mathbb{R}^4}\).

Jednak Twoim zadaniem było zastosowanie algorytmu Grama-Schmidta, który przedstawia sposób w jaki tę bazę masz otrzymać. Niestety tego nie uczyniłeś :/
Kalumniatoris
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 30 wrz 2009, o 18:17
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Woj. Pomorskie

Baza ortogonalna podprzestrzeni.

Post autor: Kalumniatoris »

Dlatego trochę mnie niepokoi, iż wykonując pierwszą część zadania (wyznaczyć bazę) otrzymałem bazę ortogonalną. Wygląda mi na to, że powinienem uzyskać inną bazę, a z niej dopiero przejść do postaci ortogonalnej. Chyba, że nie rozumiem założeń tego tematu, co jest bardziej prawdopodobne.
Awatar użytkownika
miki999
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8691
Rejestracja: 28 lis 2007, o 18:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 36 razy
Pomógł: 1001 razy

Baza ortogonalna podprzestrzeni.

Post autor: miki999 »

W sumie masz rację, bo najpierw musisz mieć jakąkolwiek bazę, by bawić się w ortogonalizację, więc w zasadzie nie ma co robić.
ODPOWIEDZ