Znajdź wektory generujące bazę

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
kazafin
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 79
Rejestracja: 27 maja 2007, o 11:46
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 14 razy

Znajdź wektory generujące bazę

Post autor: kazafin »

Znajdź wektory generujące bazę oraz wymiar przestrzeni wektorowej.

\(\displaystyle{ V=\left\{[x,y,z,t] \in R^{4}: x + 2y - z + t = x + y = x - y = x - y + t \right\}}\)
bartek118
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5974
Rejestracja: 28 lut 2010, o 19:45
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Toruń
Podziękował: 15 razy
Pomógł: 1251 razy

Znajdź wektory generujące bazę

Post autor: bartek118 »

Jeżeli się nie pomyliłem w pamięci, to wymiar będzie \(\displaystyle{ 1}\). Bo jak ustalę \(\displaystyle{ x}\), to bez problemu jednoznacznie wyliczam \(\displaystyle{ y}\). Zauważmy, że \(\displaystyle{ t=0}\). Więc już teraz mamy \(\displaystyle{ \mbox{dim} V \le 2}\).
Ale jak mam \(\displaystyle{ x,\ y,\ t}\), to z pierwszego mam jednoznacznie wyznaczony z. Czyli \(\displaystyle{ \mbox{dim} V = 1}\)-- 4 lut 2012, o 10:56 --No i - generatory - będzie to dowolny niezerowy wektor w tej przestrzeni.
kazafin
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 79
Rejestracja: 27 maja 2007, o 11:46
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 14 razy

Znajdź wektory generujące bazę

Post autor: kazafin »

A czy mógłbyś opisać cały tok rozumowania krok po kroku z wszystkimi obliczeniami ? Byłbym wdzięczny.
bartek118
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5974
Rejestracja: 28 lut 2010, o 19:45
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Toruń
Podziękował: 15 razy
Pomógł: 1251 razy

Znajdź wektory generujące bazę

Post autor: bartek118 »

Niech \(\displaystyle{ v=(x,y,z,t) \in V}\)

Wówczas ze środkowej równości mam: \(\displaystyle{ x+y=x-y}\). Stąd \(\displaystyle{ y=0}\). Natomiast z ostatniej równości otrzymuję \(\displaystyle{ t=0}\). Teraz z równości pierwszej mam: \(\displaystyle{ x-z=x}\), czyli \(\displaystyle{ z=0}\).
Zatem ten wektor jest postaci \(\displaystyle{ v=(x,0,0,0)}\).

Zatem \(\displaystyle{ V=\left\langle (1,0,0,0)\right\rangle}\). Stąd \(\displaystyle{ \mbox{dim}V = 1}\).
ODPOWIEDZ