ile jest rozwiązań

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
aleP
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 199
Rejestracja: 11 wrz 2009, o 13:11
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gostyń
Podziękował: 21 razy

ile jest rozwiązań

Post autor: aleP »

Mam układ 2 równań z 3 niewiadomymi. Muszę podać tylko ile jest rozwiązań. Jakieś pomysły? Próbowałem jakoś skorzystać z własności w metodzie Kroneckera-Capellego ale nie bardzo mogę dojść do tego.
frankoo22
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: 7 gru 2011, o 19:46
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska

ile jest rozwiązań

Post autor: frankoo22 »

Masz te równania? Możesz je napisać?
aleP
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 199
Rejestracja: 11 wrz 2009, o 13:11
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gostyń
Podziękował: 21 razy

ile jest rozwiązań

Post autor: aleP »

No właśnie cały trik polega na tym że treść zadania zawiera wszystko to co podałem wyżej...
frankoo22
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: 7 gru 2011, o 19:46
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska

ile jest rozwiązań

Post autor: frankoo22 »

Te dwa równania można by przedstawić w postaci dwóch płaszczyzn.
Jeśli byłyby one równoległe do siebie, to chyba nie byłoby rozwiązań. Gdy będą się przecinać, a muszą to robić wzdłuż prostej, to zbiorem rozwiązań będzie zbiór punktów na tej prostej, czyli rozwiązań będzie nieskończenie wiele.
Marmat
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 164
Rejestracja: 25 lip 2006, o 22:00
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 36 razy

ile jest rozwiązań

Post autor: Marmat »

Sprawdzasz rząd macierzy i rząd macierzy rozszerzonej. Jeśli są różne to układ jest sprzeczny, czyli nie ma rozwiązań. (tw. Kronekera Kapellego).
Jeśli rzędy sa równe, to istnieją rozwiązania.
Jeśli rząd macierzy wynosi 2 to istnieje minor macierzy o wyznaczniku 2X2 o wyznaczniku różnym od zera.
Niewiadomą, której współczynniki nie są w tym minorze przenosimy na drugą stronę i rozwiązujemy jak układ Kramerowski. Dwie niewiadome są obliczane w zależności od trzeciej. Istnieje nieskończenie wiele rozwiązań.
Układ przedstawia przecięcie dwóch płaszczyzn, czyli prostą.
Jeżeli rząd macierzy układu wynosi 1, to oba równania są praktycznie jednym równaniem. Istnieje nieskończenie wiele rozwiązań. Układ przedstawia płaszczyznę.
Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ