Nierówność z parametrem

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
adambak
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1272
Rejestracja: 8 sty 2011, o 18:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 295 razy
Pomógł: 115 razy

Nierówność z parametrem

Post autor: adambak »

Zbadaj, dla jakich \(\displaystyle{ \lambda \in \mathbb{R}}\) nierówność:

\(\displaystyle{ a^2+b^2+c^2+d^2>\lambda (ab+bc+cd)}\)

zachodzi dla dowolnych \(\displaystyle{ a,b,c\in\mathbb{R}}\) nie wszystkich równych \(\displaystyle{ 0}\).


to zadanie było w temacie: Formy dwuliniowe i kwadratowe.. nie wiem jaki ma z nimi związek..
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9833
Rejestracja: 18 gru 2007, o 03:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 90 razy
Pomógł: 2632 razy

Nierówność z parametrem

Post autor: »

Przerzuć wszystko na lewą stronę - wtedy po lewej stronie będziesz miał formę kwadratową. Wystarczy więc zbadać (przy użyciu kryterium Sylvestera) kiedy macierz tej formy jest dodatnio określona.

Q.
adambak
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1272
Rejestracja: 8 sty 2011, o 18:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 295 razy
Pomógł: 115 razy

Nierówność z parametrem

Post autor: adambak »

świeży temat więc musiałem sobie parę rzeczy uporządkować..

\(\displaystyle{ a^2+b^2+c^2+d^2>\lambda (ab+bc+cd)}\)

\(\displaystyle{ a^2+b^2+c^2+d^2-\lambda ab-\lambda bc- \lambda cd>0}\)

i to jest już moja forma kwadratowa.. zmienię sobie oznaczenia żeby się nie mylić:

\(\displaystyle{ h(\vec{x})=x_1^2+x_2^2+x_3^2+x_4^2-\lambda x_1 x_2 - \lambda x_2 x_3 - \lambda x_3 x_4}\)

teraz szukam takiej formy hermitowskiej (a, nawet chyba wystarczy dwuliniowa, bo poruszamy się w \(\displaystyle{ \mathbb{R}}\)) \(\displaystyle{ \phi}\), że mam \(\displaystyle{ \forall_{x} \ \phi(\vec{x},\vec{x})=h(\vec{x})}\)

myślę, że w takim razie zadziała coś takiego:
\(\displaystyle{ \phi(\vec{x},\vec{y})=x_1 y_1 + x_2 y_2 + x_3 y_3 + x_4 y_4 -\frac{\lambda}{2} x_1 y_2 -\frac{\lambda}{2} x_2 y_1 \\ -\frac{\lambda}{2}x_2 y_3 - \frac{\lambda}{2}x_3 y_2 -\frac{\lambda}{2}x_3 y_4 -\frac{\lambda}{2}x_4 y_3}\)


mam w niej liniowość ze względu na drugą zmienną oraz \(\displaystyle{ \phi (\vec{x},\vec{y})=\phi(\vec{y},\vec{x})}\)
ponadto to co chciałem czyli \(\displaystyle{ \phi(\vec{x},\vec{x})=h(\vec{x})}\)


teraz znajduję macierz formy \(\displaystyle{ \phi}\) w bazie standardowej i otrzymuję:

\(\displaystyle{ \left[ \phi(e_i,e_j)\right]_{i,j=1}^n=\left[\begin{array}{cccc}1&-\frac{\lambda}{2}&0&0\\-\frac{\lambda}{2}&1&-\frac{\lambda}{2}&0\\0&-\frac{\lambda}{2}&1&-\frac{\lambda}{2}\\0&0&-\frac{\lambda}{2}&1\end{array}\right]=\mathbb{A}}\)


i teraz z kryterium Sylvestera rozkładam tą macierz na: \(\displaystyle{ \text{diag}(I_{\pi}, -I_{v}, 0_{\xi}) = C^H \cdot \mathbb{A} \cdot C}\)

z tej diagonalnej którą otrzymam sprawdzam wyznaczniki wszystkich macierzy kątowych.. jeśli każdy z nich jest większy niż zero to nasza forma jest dodatnio określona, co należało dowieść? myślenie może być, czy coś pokręciłem?-- 28 sty 2012, o 13:16 --jeśli jest ok to nawet nie chce mi się rozkładać tej macierzy bo chyba widać że tajemniczą diagonalną będzie macierz jednostkowa czyli ok..
ODPOWIEDZ