Wyznacznik macierzy - jak ugryźć

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
rbg
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 8 cze 2011, o 18:27
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Śląsk

Wyznacznik macierzy - jak ugryźć

Post autor: rbg »

Witam. Mam problem dotyczący wyznaczników macierzy, a mianowicie:

Mam taka oto macierz:

\(\displaystyle{ \left[\begin{array}{ccc}242&554&156\\154&678&262\\203&811&304\end{array}\right]}\)

Mój problem zaczyna sie juz przy przekształceniach elementarnych. Ciężko jest mi wpaść na to jakie przekształcenia wykonać, tzn. ktory wiersz/kolumne do siebie dodać/odjąć, pomnożyć przeż jakąś liczbe aby wyzerować jak najwięcej elementów, dlatego mam pytanie czy jest na to jakiś sposób, aby ten proces przyspieszyć? Trace na tym dużo czasu, który jak wiadomo jest bardzo cenny na egzaminie, a nie chce tracić na takie (wbrew pozorom) łatwe zadanie.

Z góry dzięki
DawidG3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 27
Rejestracja: 9 lis 2011, o 18:46
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Białystok
Podziękował: 8 razy

Wyznacznik macierzy - jak ugryźć

Post autor: DawidG3 »

W przypadku tej macierzy nie jest możliwe wykonanie operacji elementarnych korzystając tylko z wierszy i/lub kolumn.

Możesz za to wykonać operacje elementarne korzystając z tzw. skalarów. Wiersz 1 podzielisz przez 2, wiersz 2 również. Wtedy otrzymasz taką macierz: \(\displaystyle{ \left[\begin{array}{ccc}121&277&78\\77&339&131\\203&811&304\end{array}\right]}\)

Nie skróci się już nic, więc z reguły Sarrusa liczysz wyznacznik.
ODPOWIEDZ