Wyznaczyć rozwiązania bazowe

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
Awatar użytkownika
rafaluk
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 497
Rejestracja: 26 wrz 2007, o 14:41
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: x=213; y=33; z=79;
Podziękował: 114 razy
Pomógł: 10 razy

Wyznaczyć rozwiązania bazowe

Post autor: rafaluk »

Dany jest układ równań z parametrem \(\displaystyle{ p\in \mathbb{R}}\):

\(\displaystyle{ \begin{cases}x_1+4x_2+3x_3-2x_4=p\\ -x_1-3x_3=p\end{cases}}\)

a) Czy istnieje wartość parametru, dla której układ jest sprzeczny?

b) Wyznaczyć dwa różne rozwiązania bazowe w zależności od parametru \(\displaystyle{ p}\), a następnie wyznaczyć taką wartość parametru \(\displaystyle{ p}\), by suma tych rozwiązań bazowych była również rozwiązaniem danego układu.



a) Pomyślałem, że układ nie jest sprzeczny, kiedy rząd macierzy utworzonej ze współczynników jest równy rzędowi macierzy utworzonej ze współczynników i wyrazów wolnych. Wyszło mi, że nie jest sprzeczny, bez względu na \(\displaystyle{ p}\).

b) Tutaj mam problem. Wyznaczyłem rozwiązania tego układu:

\(\displaystyle{ \begin{cases}x_1=-3a-p\\ x_2=\frac{1}{2}(p+b)\\ x_3=a\\ x_4=b\end{cases}}\)

I dwa (z sześciu możliwych) rozwiązania bazowe:

\(\displaystyle{ \begin{cases}x_1=-p\\ x_2=\frac{1}{2}p\\x_3=0\\x_4=0\end{cases} \vee \begin{cases}x_1=0\\ x_2=0\\x_3=-\frac{1}{3}p\\x_4=-\frac{1}{2}p\end{cases}}\)

Nie rozumiem fragmentu polecenia: "wyznaczyć taką wartość parametru \(\displaystyle{ p}\), by suma tych rozwiązań bazowych była również rozwiązaniem danego układu."

Czy wszystko zrobiłem dobrze i jak się zabrać za końcówkę drugiego podpunktu?
ODPOWIEDZ