Rząd macierzy - nie metodą minorów.

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
Lambda92
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 40
Rejestracja: 10 sty 2012, o 20:17
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 10 razy

Rząd macierzy - nie metodą minorów.

Post autor: Lambda92 »

Przeglądam forum ku dowiedzeniu się czegoś o liczeniu rzędu macierzy metodą Gaussa, ale wciąż nie bardzo rozumiem o co chodzi.

Załóżmy że mamy np. taką macierz


\(\displaystyle{ \begin{bmatrix} 1&2&3&4&5\\-5&-4&-3&-2&-1\\0&0&0&0&0\\1&2&-1&0&1\end{bmatrix}}\)

Nie proszę o rozwiązanie, ale o wyjaśnienie co powinienem po kolei robić żeby wyznaczyć rząd (zaznaczam, metoda minorów nie wchodzi w grę). Widzę że tutaj 3 rząd jest cały złożony z zer, więc jeśli to jakieś ułatwienie, to prosiłbym o wyjaśnienie jak postępować zarówno w takiej sytuacji (z zerami) jak i w przypadku jeśli byłby tam jakieś liczby.

wikipedia mi niestety nie pomogła. Z góry dziękuję za pomoc.
kajus
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 437
Rejestracja: 31 sty 2010, o 16:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa/Zamość
Pomógł: 129 razy

Rząd macierzy - nie metodą minorów.

Post autor: kajus »

inna, bardzo dobra dobra metoda na liczenie rzędu macierzy to doprowadznie jej do postaci schodkowej, gdzie wykorzystuje się metodę eliminacji Gaussa
Lambda92
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 40
Rejestracja: 10 sty 2012, o 20:17
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 10 razy

Rząd macierzy - nie metodą minorów.

Post autor: Lambda92 »

no właśnie o to mi chodzi. Mógłbyś to jakoś łaptologicznie wytłumaczyć? Co do znaczy postachi schodkowej?
kajus
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 437
Rejestracja: 31 sty 2010, o 16:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa/Zamość
Pomógł: 129 razy

Rząd macierzy - nie metodą minorów.

Post autor: kajus »

troche to trudno tak słownie wytłumaczyc lepiej by było pokazać
chodzi o to że masz doprowadzić macierz do takiej postaci zeby kazdy nastepny wiersz miał przynajmniej jedno zero wiecej niż ten poprzedni przy czym liczą sie tylko kolejne zera od lewej krawędzi i jeśli jakiś wiersz składa się z samych zer to te wiersze pod nim też muszą takie być
dwa wiersze nie mogą mieć takiej samej liczby zer
w pierwszym może nie być zer
wtedy te zera tworzą takie schodki stąd nazwa
przykład
\(\displaystyle{ \left[ \begin {array} {ccccc}1&0&3&5&7\\0&0&3&2&1\\0&0&0&3&0 \end {array}\right]}\)
ostatno wiersz to dla nas trzy zera! (liczymy tylko kolejne od lewej strony)
Lambda92
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 40
Rejestracja: 10 sty 2012, o 20:17
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 10 razy

Rząd macierzy - nie metodą minorów.

Post autor: Lambda92 »

okej, do tego momentu rozumiem. Stworzyły się faktycznie licząc od lewej strony zera. Najpierw jedno, potem dwa i trzy. Tylko pytanie co muszę zrobić teraz, żeby wiedzieć jaki jest rząd?

No i wspomniałeś o tym, że jeśli jakiś wiersz składa się z samych zer to wiersz pod nim także musi. A czy nie mogę tego wiersza gdzie występują same zera po prostu przerzucić na koniec? Nawet jeśli okazałoby się to w trakcie liczenia, po dodawaniu/odejmowaniu wierszy?
kajus
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 437
Rejestracja: 31 sty 2010, o 16:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa/Zamość
Pomógł: 129 razy

Rząd macierzy - nie metodą minorów.

Post autor: kajus »

tak możesz przerzucić sobie wiersz zerowy na sam koniec
rząd macierzy jest taki ile ma ona niezerowych wierszy w postaci schodkowej, tzn takich, które nie składają się z samych zer
w moim przykładzie \(\displaystyle{ rzA=3}\)
Lambda92
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 40
Rejestracja: 10 sty 2012, o 20:17
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 10 razy

Rząd macierzy - nie metodą minorów.

Post autor: Lambda92 »

Dzięki wielkie, chciałbym wyjaśnić jeszcze jedną nieścisłość którą znalazłem w innych przykładach.

\(\displaystyle{ \begin{bmatrix} 3&1&0&5\\0&0&7&2\\0&0&0&-1\\0&0&0&0\end{bmatrix}}\)

Tutaj, zera w pierwszym wierszu nie ma po lewej stronie, a widzę że zasada schodków działa, to musi być po lewej czy nie?

\(\displaystyle{ \begin{bmatrix} 1&0&0&5&0\\0&1&0&1&3\\0&0&1&2&4\\0&0&0&0&0\end{bmatrix}}\)

Tutaj rozumiem że prawo 'schodków' działa od drugiego wiersza bo w pierwszym jest ich za dużo. Czyli w drugim, jedno zero po lewej stronie i schodzimy niżej. Jednak w tym przypadku jest 5 zer w 4 wierszu zamiast 3. Rozumiem, że jeśli jest to OSTATNI wiersz to tych zer może tyle być?
kajus
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 437
Rejestracja: 31 sty 2010, o 16:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa/Zamość
Pomógł: 129 razy

Rząd macierzy - nie metodą minorów.

Post autor: kajus »

nie dam sobie tutaj ręki uciąć ale jestem prawie pewien że pierwszy element to znaczy \(\displaystyle{ a_{11}}\) nie powinien być zero jeśli tak jest to przestawiamy kolumny tak żeby nie był zerem
ostatni wiersz (albo nawet kilka ostatnich) mogą byś same zerowe to znaczy że rząd macierzy jest mniejszy niż liczba jej wierszy
i jeszcze jedna rzecz:
w kolejnym wierszu nie musi być o jedno zero więcej niż w poprzednim musi być przynajmniej jedno zero więcej tzn jeśli w trzecim masz np 5 zer to w czwartym musi być 6 zer albo więcej (mogą być nawet same zera w całym wierszu) aby nie było ich mniej lub tyle samo
jeśli jest mniej lub tyle samo to przestawiasz wiersze i już masz w niższym wierszu więćej zer
ale się rozpisałem
pozdro
Ostatnio zmieniony 16 sty 2012, o 21:15 przez kajus, łącznie zmieniany 1 raz.
Lambda92
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 40
Rejestracja: 10 sty 2012, o 20:17
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 10 razy

Rząd macierzy - nie metodą minorów.

Post autor: Lambda92 »

rozumiem, temat uważam za zakmnięty. dzięki wielkie za pomoc.
makan
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 429
Rejestracja: 13 gru 2009, o 11:45
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Takla Makan
Pomógł: 92 razy

Rząd macierzy - nie metodą minorów.

Post autor: makan »

Mam nadzieję, że Ci nie zamieszam, ale w każdej chwili przy przekstałcaniu za pomocą operacji elementarnych możesz skorzystać z definicji rzędu macierzy czyli wskazać stopień największego niezerowego minora. W tym przypadku, masz minor 3x3 z niezerowym wyznacznikiem (ten z jedynkami na przekątnej).
Lambda92
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 40
Rejestracja: 10 sty 2012, o 20:17
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 10 razy

Rząd macierzy - nie metodą minorów.

Post autor: Lambda92 »

no właśnie problem w tym, że nie pozwalają nam liczyć z minorów czego... nie rozumiem.

zacząłem robić ten mój przykład i coś mi się nie zgadza

\(\displaystyle{ \begin{bmatrix} 1&2&3&4&5\\-5&-4&-3&-2&-1\\0&0&0&0&0\\1&2&-1&0&1\end{bmatrix}}\)

w1'=w1-w4
w3 <-> w4

\(\displaystyle{ \begin{bmatrix} 0&0&4&4&4\\-5&-4&-3&-2&-1\\1&2&-1&0&1\\0&0&0&0&0\end{bmatrix}}\)

w2'=w2+5w3
poprzestawiałem wiersze żeby były schodkami i wyszło

\(\displaystyle{ \begin{bmatrix} 1&2&-1&0&1\\0&6&-8&-2&-4\\0&0&4&4&4\\0&0&0&0&0\end{bmatrix}}\)

Nasze prawo działa od 2 rzędu, ostatni składa się z samych zer czyli nasz rząd jest równy 2, ale już widzę, że odpowiedź się nie zgadza. Co jest nie tak?
makan
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 429
Rejestracja: 13 gru 2009, o 11:45
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Takla Makan
Pomógł: 92 razy

Rząd macierzy - nie metodą minorów.

Post autor: makan »

Jeśli skreślisz wiersz/kolumnę złożoną z samych zer rząd się nie zmieni, więc rząd masz równy trzy. W tym przykładzie:
\(\displaystyle{ \begin{bmatrix} 3&1&0&5\\0&0&7&2\\0&0&0&-1\\0&0&0&0\end{bmatrix}}\)
też masz trzy schodki, poziomą kreskę kreślisz nad zerami a potem zliczasz pionowe. Jeśli wiersze zerowe przesuwasz na dół macierzy to rząd będziesz (po wszystkich niezbędnych operacjach) miał równy ilości niezerowych wierszy niezerowych.
ODPOWIEDZ