Zapis wektora, którego nie rozumiem

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
mekeyn
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 27
Rejestracja: 14 sty 2012, o 11:43
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 2 razy

Zapis wektora, którego nie rozumiem

Post autor: mekeyn »

Znaleźć długośc wektora \(\displaystyle{ \vec{a} = 5\vec{p} - 4\vec{q}}\) jeżeli \(\displaystyle{ \vec{|p|} = 2 , \vec{|q|} = 5, \angle (p , q )= \frac{2}{3} \pi}\)

nie rozumiem zapisu tego wektora, czym jest p i q? Wersorami? Proszę o wytłumaczenie : )
Freddy Eliot
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 402
Rejestracja: 11 kwie 2011, o 19:51
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Białystok
Podziękował: 26 razy
Pomógł: 88 razy

Zapis wektora, którego nie rozumiem

Post autor: Freddy Eliot »

\(\displaystyle{ \overrightarrow{p}}\) i \(\displaystyle{ \overrightarrow{q}}\) również są wektorami, \(\displaystyle{ |\overrightarrow{p}| = 2 , |\overrightarrow{q}| = 5}\) to długości tych wektorów, natomiast \(\displaystyle{ \angle ( \overrightarrow{p} , \overrightarrow{q} )= \frac{2}{3} \pi}\) to kąt między nimi.
Ostatnio zmieniony 14 sty 2012, o 19:19 przez Freddy Eliot, łącznie zmieniany 2 razy.
mekeyn
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 27
Rejestracja: 14 sty 2012, o 11:43
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 2 razy

Zapis wektora, którego nie rozumiem

Post autor: mekeyn »

niestety dalej nie wiem o co chodzi, możesz wytłumaczyc to zadanie krok po korku?

-- 14 sty 2012, o 13:59 --

ok, udało mi się rozwiązać. trzeba skorzystać z takiej własności
"Przyjmujemy oznaczenie \(\displaystyle{ \vec{a} \circ \vec{a} = \vec{a}^{2}}\). Liczbe \(\displaystyle{ \vec{a}^{2}}\) nazywamy kwadratem skalarnym wektora. Ponadto \(\displaystyle{ \vec{a}^{2} = |\vec{a}|^{2}."}\)

czyli równanie \(\displaystyle{ \vec{a} = 5\vec{p} - 4\vec{q}}\) podnosimy obustronnie do kwadratu. I wszytsko jasne, wyszło mi \(\displaystyle{ 10 \sqrt{7}}\) ^^
ODPOWIEDZ