Jak zerować macierze (twierdzenie Kroneckera-Capellego)

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
Bartonek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 11 sty 2012, o 22:39
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Śląsk

Jak zerować macierze (twierdzenie Kroneckera-Capellego)

Post autor: Bartonek »

Witam,

Mam problem dotyczące zerowania macierzy przy rozwiązywaniu układu równań z pomocą twierdzenia Kroneckera-Capellego. Nasz wykładowca na kolokwium wymaga żeby wyliczyć rząd macierzy A i C zerując macierz. Znam zasady zerowania macierzy. W przypadku metody eliminacji Gaussa wszystko jest jasne bo dążę do macierzy przekątnej - a jak wiadomo do czego się dąży, to i nie ma z tym problemu. Niestety w zadaniach rodzaju o którym wspomniałem wyżej, nie wiem do czego mam dążyć, nie wiem kiedy mam przestać próbować zerować. Czy jest ktoś w stanie dać mi jasne wskazówki jak zerować i które elementy zerować w macierzy w celu wyliczenia rzędu macierzy potrzebnego do ustalenia rozwiązań za pomocą twierdzenia Kroneckera-Capellego? :( Jeszcze raz zaznaczam, wiem jakie są elementarne przekształcenia macierzy. Bardzo bym prosił o wyjaśnienie na przykładzie macierzy 3x4 i 4x5. W macierzy 3x4 bardzo prosto jest obliczyć rząd, w przypadku 4x5 jest trochę więcej zabawy i wydaje mi się że ta zabawa z zerowanie odnosi się właśnie do tego.

PS1. Czy można w jednym 'cyklu' raz bawić się kolumnami a raz wierszami?
PS2. Po co zamienia się kolejność niektórych wierszy?
aalmond
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2911
Rejestracja: 1 maja 2006, o 21:13
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 623 razy

Jak zerować macierze (twierdzenie Kroneckera-Capellego)

Post autor: aalmond »

Stosując operacje elementarne przekształcamy macierz rozszerzoną do postaci schodkowej.
Czy można w jednym 'cyklu' raz bawić się kolumnami a raz wierszami?
Nie. Działamy tylko na wierszach.
Po co zamienia się kolejność niektórych wierszy?
Żeby szybciej osiągnąć efekt.
Bartonek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 11 sty 2012, o 22:39
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Śląsk

Jak zerować macierze (twierdzenie Kroneckera-Capellego)

Post autor: Bartonek »

I wszystko staje się jasne. Dzięki wielkie za pomoc.
ODPOWIEDZ