Przekształcenia liniowe

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
adambak
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1272
Rejestracja: 8 sty 2011, o 18:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 295 razy
Pomógł: 115 razy

Przekształcenia liniowe

Post autor: adambak »

1. Dane jest przekształcenie liniowe \(\displaystyle{ F : \mathbb{R}^3 \rightarrow \mathbb{R}^2}\)

\(\displaystyle{ F(\vec{x})=\left[\begin{array}{ccc} x_1-x_2+2x_3\\ 3x_1+x_2+x_3 \end{array}\right]}\)

Znajdź bazy w \(\displaystyle{ \mathbb{R}^3}\) i \(\displaystyle{ \mathbb{R}^2}\), w których \(\displaystyle{ F}\) ma macierz:

\(\displaystyle{ \left[\begin{array}{ccc} 1& 1& 1& 2& 0& 1& \end{array}\right]}\)

nie wiem jak to ugryźć.. zastanawiam się czy coś ciekawego można powiedzieć o macierzy przekształcenia liniowego z przestrzeni mniej do więcej wymiarowej? (a przy okazji z więcej wymiarowej do mniej?) napewno można, coś mi tutaj nie pasuje gdyż skoro macierz tego przekształcenia w bazie podstawowej \(\displaystyle{ (\vec{e_1},\vec{e_2},\vec{e_3})}\) wygląda tak:

\(\displaystyle{ f=\left[\begin{array}{ccc} 1& -1& 2& 3& 1& 1& \end{array}\right]}\)

no to macierz tego przekształcenia liniowego w bazach \(\displaystyle{ \mathbb{A}}\) (dziedzina) oraz \(\displaystyle{ \mathbb{B}}\) (przeciwdziedzina) będzie wyglądała tak:

\(\displaystyle{ F=\mathbb{B}^{-1}\cdot f \cdot \mathbb{A}}\)

ale baza \(\displaystyle{ \mathbb{B}}\) (czyli wektory bazowe ustawione w kolumnę) jest bazą przestrzeni trójwymiarowej to coś nie bardzo mogę pomnożyć ją z prawej strony przez macierz o dwóch wierszach (czyli \(\displaystyle{ f}\)).. poza tym moja metoda by się opierała w takim razie na znalezieniu aż dwóch macierzy (\(\displaystyle{ \mathbb{B}}\) i \(\displaystyle{ \mathbb{A}}\), bo \(\displaystyle{ F}\) i \(\displaystyle{ f}\) mam) a to robi się strasznie niewygodne.. widać, że czegoś mi tutaj w wiedzy brakuje do zrobienia tego zadania..



2. Odwzorowanie \(\displaystyle{ f : \mathbb{R}^{2,4} \rightarrow \mathcal{P}^3_{\mathbb{R}}}\) jest zdefiniowane następująco: jeżeli \(\displaystyle{ f(A)=p}\), to

\(\displaystyle{ p(t)=\left[ 1,1\right]\cdot A \cdot \left[ 1,t,-t,t^2\right]^T}\)

Pokaż, że \(\displaystyle{ f}\) jest liniowe. Znajdź \(\displaystyle{ \text{dim Ker }f}\). Znajdź podprzestrzeń \(\displaystyle{ X \subset \mathbb{R}^{2,4}}\) taką, że \(\displaystyle{ f_{|X}}\) (czyli pewnie obcięcie \(\displaystyle{ f}\) do dziedziny \(\displaystyle{ X}\)) jest bijekcją z \(\displaystyle{ X}\) na \(\displaystyle{ \mathcal{P}^3_{\mathbb{R}}}\).

tutaj z kolei nie bardzo wiem co się dzieje..
norwimaj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5101
Rejestracja: 11 mar 2011, o 16:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: 52°16'37''N 20°52'45''E
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 1001 razy

Przekształcenia liniowe

Post autor: norwimaj »

adambak pisze: ale baza \(\displaystyle{ \mathbb{B}}\) (czyli wektory bazowe ustawione w kolumnę) jest bazą przestrzeni trójwymiarowej
Przeciwdziedzina jest dwuwymiarowa, czyż nie?
adambak
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1272
Rejestracja: 8 sty 2011, o 18:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 295 razy
Pomógł: 115 razy

Przekształcenia liniowe

Post autor: adambak »

no nie, znowu gafa.. to musiałem być nieźle zmęczony..

czyli w takim razie zadanie polega na znalezieniu macierzy \(\displaystyle{ \mathbb{A}}\) i \(\displaystyle{ \mathbb{B}}\), wiedząc że:
\(\displaystyle{ F=\left[\begin{array}{ccc} 1& 1& 1& 2& 0& 1& \end{array}\right]}\)

\(\displaystyle{ f=\left[\begin{array}{ccc} 1& -1& 2& 3& 1& 1& \end{array}\right]}\)

z równania:
\(\displaystyle{ F=\mathbb{B}^{-1}\cdot f \cdot \mathbb{A}}\)
? to by było fatalnie pod względem obliczeń..


a jak z resztą moich pytań?
Majeskas
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1456
Rejestracja: 14 gru 2007, o 14:36
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 49 razy
Pomógł: 198 razy

Przekształcenia liniowe

Post autor: Majeskas »

adambak pisze:
zastanawiam się czy coś ciekawego można powiedzieć o macierzy przekształcenia liniowego z przestrzeni mniej do więcej wymiarowej?
Chyba niewiele więcej ponad to, że nie jest kwadratowa.
adambak pisze: no to macierz tego przekształcenia liniowego w bazach \(\displaystyle{ \mathbb{A}}\) (dziedzina) oraz \(\displaystyle{ \mathbb{B}}\) (przeciwdziedzina) będzie wyglądała tak:

\(\displaystyle{ F=\mathbb{B}^{-1}\cdot f \cdot \mathbb{A}}\)

ale baza \(\displaystyle{ \mathbb{B}}\) (czyli wektory bazowe ustawione w kolumnę) jest bazą przestrzeni trójwymiarowej to coś nie bardzo mogę pomnożyć ją z prawej strony przez macierz o dwóch wierszach (czyli \(\displaystyle{ f}\))..
Wszystko jest w porządku. Jak zauważyłeś, \(\displaystyle{ \mathcal{B}}\) jest bazą przeciwdziedziny, czyli \(\displaystyle{ \mathbb{R}^2}\).


adambak pisze:poza tym moja metoda by się opierała w takim razie na znalezieniu aż dwóch macierzy (\(\displaystyle{ \mathbb{B}}\) i \(\displaystyle{ \mathbb{A}}\), bo \(\displaystyle{ F}\) i \(\displaystyle{ f}\) mam) a to robi się strasznie niewygodne.. widać, że czegoś mi tutaj w wiedzy brakuje do zrobienia tego zadania..
Niestety, ja też nie widzę innego rozwiązania.

\(\displaystyle{ \mathcal A=\left\{ \left[ a,b,c\right],\left[ d,e,f\right],\left[ g,h,i\right] \right\}}\)

\(\displaystyle{ \mathcal B=\left\{ \left[ j,k\right],\left[ l,m\right] \right\}}\)

Wówczas

\(\displaystyle{ \begin{bmatrix} j&l\\k&m\end{bmatrix}^{-1}\cdot\begin{bmatrix} 1&-1&2\\3&1&1\end{bmatrix}\cdot\begin{bmatrix} a&d&g\\b&e&h\\c&f&i\end{bmatrix}=\begin{bmatrix} 1&1&1\\2&0&1\end{bmatrix}}\)
Ostatnio zmieniony 11 sty 2012, o 20:18 przez Majeskas, łącznie zmieniany 1 raz.
adambak
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1272
Rejestracja: 8 sty 2011, o 18:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 295 razy
Pomógł: 115 razy

Przekształcenia liniowe

Post autor: adambak »

ok, dzięki wielkie

Majeskas pisze:
adambak pisze:
zastanawiam się czy coś ciekawego można powiedzieć o macierzy przekształcenia liniowego z przestrzeni mniej do więcej wymiarowej?
Chyba niewiele więcej ponadto, że nie jest kwadratowa.
a czy można coś ciekawego powiedzieć o przekształceniu które definiuje taka macierz? czy na przykład zawsze jest "na" itp?
Majeskas
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1456
Rejestracja: 14 gru 2007, o 14:36
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 49 razy
Pomógł: 198 razy

Przekształcenia liniowe

Post autor: Majeskas »

Niekoniecznie. Przekształcenie liniowe \(\displaystyle{ \varphi\colon V\to W}\) jest epimorfizmem (jest "na"), gdy \(\displaystyle{ \textup{im}\,\varphi=W}\), lub innymi słowy, gdy macierz tego przekształcenia ma maksymalny rząd, więc np.

\(\displaystyle{ \varphi\colon\mathbb R^3\to\mathbb R^2}\)

\(\displaystyle{ M(\varphi)^\textrm{st}_\textrm{st}=\begin{bmatrix}1&0&0\\0&0&0\end{bmatrix}}\)
norwimaj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5101
Rejestracja: 11 mar 2011, o 16:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: 52°16'37''N 20°52'45''E
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 1001 razy

Przekształcenia liniowe

Post autor: norwimaj »

Rozwiązanie bez używania literek od a do m może polegać na zastanowieniu się, jakie operacje na wierszach i kolumnach jednej macierzy trzeba wykonać, żeby otrzymać drugą macierz.
adambak
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1272
Rejestracja: 8 sty 2011, o 18:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 295 razy
Pomógł: 115 razy

Przekształcenia liniowe

Post autor: adambak »

norwimaj, o kurcze, ale świetne!

czyli chodzi o coś takiego?
1. \(\displaystyle{ k_2-k_3}\)
2. \(\displaystyle{ k_2/(-3)}\)
3. \(\displaystyle{ k_3-2k_2}\)
4. \(\displaystyle{ k_1-k_3}\)
5. \(\displaystyle{ k_3+k_2}\)


a jak się chwilę pomęczymy to się okaże, że odpowiada to czemuś takiemu:

\(\displaystyle{ \begin{bmatrix} 1&1&1\\2&0&1\end{bmatrix}=\begin{bmatrix} 1&0\\0&1\end{bmatrix}^{-1}\cdot \begin{bmatrix} 1&-1&2\\3&1&1\end{bmatrix}\cdot \begin{bmatrix} 1&0&0\\0&1&0\\0&-1&1\end{bmatrix}\cdot \begin{bmatrix} 1&0&0\\0&-\frac13&0\\0&0&1\end{bmatrix}\cdot \begin{bmatrix} 1&0&0\\0&1&-2\\0&0&1\end{bmatrix}\cdot \begin{bmatrix} 1&0&0\\0&1&0\\-1&0&1\end{bmatrix}\cdot \begin{bmatrix} 1&0&0\\0&1&1\\0&0&1\end{bmatrix}}\)

bazę \(\displaystyle{ \mathbb{B}}\) już mamy (bo nawet nic nie trzeba odwracać), a bazę \(\displaystyle{ \mathbb{A}}\) otrzymamy z wymnożenia tych macierzy operacji elementarnych, czy dobrze?

-- 11 sty 2012, o 22:48 --

ok, zgadza się po wymnożeniu, czyli chyba ok.. dzięki wielkie!

ale to drugie to jakieś straszne..
norwimaj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5101
Rejestracja: 11 mar 2011, o 16:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: 52°16'37''N 20°52'45''E
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 1001 razy

Przekształcenia liniowe

Post autor: norwimaj »

Sprawdzenie liniowości chyba nie jest trudne?

\(\displaystyle{ f(A+B)(t)=\ldots}\)

\(\displaystyle{ f(a\cdot A)(t)=\ldots}\)


A jeszcze odnośnie zad. 1, w bardziej skomplikowanych przykładach dobrą metodą by było sprowadzenie do postaci schodkowej zredukowanej obu macierzy. Wtedy też widać, czy taką zamianę bazy da się zrobić, czy nie.
Majeskas
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1456
Rejestracja: 14 gru 2007, o 14:36
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 49 razy
Pomógł: 198 razy

Przekształcenia liniowe

Post autor: Majeskas »

Co to w ogóle jest za przestrzeń \(\displaystyle{ \mathbb R^{2{,}4}}\)?
adambak
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1272
Rejestracja: 8 sty 2011, o 18:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 295 razy
Pomógł: 115 razy

Przekształcenia liniowe

Post autor: adambak »

Majeskas, przestrzeń macierzy o współczynnikach rzeczywistych rozmiaru: \(\displaystyle{ 2\times 4}\), ta druga to przestrzeń wielomianów nad \(\displaystyle{ \mathbb{R}}\) stopnia co najwyżej \(\displaystyle{ 2}\).


norwimaj, chyba nie jest trudne..

\(\displaystyle{ f(A+B)(t)=\left[ 1,1 \right] \cdot (A+B)\cdot\left[ 1,t,-t,t^2 \right]^T=\left[ 1,1\right]\cdot A \cdot \left[ 1,t,-t,t^2 \right]^T + \\ \left[ 1,1\right]\cdot B \cdot \left[ 1,t,-t,t^2 \right]^T=f(A)(t)+f(B)(t)}\)

\(\displaystyle{ f(a\cdot A)(t)= \left[ 1,1\right]\cdot (a\cdot A) \cdot \left[ 1,t,-t,t^2 \right]^T= a\cdot\left[ 1,1\right]\cdot A \cdot \left[ 1,t,-t,t^2 \right]^T=a\cdot f(A)(t)}\)

jest liniowe..


teraz: \(\displaystyle{ \text{Ker }f=\left\{ A\in \mathbb{R}^{2,4} : f(A)=0 \right\}}\), ale właściwie to potrzebuję tylko wymiar tej przestrzeni.. czy może tak na hurra lecieć z układem równań \(\displaystyle{ f(A)=0}\)? ale w sumie skoro tylko wymiar potrzebuję to może jakoś krócej będzie można dzięki mądremu wnioskowi.. wiem, że \(\displaystyle{ \text{dim }\mathbb{R}^{2,4}=8=\text{dim Im }f + \text{dim Ker }f}\)
norwimaj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5101
Rejestracja: 11 mar 2011, o 16:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: 52°16'37''N 20°52'45''E
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 1001 razy

Przekształcenia liniowe

Post autor: norwimaj »

adambak pisze:\(\displaystyle{ \text{dim }\mathbb{R}^{2,4}=8=\text{dim Im }f + \text{dim Ker }f}\)
O tym nie pomyślałem, a to faktycznie najprostszy sposób. Czyli można najpierw zrobić ostatnią część polecenia, a to już samo wyniknie.
adambak
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1272
Rejestracja: 8 sty 2011, o 18:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 295 razy
Pomógł: 115 razy

Przekształcenia liniowe

Post autor: adambak »

ja jeszcze tego nie widzę co wyniknie, ale bo i nie wiem jak znaleźć to \(\displaystyle{ X}\) niestety..

chcemy, żeby była bijekcja.. w takim razie różnowartościowość to \(\displaystyle{ f(A)=0 \Leftrightarrow A=0}\), ale nie mam pojęcia co musi zachodzić, żeby przekształcenie było "na".. gdybym miał macierz tego przekształcenia to pewnie musiała by ona być pełnego rzędu, tutaj nie widzę tej macierzy przekształcenia, jest ono dosyć skomplikowane, wydaje mi się..
norwimaj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5101
Rejestracja: 11 mar 2011, o 16:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: 52°16'37''N 20°52'45''E
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 1001 razy

Przekształcenia liniowe

Post autor: norwimaj »

A czy nie widać od razu że \(\displaystyle{ X=\left\{\begin{bmatrix}c&b&0&a\\0&0&0&0\end{bmatrix}:a,b,c\in\mathbb{R}\right\}}\) jest dobrym przykładem przestrzeni \(\displaystyle{ X}\)?
adambak
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1272
Rejestracja: 8 sty 2011, o 18:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 295 razy
Pomógł: 115 razy

Przekształcenia liniowe

Post autor: adambak »

aa.. w ten sposób.. i po wymnożeniu wychodzi \(\displaystyle{ p(t)=c+bt+at^2}\) czyli faktycznie otrzymamy każdy wielomian z \(\displaystyle{ \mathcal{P}^3_{\mathbb{R}}}\), fajne..-- 13 sty 2012, o 00:29 --za dużo się zastanawiałem, a wystarczyło pokombinować..
ODPOWIEDZ