Ilość operacji arytmetycznych, liczenie wyznacznika

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
adambak
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1272
Rejestracja: 8 sty 2011, o 18:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 295 razy
Pomógł: 115 razy

Ilość operacji arytmetycznych, liczenie wyznacznika

Post autor: adambak »

Uzasadnij, że wyznacznik macierzy \(\displaystyle{ A \in \mathbb{R}^{n,n}}\) można obliczyć wykonując \(\displaystyle{ O(n^3)}\) operacji arytmetycznych.

jeśli miałbym pisać taki program to byłoby to oczywiste.. napisałoby się eliminację Gaussa i na koniec liniowo iloczyn elementów na diagonali.. a sam Gauss to oczywiście \(\displaystyle{ O(n^3)}\) bo byśmy mieli trzy pętle (druga zagnieżdżona w pierwszej a trzecia w drugiej).. ale jak takie rzeczy pokazuje się ściśle matematycznie?
szw1710

Ilość operacji arytmetycznych, liczenie wyznacznika

Post autor: szw1710 »

Po prostu przeanalizuj algorytm Gaussa i policz potrzebne do wykonania operacje arytmetyczne. Najpierw na prostych macierzach 2x2, potem 3x3, a wreszcie ogólnie. Dostaniesz konkretny wzór na liczbę operacji arytmetycznych.
adambak
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1272
Rejestracja: 8 sty 2011, o 18:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 295 razy
Pomógł: 115 razy

Ilość operacji arytmetycznych, liczenie wyznacznika

Post autor: adambak »

to już zrobiłem.. myślałem, że to się jakoś super pokazuje.. pseudokod programu może być dowodem?
szw1710

Ilość operacji arytmetycznych, liczenie wyznacznika

Post autor: szw1710 »

Czyli taki program quasi-pascalowy? Ja nie jestem specem od informatyki. Ala raczej nie. Optowałbym za wyprowadzeniem wzoru. I w informatyce są dowody matematyczne.
adambak
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1272
Rejestracja: 8 sty 2011, o 18:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 295 razy
Pomógł: 115 razy

Ilość operacji arytmetycznych, liczenie wyznacznika

Post autor: adambak »

wiem, w Cormenie ich dużo.. ale w informatyce też coś takiego (trzy pętle jedna w drugiej) byłoby straszną oczywistością, że to złożoność sześcienna..

ale dzięki bo faktycznie nie ma wielkiej finezji w wyprowadzeniu dokładnego wzoru znowu za szybko zrezygnowałem z przemyślenia, echh..
ODPOWIEDZ