Równanie macierzowe

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
kar000
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 16
Rejestracja: 23 paź 2011, o 14:20
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: polska
Podziękował: 3 razy

Równanie macierzowe

Post autor: kar000 »

Witam, mam do rozwiązania równanie macierzowe

\(\displaystyle{ \left[\begin{array}{ccc}2&-5&1\\-2&-2&1\\-3&2&0\end{array}\right] \cdot X + \left[\begin{array}{ccc}2\\-1\\0\end{array}\right] \cdot \left[\begin{array}{ccc}1&-1&3\end{array}\right] = \left[\begin{array}{ccc}1\\-1\\3\end{array}\right] \cdot \left[\begin{array}{ccc}2&-1&0\end{array}\right] + X}\)


Rozwiązując dostałam taki wynik:

\(\displaystyle{ \left[\begin{array}{ccc}1&-5&1\\-2&-3&1\\-3&2&0\end{array}\right] \cdot X = \left[\begin{array}{ccc}0&1&-6\\-1&0&3\\6&-3&0\end{array}\right] / \left[\begin{array}{ccc}1&-5&1\\-2&-3&1\\-3&2&1\end{array}\right] ^{-1}}\)


czy ta macierz, którą podnoszę do potęgi \(\displaystyle{ ^{-1}}\) ma być odwrócona i dopiero później pomnożona?
ugrzęzłam i nie wiem jak dalej działać. Byłabym wdzięczna za jakieś podpowiedzi.
Ostatnio zmieniony 14 gru 2011, o 17:26 przez Lbubsazob, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości. Znak mnożenia to \cdot.
Awatar użytkownika
alfgordon
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2176
Rejestracja: 10 lis 2010, o 13:14
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 10 razy
Pomógł: 379 razy

Równanie macierzowe

Post autor: alfgordon »

\(\displaystyle{ AX=B}\)
\(\displaystyle{ A^{-1} AX=A^{-1} B}\)

\(\displaystyle{ X =A^{-1}B}\)

tylko, że u Ciebie wyznacznik \(\displaystyle{ A}\) jest równy zero więc nie znajdziesz macierzy odwrotnej

'na szczęście' jest błąd 3 wiersz 3 kolumna powinny być \(\displaystyle{ -1}\) wtedy wyznacznik jest różny od zera
ODPOWIEDZ