Macierz osobliwa, macierz trójkątna

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
johny_kalesony777
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: 20 lis 2011, o 14:33
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Wawa
Pomógł: 1 raz

Macierz osobliwa, macierz trójkątna

Post autor: johny_kalesony777 »

1) Jak sprawdzić, które macierze są osobliwe? Przeszukując internet doszedłem do tego, że należy obliczyć wyznacznik i sprawdzić czy jest równy 0. Jednak na zajęciach wyznaczników nie mieliśmy więc na pewno jest inna metoda przekształcając jakoś macierz do "czegoś".

2) Udowodnij, że iloczyn dwu macierzy wymiaru nxn trójkątnych z zerami poniżej przekątnej jest macierzą trójkątną z zerami poniżej przekątnej. Co do tego zadania to po przemnożeniu takich macierzy to widać, jednak nie mam pomysłu jak takie coś udowodnić.
Awatar użytkownika
miki999
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8691
Rejestracja: 28 lis 2007, o 18:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 36 razy
Pomógł: 1001 razy

Macierz osobliwa, macierz trójkątna

Post autor: miki999 »

1) Jak sprawdzić, które macierze są osobliwe? Przeszukując internet doszedłem do tego, że należy obliczyć wyznacznik i sprawdzić czy jest równy 0. Jednak na zajęciach wyznaczników nie mieliśmy więc na pewno jest inna metoda przekształcając jakoś macierz do "czegoś".
To co mieliście dotychczas? Liniową zależność wektorów może?
2) Udowodnij, że iloczyn dwu macierzy wymiaru nxn trójkątnych z zerami poniżej przekątnej jest macierzą trójkątną z zerami poniżej przekątnej. Co do tego zadania to po przemnożeniu takich macierzy to widać, jednak nie mam pomysłu jak takie coś udowodnić.
Weź 2 macierze:
\(\displaystyle{ A=\begin{bmatrix} a_{11}&a_{12}&b_{13}&\dotsb&a_{1n}\\0&a_{22}&a_{23}&\dotsb & a_{2n}\\0 & 0 & a_{33} & \dotsb & a_{3n}\\ \vdots&\vdots&\ &\ddots& \vdots\\0&0&\dotsb&\dotsb&a_{nn}\end{bmatrix}\\
B=\begin{bmatrix} b_{11}&b_{12}&b_{13}&\dotsb&b_{1n}\\0&b_{22}&b_{23}&\dotsb & b_{2n}\\0 & 0 & b_{33} & \dotsb & a_{3n}\\ \vdots&\vdots&\ &\ddots& \vdots\\0&0&\dotsb&\dotsb&b_{nn}\end{bmatrix}}\)

I je wymnóż.
adambak
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1272
Rejestracja: 8 sty 2011, o 18:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 295 razy
Pomógł: 115 razy

Macierz osobliwa, macierz trójkątna

Post autor: adambak »

1) można za pomocą operacji elementarnych sprowadzić macierz do postaci trójkątnej (górnej lub dolnej).. wtedy sprawa wyznacznika staje się trywialna - jest on równy iloczynowi liczb na diagonali..

2) skorzystaj z \(\displaystyle{ \left( AB\right)_{i,j}= \sum_{s=1}^{n}a_{i,s}b_{s,j}}\)
ODPOWIEDZ