Równość przestrzeni w ciele liczb całkowitych modulo 5

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
Browning0
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 333
Rejestracja: 2 lis 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 82 razy

Równość przestrzeni w ciele liczb całkowitych modulo 5

Post autor: Browning0 »

Byłbym bardzo wdzięczny gdyby ktoś rzucił okiem na moje rozwiązanie tego zadania i zweryfikował czy poprawnie rozumuję jak powinno się wykonywać tego typu zadanka

Czy w \(\displaystyle{ Z_{5}^{3}}\) zachodzi równość \(\displaystyle{ W_{1}=W_{2}}\)?

\(\displaystyle{ W_{1}=L\left( \left[ 1,2,4\right], \left[ 4,3,2\right] \right), W_{2}=L\left( \left[ 1,0,2\right], \left[ 1,2,2\right], \left[ 3,1,3\right] \right)}\)

I teraz ja to rozumiem tak: mamy dwie przestrzenie i dwie bazy (\(\displaystyle{ \mathfrak{B}_{1}, \mathfrak{B}_{2}}\)). Jeżeli uda nam się przedstawić każdy wektor z \(\displaystyle{ \mathfrak{B}_{1}}\) jako kombinację liniową wektorów z \(\displaystyle{ \mathfrak{B}_{2}}\) i na odwrót, to udowodnimy że przestrzenie generowane przez te bazy są jednakowe.

Wpakowałem sobie te wszystkie wektory kolumnowo w macierz:
\(\displaystyle{ \begin{bmatrix} 1&4&|&1&1&3\\2&3&|&0&2&1\\4&2&|&2&2&3\end{bmatrix}}\)

no i już pierwsze przekształcenie \(\displaystyle{ (\xrightarrow{r_{2}+3r_{1}, \ r_{3}+r_{1}})}\) ukazuje nam że nie wszystkie wektory z pierwszej bazy możemy przedstawić jako kombinację wektorów pierwszej bazy.
\(\displaystyle{ \begin{bmatrix} 1&4&|&1&1&3\\0&0&|&3&0&0\\0&1&|&3&3&1\end{bmatrix}}\)

Czyli \(\displaystyle{ W_{1} \neq W_{2}}\)

Poprawnie?
BettyBoo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5356
Rejestracja: 10 kwie 2009, o 10:22
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Gliwice
Pomógł: 1381 razy

Równość przestrzeni w ciele liczb całkowitych modulo 5

Post autor: BettyBoo »

Wszystko się zgadza z wyjątkiem dwóch rzeczy.
Po pierwsze, to nie muszą być bazy, tylko zbiory generatorów (nigdzie zresztą nie pokazałeś, że to są bazy).
Po drugie, pokazałeś, że nie wszystkie wektory z \(\displaystyle{ W_2}\) należą do \(\displaystyle{ W_1}\), ponieważ np. pierwszego generatora \(\displaystyle{ W_2}\) nie można przedstawić jako kombinacji liniowej generatorów przestrzeni \(\displaystyle{ W_1}\) (czyli odwrotnie niż piszesz wyżej) - i chyba przydałoby się dopisać mniej więcej coś takiego, żeby było jasne, skąd wynika Twój wniosek.

Pozdrawiam.
Browning0
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 333
Rejestracja: 2 lis 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 82 razy

Równość przestrzeni w ciele liczb całkowitych modulo 5

Post autor: Browning0 »

@Up
Hmm, rzeczywiście to są generatory a nie koniecznie baza Dziękuję za uwagę!

Tfu, miałem na myśli właśnie że nie wszystkie wektory z \(\displaystyle{ W_{2}}\) da się przedstawić jako wektory z \(\displaystyle{ W_{1}}\). Po prostu co innego człowiek myśli, a co innego pisze...

Dziękuję i pozdrawiam!
ODPOWIEDZ