przedstawić wektory jako liniową niezależność wektorów

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
Nataliaaa1988
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: 19 lis 2011, o 14:40
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Wrocław

przedstawić wektory jako liniową niezależność wektorów

Post autor: Nataliaaa1988 »

Witam.
Mam problem z następującym zadaniem, z góry przepraszam jeśli podobne zadanie się pojawiło ale szukałam na forum i nie znalazłam

Przedstawić wektory \(\displaystyle{ x = (-1,2,0,1)}\), \(\displaystyle{ y= (1,0,0,0)}\) i \(\displaystyle{ z= (0,0,0,0)}\) jako kombinację liniową wektorów:

\(\displaystyle{ e_{1} = (1,0,0,0)}\) \(\displaystyle{ e_{2} = (0,1,0,0)}\) \(\displaystyle{ e_{3} = (0,0,1,0)}\) \(\displaystyle{ e_{4} = (0,0,0,1)}\)

z góry bardzo dziekuję
Evamarie
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 17
Rejestracja: 8 wrz 2006, o 21:47
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1 raz

przedstawić wektory jako liniową niezależność wektorów

Post autor: Evamarie »

Wektory e1, e2,... to baza, której użyjemy (żeby wektory tworzyły bazę, muszą być liniowo niezależne, te tutaj są, ale gdyby były inne, należy sprawdzić ten warunek zanim się cokolwiek zacznie działać) Zatem szukamy współrzędnych \(\displaystyle{ \alpha \ \beta}\) itd. żeby spełniona była równość:
\(\displaystyle{ \alpha \cdot e1+ \beta \cdot e2+ \gamma \cdot e3+\delta \cdot e4 = \alpha \cdot \left(1,0,0,0\right) + \beta \cdot \left(0,1,0,0\right) ... = \left(-1,2,0,1\right)}\) Z tego mamy: \(\displaystyle{ \alpha =-1 \ \beta =2 \ \gamma=0 \ \delta=1}\) W ten sposób można zrobić pozostałe przykłady, chodzi za każdym razem o to, by znaleźć te "nowe współrzędne" \(\displaystyle{ \alpha \ \beta ...}\)
PS i to jest przedstawienie wektorów jako liniowej kombinacji wektorów (bazowych) a nie liniowej niezależności wektorów - tą to jak już pisałam, trzeba sprawdzić dla bazy
Nataliaaa1988
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: 19 lis 2011, o 14:40
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Wrocław

przedstawić wektory jako liniową niezależność wektorów

Post autor: Nataliaaa1988 »

dziękuję
ODPOWIEDZ