wyznacznik macierzy 5 stopnia

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
Evamarie
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 17
Rejestracja: 8 wrz 2006, o 21:47
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1 raz

wyznacznik macierzy 5 stopnia

Post autor: Evamarie »

Jak najszybciej obliczyć wyznacznik macierzy stopnia 5, w której elementy na przekątnych dane są zależnością : \(\displaystyle{ \ -i-j-3}\) a wszystkie pozostałe elementy są równe -3?
może istnieje jakaś prostsza metoda niż "produkcja zer"?
\(\displaystyle{ \begin{bmatrix} -5&-3&-3&-3&-9\\-3&-7&-3&-9&-3\\-3&-3&-9&-3&-3\\-3&-9&-3&-11&-3\\-9&-3&-3&-3&-13\end{bmatrix}}\)
Przemyslaw Wilk
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 16
Rejestracja: 13 sty 2010, o 20:53
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 6 razy

wyznacznik macierzy 5 stopnia

Post autor: Przemyslaw Wilk »

Ja bym spróbował przy pomocy przekształceń elementarnych zrobić z tego macierz diagonalną górną lub dolną, wtedy będziesz mogła wyliczyć wyznacznik mnożąc elementy na głównej przekątnej. Nie wiem jednak czy jest to najlepsze/najszybsze rozwiązanie.
Evamarie
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 17
Rejestracja: 8 wrz 2006, o 21:47
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1 raz

wyznacznik macierzy 5 stopnia

Post autor: Evamarie »

po paru próbach doprowadzenia do diagonalnej poddałam się, bo ciągle zostawał mi jeden element, którego eliminacja "kasowała" przy okazji parę zer, policzyłam brutalnie z Laplace'a i w końcu wyszło tyle, co pokazał wujek Excel... zajęło jednak trochę i przydałoby się coś szybszego na koło, bo czarno widzę obliczanie taką metodą w ograniczonym czasie ;/ tak intuicyjnie to coś w tej macierzy jest, co ułatwiłoby sprawę, tyle, że ja tego nie widzę ;(
ODPOWIEDZ