Równanie macierzowe - wyprowadzenie "X"

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
iXer
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 18 lis 2011, o 19:23
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: PL

Równanie macierzowe - wyprowadzenie "X"

Post autor: iXer »

3I-( \(\displaystyle{ \left[\begin{array}{cc}-2&1\\5&4\end{array}\right]\right)}\)X \(\displaystyle{ )^{T}}\) = \(\displaystyle{ \left[\begin{array}{cc}2&1\\6&4\end{array}\right]}\)

Witam
Jak w takiej sytuacji mogę wyprowadzić X?
Awatar użytkownika
pyzol
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4346
Rejestracja: 26 kwie 2010, o 11:39
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Nowa Ruda
Podziękował: 5 razy
Pomógł: 929 razy

Równanie macierzowe - wyprowadzenie "X"

Post autor: pyzol »

Przenies 3I na prawa wylicz, pomnoz prze minus, dokonaj transponowania stronami, a potem to sie zobaczy.
iXer
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 18 lis 2011, o 19:23
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: PL

Równanie macierzowe - wyprowadzenie "X"

Post autor: iXer »

3I-( \(\displaystyle{ \left[\begin{array}{cc}-2&1\\5&4\end{array}\right]\right)}\)X \(\displaystyle{ )^{T}}\) = \(\displaystyle{ \left[\begin{array}{cc}2&1\\6&4\end{array}\right]}\)

3\(\displaystyle{ \left[\begin{array}{cc}1&0\\0&1\end{array}\right]}\) - \(\displaystyle{ \left[\begin{array}{cc}2&1\\6&4\end{array}\right]\right)}\)= ( \(\displaystyle{ \left[\begin{array}{cc}-2&1\\5&4\end{array}\right]\right)}\)X \(\displaystyle{ )^{T}}\)

\(\displaystyle{ \left[\begin{array}{cc}1&-1\\-6&-1\end{array}\right]}\)= ( \(\displaystyle{ \left[\begin{array}{cc}-2&1\\5&4\end{array}\right]\right)}\)X \(\displaystyle{ )^{T}}\)

I nawet jeśli do tego momentu byłoby poprawnie to nie wiem co dalej.
Czy mam transponować lewa strone i wtedy moge skreslić "T" za nawiasem, czy moze mam przepmnozyć X przez to co w macierzy i potem transponować?
Awatar użytkownika
pyzol
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4346
Rejestracja: 26 kwie 2010, o 11:39
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Nowa Ruda
Podziękował: 5 razy
Pomógł: 929 razy

Równanie macierzowe - wyprowadzenie "X"

Post autor: pyzol »

tak, T Ci zniknie, a potem lewostronne mnozeni przez macierz odwrotna do macierzy po prawej strony.
ODPOWIEDZ