Macierz operatora

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
tommasz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 54
Rejestracja: 17 sie 2011, o 11:27
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 12 razy
Pomógł: 1 raz

Macierz operatora

Post autor: tommasz »

W przestrzeni liniowej n-wymiarowej dana jest baza nieortogonalna \(\displaystyle{ e_1, e_2,....,e_n}\) taka, że \(\displaystyle{ (e_i,e_j)=S_{ij}}\) oraz pewien operator \(\displaystyle{ A}\) dla którego obliczono "elementy macierzowe" \(\displaystyle{ \alpha _{ij}=(Ae_i,e_j)}\). Znaleźć macierz A operatora \(\displaystyle{ A}\) w bazie \(\displaystyle{ e_i}\).

W ogóle nie rozumiem treści zadania. Jakby ktoś mi przybliżył sam problem, o co chodzi w tym zadaniu to byłbym wdzięczny.
szw1710

Macierz operatora

Post autor: szw1710 »

\(\displaystyle{ (u,v)}\) oznacza iloczyn skalarny wektorów \(\displaystyle{ u,v}\). Zatem \(\displaystyle{ S_{ij}}\) jest iloczynem skalarnym wektorów \(\displaystyle{ e_i,\,e_j.}\) Teraz obliczamy \(\displaystyle{ Ae_i}\), co też jest wektorem \(\displaystyle{ n}\)-wymiarowym i można policzyć iloczyn skalarny \(\displaystyle{ \alpha_{ij}=(Ae_i,e_j).}\)

Twoim zadaniem jest określenie macierzy operatora. W \(\displaystyle{ k}\)-tej kolumnie tej macierzy występują współrzędne (w bazie przeciwdziedziny) obrazu wektora bazowego \(\displaystyle{ e_k}\), czyli wektora \(\displaystyle{ A(e_k).}\) Czasem zamiast \(\displaystyle{ A(e_k)}\) pisze się \(\displaystyle{ Ae_k.}\) Ta notacja jest obecna w Twoim poście. Zastanów się, jaka baza obowiązuje w przeciwdziedzinie. Zapewne ta sama, co i w dziedzinie.

Musisz więc dysponując iloczynami skalarnymi \(\displaystyle{ S_{ij}}\) oraz liczbami \(\displaystyle{ \alpha_{ij}}\) spróbować wyznaczyć obrazy wektorów \(\displaystyle{ e_1,\dots,e_n,}\) czyli \(\displaystyle{ A(e_1),\dots,A(e_n).}\)

Spróbuj wziąć przestrzeń dwuwymiarową, powiedzmy ze standardowym iloczynem skalarnym i bazą np. \(\displaystyle{ e_1=(1,0),\;e_2=(1,1).}\) Zadaj sobie jakiś operator liniowy i powyliczaj "elementy macierzowe", tak dla ćwiczenia. Teraz zadaj sobie jakieś inne elementy macierzowe i spróbuj dobrać do nich operator. Konkretne liczby dadzą Ci jakąś intuicję.

To chyba to, o co prosiłeś: nie rozwiązanie, ale zarysowanie problemu.
tommasz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 54
Rejestracja: 17 sie 2011, o 11:27
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 12 razy
Pomógł: 1 raz

Macierz operatora

Post autor: tommasz »

Masz racje, daje mi to jakąś intuicję.

Pierwsze co sobie uświadomiłem, to że nie wiem co to jest operator. Czy jest to to samo co przekształcenie liniowe? Bo książki do algebry liniowej milczą, a w książce do chemii kwantowej mam definicję podobną i wolę się upewnić.

EDIT:
szw1710 pisze:Operator liniowy to inaczej odwzorowanie liniowe
Drugie pytanie tyczy się samego zadania. Zrobiłem tak jak mówiłeś.
\(\displaystyle{ A(x_1,x_2)=(x_1-x_2,x_1+x_2)}\)
\(\displaystyle{ e_1=(1,0), \ e_2=(1,1)}\)
\(\displaystyle{ \begin{bmatrix} (Ae_1,e_1)&(Ae_1,e_2)\\(Ae_2,e_1)&(Ae_2,e_2)\end{bmatrix}=\begin{bmatrix} ((1,1),e_1)&((1,1),e_2)\\((0,2),e_1)&((0,2),e_2)\end{bmatrix}=\begin{bmatrix} 1&2\\0&2\end{bmatrix}}\)
No dobrze dało mi jakąś intuicję, ale teraz jest problem w drugą stronę. Weźmy sobie takie elementy macierzowe, że tworzą macierz:
\(\displaystyle{ \begin{bmatrix} 1&2\\0&2\end{bmatrix}}\)
Wiemy, że:
\(\displaystyle{ \begin{bmatrix} (Ae_1,e_1)&(Ae_1,e_2)\\(Ae_2,e_1)&(Ae_2,e_2)\end{bmatrix}=\begin{bmatrix} 1&2\\0&2\end{bmatrix}}\)
I tutaj pojawia się prawie od razu problem, bo dla przypadku gdy wiem, że mam iloczyn skalarny standardowy i mam przestrzeń dwuwymiarową to jest wszystko ok, da się to zrobić w skończonej ilości kroków. Gorzej już gdy przestrzeń będzie n wymiarowa wtedy dostanę straszne ilości równań (i to w dodatku przy założeniu iloczynu skalarnego standardowego, już nie mówiąc o takim przypadku jaki mam zadany)....
Ostatnio zmieniony 13 lis 2011, o 18:37 przez tommasz, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
fon_nojman
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1599
Rejestracja: 13 cze 2009, o 22:26
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 68 razy
Pomógł: 255 razy

Macierz operatora

Post autor: fon_nojman »

Myślę, że pomocne w tym zadaniu będzie zortogonalizowanie wektorów \(\displaystyle{ e_1, e_2,....,e_n.}\)
tommasz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 54
Rejestracja: 17 sie 2011, o 11:27
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 12 razy
Pomógł: 1 raz

Macierz operatora

Post autor: tommasz »

Hmm, próbowałem i to nie za bardzo coś daje - weźmy ten sam przykład tylko z inną bazą - ortogonalną:
\(\displaystyle{ e_1=(1,1) \ e_2=(1,-1)}\)
Ten sam operator co wcześniej

\(\displaystyle{ \begin{bmatrix} (Ae_1,e_1)&(Ae_1,e_2)\\(Ae_2,e_1)&(Ae_2,e_2)\end{bmatrix}=\begin{bmatrix} ((0,2),e_1)&((0,2),e_2)\\((2,0),e_1)&((2,0),e_2)\end{bmatrix}=\begin{bmatrix} 2&-2\\2&2\end{bmatrix}}\)

No i i tak w tym przypadku nie potrafię zrobić to w drugą stronę. Może czegoś nie widzę...
Awatar użytkownika
fon_nojman
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1599
Rejestracja: 13 cze 2009, o 22:26
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 68 razy
Pomógł: 255 razy

Macierz operatora

Post autor: fon_nojman »

To nie jest macierz operatora, byłaby taka gdyby baza była ortonormalna.

Zróbmy przypadek dwuwymiarowy gdy baza będzie ortogonalna, elementy macierzy operatora \(\displaystyle{ [t_{ij}]}\) wyliczamy z równań

\(\displaystyle{ Ae_1=t_{11}e_1+t_{21}e_2}\)

\(\displaystyle{ Ae_2=t_{12}e_1+t_{22}e_2}\)

jak je wyliczyć?
tommasz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 54
Rejestracja: 17 sie 2011, o 11:27
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 12 razy
Pomógł: 1 raz

Macierz operatora

Post autor: tommasz »

Przyznam szczerze, że nie za bardzo rozumiem, czy baza, którą podałem \(\displaystyle{ e_1=(1,1) \ e_2=(1,-1)}\) nie jest ortogonalna? Wydaje mi się że jest. Rozumiem, że podałeś mi szczególną bazę ( \(\displaystyle{ e_1=(1,0), \ e_2=(0,1)}\)), lecz skąd ja taką bazę mogę znaleźć?
szw1710

Macierz operatora

Post autor: szw1710 »

Jest ortogonalna w standardowym iloczynie skalarnym.
tommasz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 54
Rejestracja: 17 sie 2011, o 11:27
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 12 razy
Pomógł: 1 raz

Macierz operatora

Post autor: tommasz »

Dalej nie rozumiem, nawet jak jest standardowy iloczyn skalarny to jakoś tak średnio mi się wydaje, że działa... hmm.. chyba że nie rozumiem co to jest baza do końca.. no nie wiem... wektory bazowe zawsze mają współrzędne takie, że \(\displaystyle{ e_i=(0,0,...0,1,0...0,0)}\), gdzie 1 jest na \(\displaystyle{ i}\)-tym miejscu?

Ale odtąd (wydaje mi się, ze zobaczyłem błąd więc poprawione (edit: źle poprawione, było dobrze)):

\(\displaystyle{ Ae_1=t_{11}e_1+t_{21}e_1}\)

\(\displaystyle{ Ae_2=t_{12}e_2+t_{22}e_2}\)

jest już prosto:

\(\displaystyle{ (Ae_1,e_1)=(t_{11}e_1+t_{21}e_1,e_1)=t_{11}(e_1,e_1)+t_{21}(e_1,e_1)=t_{11}S_{11}+t_{21}S_{11}= \alpha _{12}}\)

No i tak samo z resztą \(\displaystyle{ \alpha _{ij}}\) - dostaje 4 równania, 4 niewiadome, rozwiązanie jednoznaczne itp. itd.
Ostatnio zmieniony 14 lis 2011, o 00:25 przez tommasz, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
fon_nojman
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1599
Rejestracja: 13 cze 2009, o 22:26
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 68 razy
Pomógł: 255 razy

Macierz operatora

Post autor: fon_nojman »

Tam nie ma błędu. Wektor \(\displaystyle{ Ae_1}\) jest elementem z przestrzeni rozpiętej przez \(\displaystyle{ e_1,e_2}\) czyli jest postaci \(\displaystyle{ Ae_1=t_{11}e_1+t_{21}e_2,}\) analogicznie \(\displaystyle{ Ae_2.}\)

Nie podawałem żadnych szczególnych baz
ODPOWIEDZ