Wyznacznik macierzy jak liczyć

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
Eska92
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 58
Rejestracja: 2 wrz 2010, o 17:31
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 8 razy

Wyznacznik macierzy jak liczyć

Post autor: Eska92 »

Mam problem z zadaniem, a mianowicie, nie wiem jak utworzyć wyznacznik
\(\displaystyle{ J_{n-1}}\) oraz \(\displaystyle{ J_{n-2}}\) jeśli mam podany wyznacznik \(\displaystyle{ J_{n}}\). Proszę o wytłumaczenie jak to się robi.

Wyznacznik wygląda następujące \(\displaystyle{ J_{n}=}\)\(\displaystyle{ \left[\begin{array}{ccccccc}3&2&0&0&...&0&0\\1&3&2&0&...&0&0\\0&1&3&2&...&0&0\\.&.&.&.&...&.&.\\0&0&0&0&...&1&3\end{array}\right]}\)
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9833
Rejestracja: 18 gru 2007, o 03:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 90 razy
Pomógł: 2632 razy

Wyznacznik macierzy jak liczyć

Post autor: »

Jeśli wiesz czym jest rozwinięcie Laplace'a, to rozwiń względem pierwszego wiersza (lub kolumny, wszystko jedno).

Q.
Eska92
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 58
Rejestracja: 2 wrz 2010, o 17:31
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 8 razy

Wyznacznik macierzy jak liczyć

Post autor: Eska92 »

Czyli jak rozwijam załóżmy względem pierwszego wiersza to otrzymuję wtedy \(\displaystyle{ J_{n-1}}\)?

I wtedy, żeby otrzymać \(\displaystyle{ J_{n-2}}\) muszę rozwinąć jeszcze raz względem któregoś wiersza/kolumny?

Dobrze zrozumiałam?
tommasz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 54
Rejestracja: 17 sie 2011, o 11:27
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 12 razy
Pomógł: 1 raz

Wyznacznik macierzy jak liczyć

Post autor: tommasz »

Jeżeli obliczysz wyznacznik rozwijając względem pierwszego wiersza otrzymasz równanie (zawierające wyznaczniki \(\displaystyle{ J_{n-1}}\) i \(\displaystyle{ J_{n-2}}\)).
Możesz jeszcze rozwinąć wyznacznik względem ostatniego wiersza i otrzymasz układ równań.
Tak chociaż mi się wydaje.
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9833
Rejestracja: 18 gru 2007, o 03:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 90 razy
Pomógł: 2632 razy

Wyznacznik macierzy jak liczyć

Post autor: »

Proponuję, żebyś napisała dla konkretnego przypadku \(\displaystyle{ n=5}\) jak wygląda rozwinięcie względem pierwszego wiersza, wtedy łatwiej będzie coś zauważyć:
\(\displaystyle{ J_5=\left|\begin{array}{ccccc}3&2&0&0&0\\1&3&2&0&0\\0&1&3&2&0\\0&0&1&3&2\\0&0&0&1&3\end{array}\right| = ?}\)

Q.
ODPOWIEDZ