Mnożenie macierzy- problem

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
Fukcer
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 2 lis 2011, o 17:23
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: łódź

Mnożenie macierzy- problem

Post autor: Fukcer »

Witam,
mam problem dotyczący zmożenia macierzy. Całe wyrażenie wygląda następująco:

\(\displaystyle{ \left( 3 \begin{bmatrix} 2&1\\-1&-1\\-2&1\end{bmatrix} \cdot 2 \begin{bmatrix} 1&2\\2&1\\1&3\end{bmatrix} \right) ^{T} \cdot \begin{bmatrix} 1&1&0\\2&1&2\end{bmatrix} ^{T}}\)

Kłopot polega na tym, że macierze w nawiasie są takiego samego wymiaru, co jest sprzeczne z warunkiem mnożenia macierzy. Czy druga macierz powinna zostac przetransponowana? Czy może jest jakiś inny sposób na rozwiązanie tego wyrażenia?
Aha, widzę w podglądzie, że nie udaje mi się zapisanie tego wyrażenia za pomocą LaTeX więc proszę o wyrozumiałość. Pierwszy raz się w tym spotykam.
Proszę o szybką odpowiedź
Ostatnio zmieniony 2 lis 2011, o 18:22 przez ares41, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Niepoprawnie napisany kod LaTeX-a. Proszę zapoznaj się z http://matematyka.pl/178502.htm .
darekm13
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12
Rejestracja: 2 lis 2011, o 13:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Nysa

Mnożenie macierzy- problem

Post autor: darekm13 »

Transponowanie macierzy należy wykonać w pierwszej kolejności gdyż jest ono ważniejsze niż pozostałe operacje takie jak mnożenie, dodawanie itp. Potem możesz już normalnie wymnożyć te macierze.
Fukcer
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 2 lis 2011, o 17:23
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: łódź

Mnożenie macierzy- problem

Post autor: Fukcer »

no tak, ale chodzi mi o to że nawet jak wykonam transpozycje macierzy, które są w nawiasie to i tak beda w takim samym układzie, czyli nie będzie możliwe mnożenie bo stworzą dwie macierze 2x3. Bo rozumiem, że w tym przypadku kolejność wykonywania działań będzie następująca: transponowanie macierzy w nawiasach, przemnożenie przez liczbę, przemnożenie macierzy przez siebie i wykonanie ostatniej transpozycji i mnożenie macierzy wynikowej z nawiasu z przetransponowaną macierzą poza nawiasem?
Awatar użytkownika
ymar
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 413
Rejestracja: 13 sie 2005, o 14:52
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 21 razy
Pomógł: 24 razy

Mnożenie macierzy- problem

Post autor: ymar »

darekm13 pisze:Transponowanie macierzy należy wykonać w pierwszej kolejności gdyż jest ono ważniejsze niż pozostałe operacje takie jak mnożenie, dodawanie itp. Potem możesz już normalnie wymnożyć te macierze.
Darek.

O czym Ty mówisz? Przed transpozycją należy oczywiście wykonać działanie w nawiasie. Do tego służą nawiasy.

Fukcer.

Masz rację. Ten napis nie ma sensu.
Fukcer
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 2 lis 2011, o 17:23
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: łódź

Mnożenie macierzy- problem

Post autor: Fukcer »

no właśnie wiem. i dlatego pytam się, czy to jest wogole możliwe do obliczenia, bo te macierze są w takiej konfiguracji, że chyba nie da rady (no bo mają odpowiadającą sobie równą ilosc kolumn i wierszy a nie kolumny równe wierszom drugiej). Więc może jest to jakiś błąd? Czy może jest na to sposób? Aha, a mógłbym prosić jeszcze o jakieś proste wyjaśnienie obliczania wyznacznika metodą LaPlace'a dla przykladowej macierzy 4 stopnia? Bo wogóle nie rozumiem rozwinięc przedstawionych w internecie:-(
Awatar użytkownika
ymar
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 413
Rejestracja: 13 sie 2005, o 14:52
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 21 razy
Pomógł: 24 razy

Mnożenie macierzy- problem

Post autor: ymar »

Fukcer pisze:no właśnie wiem. i dlatego pytam się, czy to jest wogole możliwe do obliczenia, bo te macierze są w takiej konfiguracji, że chyba nie da rady (no bo mają odpowiadającą sobie równą ilosc kolumn i wierszy a nie kolumny równe wierszom drugiej). Więc może jest to jakiś błąd? Czy może jest na to sposób? Aha, a mógłbym prosić jeszcze o jakieś proste wyjaśnienie obliczania wyznacznika metodą LaPlace'a dla przykladowej macierzy 4 stopnia? Bo wogóle nie rozumiem rozwinięc przedstawionych w internecie:-(
Skoro nie ma sensu, to nie ma sensu rozwiązywać. Oczywiście, że to jest błąd, chyba, że polecenie było, "Sprawdź, czy działanie jest wykonalne." Nie jest.

"P" jest małe w nazwisku "Laplace".

Czy znasz wzór Laplace'a? Jeżeli nie znasz to nie możesz zrozumieć tych rozwinięć. Jeżeli znasz, to czego nie rozumiesz? Szczerze mówiąc, nie chce mi się specjalnie wkładać pracy w LaTeXowanie macierzy 4X4, jeżeli nie wiem, w czym jest problem i nie wiem, czy sam włożyłeś jakąś pracę w zrozumienie tego.
darekm13
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12
Rejestracja: 2 lis 2011, o 13:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Nysa

Mnożenie macierzy- problem

Post autor: darekm13 »

Sory za wprowadzenie w błąd ale jak ja to wcześniej czytałem to tego nawiasu nie było... Jeżeli jest to możliwe to niech moderator usunie mój post żeby nie raził po oczach
Fukcer
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 2 lis 2011, o 17:23
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: łódź

Mnożenie macierzy- problem

Post autor: Fukcer »

Faktycznie, to nie było aż tak trudne..

Ale teraz pojawił mi się problem z innym zadaniem, mianowicie:

\(\displaystyle{ left[egin{array}{ccc}1&2&1\2&1&3\3&-1&5end{array}
ight]/\(\displaystyle{ * x =\(\displaystyle{ \left[\begin{array}{ccc}2&-3&1\\3&1&0\\-1&2&-2\end{array}\right]}\)


Zna ktoś jakiś sposób na to ? Co należy podstawić pod X ?}\)
}\)
Awatar użytkownika
ymar
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 413
Rejestracja: 13 sie 2005, o 14:52
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 21 razy
Pomógł: 24 razy

Mnożenie macierzy- problem

Post autor: ymar »

Fukcer pisze:Faktycznie, to nie było aż tak trudne..

Ale teraz pojawił mi się problem z innym zadaniem, mianowicie:

\(\displaystyle{ left[egin{array}{ccc}1&2&1\2&1&3\3&-1&5end{array}
ight]/\(\displaystyle{ * x =\(\displaystyle{ \left[\begin{array}{ccc}2&-3&1\\3&1&0\\-1&2&-2\end{array}\right]}\)


Zna ktoś jakiś sposób na to ? Co należy podstawić pod X ?}\)
}\)
Używaj proszę przycisku "podgląd" przed użyciem przycisku "wyślij". To powyżej jest nieczytelne.

Czy dobrze rozumiem, że chodzi o równanie postaci

\(\displaystyle{ Ax=B}\)

gdzie \(\displaystyle{ A}\) i \(\displaystyle{ B}\) są danymi macierzami kwadratowymi?

Jeżeli tak, to oczywiście \(\displaystyle{ x}\) też musi być macierzą kwadratową. Takie równanie ma jednoznaczne rozwiązanie pod warunkiem, że \(\displaystyle{ A}\) jest macierzą odwracalną.
ODPOWIEDZ