Równanie - macierz odwrotna.

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
patdylus
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 41
Rejestracja: 18 kwie 2010, o 18:30
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Opole
Podziękował: 16 razy

Równanie - macierz odwrotna.

Post autor: patdylus »

a)
\(\displaystyle{ 2*X + \begin{bmatrix} 1&2\\-1&3\end{bmatrix}= \begin{bmatrix} 1&1\\3&-2\end{bmatrix}*X \\
\begin{bmatrix} 1&2\\-1&3\end{bmatrix} = \begin{bmatrix} 1&1\\3&-2\end{bmatrix}*X -2X \\
\begin{bmatrix} 1&2\\-1&3\end{bmatrix} = X*({ \begin{bmatrix} 1&1\\3&-2\end{bmatrix}-2)}\)


Jak teraz zastosować odwrotność macierzy?
Lbubsazob
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4672
Rejestracja: 17 maja 2009, o 13:40
Płeć: Kobieta
Podziękował: 124 razy
Pomógł: 978 razy

Równanie - macierz odwrotna.

Post autor: Lbubsazob »

Chyba najprościej będzie przyjąć \(\displaystyle{ X=\begin{bmatrix}a&b \\ c&d\end{bmatrix}}\), wtedy masz:
\(\displaystyle{ \begin{bmatrix}2a&2b \\ 2c&2d\end{bmatrix}+\begin{bmatrix}1&2\\-1&3\end{bmatrix} =\begin{bmatrix} 1&1\\3&-2\end{bmatrix} \cdot \begin{bmatrix}a&b \\ c&d\end{bmatrix}}\)
Dodaj lewą stronę i wymnóż prawą, potem porównaj współczynniki.
Awatar użytkownika
Psiaczek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1502
Rejestracja: 22 lis 2010, o 09:53
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska, Warmia, Olsztyn :)
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 475 razy

Równanie - macierz odwrotna.

Post autor: Psiaczek »

Taka uwaga techniczna, nie podoba mi się twoje przejście między drugą i trzecią linijką. Mnożenie macierzy nie musi być przemienne w odróżnieniu od zwykłego mnożenia, więc ma znaczenie z której strony stoi \(\displaystyle{ X}\)
patdylus
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 41
Rejestracja: 18 kwie 2010, o 18:30
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Opole
Podziękował: 16 razy

Równanie - macierz odwrotna.

Post autor: patdylus »

Lbubsazob pisze:Chyba najprościej będzie przyjąć \(\displaystyle{ X=\begin{bmatrix}a&b \\ c&d\end{bmatrix}}\), wtedy masz:
\(\displaystyle{ \begin{bmatrix}2a&2b \\ 2c&2d\end{bmatrix}+\begin{bmatrix}1&2\\-1&3\end{bmatrix} =\begin{bmatrix} 1&1\\3&-2\end{bmatrix} \cdot \begin{bmatrix}a&b \\ c&d\end{bmatrix}}\)
Dodaj lewą stronę i wymnóż prawą, potem porównaj współczynniki.
Przepraszam, nie zaznaczyłem, że mam narzucone w zadaniu aby zastosować odwrotność macierzy.

Psiaczek - racja.

Dziękuję wam za pomoc.Niestety dalej nie mam pomysłu jak zastosować tutaj odwrotność macierzy.
Awatar użytkownika
Psiaczek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1502
Rejestracja: 22 lis 2010, o 09:53
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska, Warmia, Olsztyn :)
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 475 razy

Równanie - macierz odwrotna.

Post autor: Psiaczek »

Tak powinna ostatnia linijka wygladać, się zastanawiałem czy ty wiesz co oznacza u ciebie duża dwójka na końcu.

\(\displaystyle{ \begin{bmatrix} 1&2\\-1&3\end{bmatrix} = ({ \begin{bmatrix} 1&1\\3&-2\end{bmatrix}-{ \begin{bmatrix} 2&0\\0&2\end{bmatrix})*X}\)
patdylus
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 41
Rejestracja: 18 kwie 2010, o 18:30
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Opole
Podziękował: 16 razy

Równanie - macierz odwrotna.

Post autor: patdylus »

Oh! No przecież... Dziękuję, dalej wiem jak rozwiązać.
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ